Vrnili so se dobrih 300 let nazaj
Končan je otroški „Grajski tabor Negova 2012“
Turistično društvo Negova - Spodnji Ivanjci, ki na svojem območju nenehno skrbi za pesrtost družabnega in sploh javnega življenja, je znova poskrbelo za koristen dogodek. Pri lovskem domu in na grajskem dvorišču v Negovi so namreč pripravili štiridnevni „Grajski tabor za otroke 2012“, ki je bil namenjen predvsem spoznavanju viteškega življenja in urjenju viteških veščin, a tudi spoznavanju in družabnosti otrok.
Velik del tabora, ki ga je vodila predsednica TD Negova – Spodnji Ivanjci Alenka Šiško, so posvečali viteškim igram, v katerih je udeležence urila vitezinja Lady Martina iz Lovrenca na Dravskem polju. Življenje v taboru bo spoznavanje kulinarike, heraldike, orožja, oblačil, plesov in še marsičesa, v času 17. stoletja in prej. Nič manj pomembno pa ni, da so udeleženci tabora, ob druženju v naravi, spoznavali življenje v naravi, saj so viteško potepanje izvajali v gozdu okrog lovske koče v Negovi.
„Bilo je vznemirljivo, zabavno, bojevito, predvsem pa veselo. Otroci so se opremili z viteško opremo, se učili mečevanja hrabrih vitezov, popili viteški napitek za moč in nadaljevali z mečevanjem. Potem so pojedli srednjeveško kosilo. Nadaljevali so s sodelovanjem v srednjeveški zgodbi Martin Krpan na Slovenskih tleh. V popoldanski delavnici so otroci izdelovali srednjeveške šatulje. Sledil je najzanimivejši del dneva, in sicer obleganje nasprotnika in mini viteški turnir globoko v gozdu. Po vrnitvi so pokazali, da tudi vitezi znajo pripraviti malico - zeliščni namaz. Okrepčali so se in nadaljevali s srednjeveškim nogometom in družabnimi igrami. Ura je hitro minila in že so prišli starši po utrujene viteze“, je posamični dan, preživet ob negovski lovski koči opisala predsednica TD Negova – Sp. Ivanjci Alenka Šiško.
A to ni bilo vse; Tako jim je, med drugim, na grajskem zeliščnem vrtu, zeliščarka Karolina Starovsnik predstavila zelišča, ki rastejo v grajskem okolju in grajskem zeliščnem vrtu. Iz nabranih zelišč so pripravljali čajne in dišavne vrečice. Slišali so kako si lahko vitezi pomagajo pri poškodbah v naravi in katera zelišča pomagajo celiti rane, trebuh in srce. Tudi v šoli so bili na obisku, kjer so med počitkom spoznali zgodbico o lepi Vidi. Vmes so zlatili kronice, s konjem pa nabadali prstan. Spoznali so pasivne igre, kjer se je vnel pravi tekmovalni duh. Vsak trenutek prostega časa so preživeli v gozdu, kjer so nastala nova skrivališča, hiša na drevesu in še marsikaj. Seveda ni manjkalo niti jutranje telovadbe in dihalnih vaj za viteze. Sodelovali so v najstarejši slovenski zgodbi na Slovenskih tleh - Riba Faronika, zabavno je bilo tudi v delavnici spoznavanja starodavne pisave - lepopisje ali kaligrafija... Druženje v taboru je bilo vsak dan bolj prijetno in srčno, vsak dan so udeleženci postajali bogatejši v znanju in odnosih.
Zaključek tabora so udeleženci pripravili na grajskem dvorišču gradu, v Negovi. Tam so mladi vitezi in vitezinje, pod vodstvom Lady Martine, v viteškem turnirju prikazali viteške igre, ki so se jih naučili ob bivanju v Grajskem taboru. Gotovo je bilo najbolj zanimivo mečevanje mladih vitezov, ki so svoje veščine prikazali z lesenimi meči. Otroke so na igrah spremljali grajski stražarji ter grofica in grof, ki sta ju poosebljala Alenka Šiško in Otmar Filipič. Da otroci in njihovi spremljevalci starši in drugi sorodniki, niso šli iz gradu lačni so jim pripravili grajsko pojedino.
Kot nam je povedala Alenka Šiško, so otroci uživali v naravnem okolju, v sproščenosti in se veselili druženja z vrstniki. Zahvalila se je tudi vsem, ki so prispevali, da je Grajski tabor uspel in da so bili otroci nadvse zadovoljni in veseli, prvi dnevi počitnic pa so tako hitro minili.
Tukaj si lahko ogledate slike.