Kolesarji v primežu železniških tirov
Magistralka smrti je zelo nevarna za kolesarje
Danes dopoldan, nekaj po 10. uri se je na regionalni cesti Maribor – Radenci, na izhodu iz Gornje Radgone, kjer železniški tiri „sekajo" glavno prometnico, zgodila še ena huda nesreča kolesarjev. Tokrat se je hudo poškodovala nova kolesarka, najverjetneje avstrijska državljanka, ki je skupaj s prijatelji izkoristila lep in sončen dan. Na njeno žalost se je znova potrdilo, da na omenjenem prehodu ni varno prečkati železniških tirov, kajti kolesa se hitro znajdejo v primežu železniških tirov in kolesarji končajo na cesti. Tako bi se lahko zgodilo tudi tokrat, da bi kdo povozil nesrečno kolesarko, ki je ne po svoji krivdi padla na prometnico, in se ob tem huje poškodovala ali celo umrla.
Kot nam je povedala dežurna zdravnica Zdravstvenega doma Gornja Radgona, Lidija Žinkovič, dr. med., so nesrečno kolesarko, ki je bila očitno huje poškodovana, po nudeni prvi pomoči, nemudoma odpeljali v bolnišnico v avstrijskem Bad Radkersburgu, kjer so nadaljevali s postopkom preiskave in zdravljena. Mi pa lahko dodamo, bilo bi še huje, če bi nesrečno kolesarko povozila še voznica osebnega avtomobila, ki je pripeljala za njo. Najbrž bi slednja odgovarjala za vse, kar pa bi bilo krivično, saj bi morali odgovarjati tisti, ki jim je malo mar za varnost v prometu, kajti na istem mestu na izhodu iz Gornje Radgone, se je zgodilo veliko nesreč, v katerih je bilo poškodovanih veliko kolesarjev in kolesark.
Žal pa tega odgovorni nikakor niso jemali resno, kajti splošno je znano, da je lokalna skupnost, KS Gornja Radgona, tako svoji občini, kot Direkciji za ceste RS, ter tudi Direkciji za železniški promet, poslala več predlogov, pobud in zahtev, ter tudi izdelan projekt za rešitev problematike, a to žal ni bilo uspešno. Na vse načine se za ureditev razmer prizadevajo tudi na občini Gornja Radgona, in kot nam je zagotovil podžupan Robert Žinkovič, naj bi se kmalu tudi dejansko premaknilo v boljšo smer.
Po naših podatkih je za reševanje zadeve bilo predvidenih tudi več sredstev, a se je zgodilo le to, da so sredstva zapravljali neustrezno, v enem primeru pa naj bi neimenovana podsekretarka Direkcija za žel. promet, vehementno odgovorila, da bi bilo „najbolj enostavno kolesarjem prepovedati vožnje" - kot rezultat vsega tega je bila postavitev dveh opozorilnih tabel... In če pogledamo z vidika Radgončanov in groženih kolesarjev, gre očitno za neodgovorno odlašanje, saj so verjetno potihem računali na preselitev radgonske železniške postaje nekaj kilometrov nazaj, v Mele...
Vprašanje pa je, če prezremo domnevno napovedano tožbo poškodovane avstrijske državljanke zoper Slovenijo, ali bodo do takrat potrebne kolesarske (in druge) žrtve?