Srbski prometniki maltretirajo tuje voznike!
Bodite previdni; Psihoterapevt Zoran Milivojević trdi, da prometni policisti maltretirajo tuje voznike v Srbiji!
Beograd – Kako hudo je v današnji vročini stati v koloni, ko še dodatno žge od vročega asfalta, smo se gotovo prepričali mnogi vozniki ali sopotniki. In če te ob tem doleti nesreča ali kaj podobnega ko moraš še dodatno čakati, je zadeva še hujša. Mučno pa je, ko te „obdelujejo“ policisti, še zlasti v tujini. In prav v to se je prepričal ugledni srbski psihoterapevt Zoran Milivojević, ki je bil neposredna priča policijskega maltretiranja, ki ga vsakodnevno na srbskih prometnicah, nad tujimi državljani, če se jim zgodi, da za malenkost prekoračijo dovoljeno hitrost, izvajajo srbski prometni policisti. Sam Milivojević je namreč fotografiral kolono tujih državljanov, ki so jih policisti zaustavili na avtocesti Beograd – Novi Sad pri Stari Pazovi.
„Bilo je minuli petek okrog 15,30 ure, ko je v senci bilo nad 40 stopinj. Radar je meril prekoračitev hitrosti nekaj kilometrov pred cestninsko postajo Stara Pazova, tako da je vsaj šest policistov vse tiste, ki so prekoračili hitrost zaustavljalo tik pred cestninsko postajo. Tudi sam sem vozil 18 km nad dovoljeno hitrostjo, za kar sem moral plačati 3.000 dinarjev (dobrih 30 evrov). Ker sem tudi sam vozil avtomobil s tujimi registrskimi tablicami, sem moral na kraju počakati natanko 40 minut, dokler se ni naredila dovolj velika kolona tujih avtomobilov, da nas je policijski avtomobil spremljal v središče Stare Pazove, torej najbliže mesto kjer je kazen možno plačati“, je za beograjski Press razlagal Milivojević, ki ogorčeno dodaja: „Vsaj ducat avtomobilov s potniki, med katerimi so bili tudi majhni otroci, je skorajda eno uro stalo na vročem asfaltu, kjer je bila temperatura zraka v senci že nad 40 stopinj. Zaradi poskusa protesta pri mlajšem policistu, ki je očitno vodil 'operacijo' in zaradi fotografiranja celotnega dogajanja, sem kaznovan z dodatnimi 5.000 dinarji, ob tem sem moral počakati še četrt ure dlje“.
Psihoterapevt je razočaran tudi nad tem, da državljani Srbije sploh ne vedo kakšne težave je prinesel novi prometni zakon vsem voznikom vozil s tujimi registrskimi tablicami. „Da bi onemogočili korupcijo, je zakonodajalec prometni policiji odvzel pravico neposrednega pobiranja kazni na kraju prekrška. Tako domači državljani dobijo položnico, za tuje državljane pa je vse skupaj prava mora. Če pri njih odkrijejo že najmanjši prekršek za katerega je predvidena kazen, je postopek nemogoč. Prometnik zaseže potni list in osebno izkaznico, dokler se na kakšni banki ali pošti ne plača kazen. In ko uspe najti kakšno finančno ustanovo se tujec vrne na 'kraj zločina', torej tja, kjer se je prekršek zgodil. Še najbolje je če ima tujec samo potni list ali samo osebno izkaznico, kajti takrat je policist dolžen kršitelja spremljati do najbližje pošte ali banke“, dodaja Zoran Mihajlović, ki tujce še posebej opozarja na najhujšo varianto, ko je mesto kjer se lahko plača kazen oddaljeno več deset kilometrov, ali še posebej če se prekršek zgodi ponoči.
„Če se prekršek zgodi ponoči mora tuj voznik prespati v avtomobilu in počakati do jutra, ko se pošta ali banka odpre. Šele takrat lahko nesrečni voznik prevzame svoja dokumenta, pa še to v policijski postaji, katere policist je napisal globo. Isto je tudi, če je prekoračena hitrost prevelika, in policist ne more izreči globe, temveč je obvezno srečanje s sodniki. Za obvezen odhod pred sodnika za prekrške se izgubi vsaj štiri ure, v nočnem času pa cela noč. Zato menim, da je vse to strahovito maltretiranje voznika, kar si nobena država, ki ima vsaj majhne turistične ambicije, ne bi smela privoščiti“, opozarja Mihajlović, ki je prepričan, da ima Srbija slabo zakonodajo, in da je procedura, ko mora tujec v bližnje mesto, da bi plačal kazen, pravo maltretiranje in izvor korupcije. Hkrati je to leglo korupcije, saj naj bi se prometni policisti zavedali, da avtomobilov s tujimi registrskimi tablicami njihovi kontrolorji ne morejo preveriti, tako da se s tujcem „lahko in hitro dogovorijo o kazni“, katere ni treba plačevati na pošti ali banki... Zato bi po mnenju znanega psihoterapevta bilo nujno takoj spremeniti nečloveško zakonodajo, ki policiji dovoljuje maltretiranje tujcev...
Seveda so evropski mediji, zlasti v v sosednji Avstriji, v zadnjih dneh polni tudi prispevkov o „nevzdržni slovenski prometni zakonodaji“. Predvsem se očita, da „to nima nobene zveze z varnostjo v prometu, temveč gre zgolj za polnjene državnega proračuna“. Sosedje so prepričani, da bi v proračun priteklo več denarja, če bi bili bolj prijazna turistična država...
Tukaj si lahko ogledate slike.