Ob prazničnih dobrotah tudi domača obrt in ročna dela
Na cvetni vikend je v Slovenskih goricah potekala 20. razstava velikonočnih jedi, butar, ročnih del, cvetja..., kar je navdušilo množice obiskovalcev; Letos v znamenju zdravilnih zelišč
Ob pomoči KGZ – Kmetijsko svetovalne službe Murska Sobota, so se prizadevne članice Društva podeželskih žena Sveti Jurij ob Ščavnici, kjer jih je več kot 50, in ki jih vodi neutrudna predsednica Ema Lančič, minuli konec tedna, v soboto in (cvetno) nedeljo, že dvajsetič predstavile s svojimi enkratnimi izdelki.
V jurijevskem večnamenskem domu so namreč, teden dni pred največjim krščanskim praznikom, spet pripravile tradicionalno razstavo velikonočnih dobrot - jedi, presmecev (butar), ročnih del, cvetja in domače obrti, kjer imajo priložnost, da se izkažejo tudi moški, in ne le ženske. Tako so ženske iz občine Sv. Jurij ob Ščavnici še enkrat pokazale svojo pridnost in tudi sposobnost, kajti vsi predstavljeni izdelki, od velikonočnih dobrot, do ročnih del in ostalega so izdelani na visoki strokovni ravni, vse to pa vsako leto navdušuje številne obiskovalce in občudovalce od blizu in daleč.
Ta zanimiva prireditev v osrčju Slovenskih goric je tudi letos privlekla številne goste in obiskovalce iz občine, regije in od drugod. Letos so jih s svojim petjem počastili tudi „Kapelski fantje“. Poudarek letošnje razstave jedi je bil na zdravilnih zeliščih, v ospredju ročnih del pa je bila poslikava na svilo. V želji, da ohranijo, posredujejo bodočim rodovom in hkrati razvijejo vse tisto, kar jim je njihova preprosta, delovna in verna mati položila v srce, že vrsto let pred velikim tednom pripravljajo jurijevske ženske razstavo velikonočnih jedi, presmecev, košaric, ročnih del in cvetja. Vsi razstavljeni predmeti so delo kmečkih žena in deklet, katerih delovne roke nikoli ne mirujejo. Vajene so namreč trdega dela na polju in nesebičnega žrtvovanja za dobro svojih družin, tako v zimskem kot poletnem času, a ob vsem tem, najdejo tudi čas za lastno izpopolnjevanje in izobraževanje, saj napredek, ki ga prinaša sodobni čas, terja nenehno izpopolnjevanje in zato tudi kmečke ženske ne smejo zaostajati. Sploh pa so kmečke ženske navajene na kuho in peko, navajene so vsakega dela in zato jim nič ni težko. In to so že večkrat potrdile.
Njihovo marsikatero dobroto pa je bilo možno tudi poskusiti in kupiti. Ob pogledu na njihove enkratne izdelke, ob pogledu na bogato obložene mize, zlasti pa ob velikonočnih jedeh, pa so se mnogim cedile sline. Sploh, ta zanimiva prireditev v osrčju Slovenskih goric je predvsem mlajšim ljudem ponovno pokazala kako je nekoč bilo ob tem največjem krščanskem prazniku, predvsem pa kaj se je pojavljalo na mizah, to pa se sedaj ponovno vrača v modo. Na ogled je bilo okoli 1000 različnih izdelkov, ki jih je izdelalo ali pripravilo nad 30 članic društva ter tudi nekaj moških. »Poglejte vse te izdelke, za katere sploh nismo vedeli, da jih izdelujejo naši tukajšnji preprosti ljudje. Vse to je pravi užitek izdelovati, tudi za tiste, ki so zdravstveno in telesno nekoliko bolj šibki. Sicer pa verjamem, da naša tradicionalna razstava ne bo izumrla, kajti prihajajo mlajši ljudje, za katere verjamem, da bodo nadaljevali po naši poti«, nam je povedala ena izmed prisotnih kmečkih žensk iz DKŽD Sv. Jurij ob Ščavnici.
„Razstavo, ki jo vidite, pripravljamo že vrsto let. Včasih smo ji rekli Razstava velikonočnih dobrot. Ker smo razstavo vedno popestrile z ročnimi izdelki, ki jih ustvarjamo članice društva ob zimskih večerih in tudi v raznih delavnicah, smo letošnjo razstavo poimenovali Razstava kulinaričnih dobrot in ročnih del. Kot vidite, je bil odziv velik, saj je razstavljenih veliko eksponatov, tako iz kulinarike kakor tudi iz področja ročnih del. Letos je poudarek na zdravilnih zeliščih. Prikazane so čajne mešanice, jedi iz zelišč, zeliščni kisi, tinkture, sadni, jagodni in drugi likerji, medica, marmelade in še veliko takega. Znani rek pravi, da za vsako bolezen raste zdravilna rastlina ali rožica. Pravzaprav predstavljamo tisto, kar smo se naučile v delavnicah, ki so jih vodili strokovnjaki“, nam je povedala predsednica društva Ema Lančič, ki je vesela, da jim pri delu pomaga tudi občina z županom Antonom Slano na čelu, potem KGZ, KSS ipd.
Bogastvo razstave so tudi ročna dela, ki so jih ustvarile marljive roke gospodinj in deklet. Težko je vse našteti. Na razstavi je največ izdelkov, ki so jih ustvarjalke ustvarile s kvačkanjem in našivavanjem. Zanimiv je bil tudi pogled na ovratne ogrlice in drugi nakit, ki so ga članice društva ustvarile v okviru delavnic...
Tukaj si lahko ogledate slike.