Nad 200 pohodnikov na 13. Prešernovem pohodu
V Tešanovcih pri Moravskih Toplicah so pripravili tradicionalni kulturno-rekreacijski pohod - v kulturnem programu »prosto po Prešernu« sodeluje vse več pohodnikov, kar daje prireditvi edinstveni pečat
Ko v tipičnem panonskem naselju Tešanovci s tipom gradnje hiš tik ob glavni cesti – regionalki Moravske Toplice – Dobrovnik, združijo moči vsa društva: nogometno, kulturno-turistično, mladinsko in prostovoljno-gasilsko, se zgodi tradicionalni Prešernov pohod. Čeprav kraj nima posebne povezave s tem našim največjim pesnikom, so najprimernejši termin v pestri ponudbi pohodov v Tešanovcih našli prav ob koncu zime, torej ob kulturnem prazniku. Številni so ga vzeli za svojega, saj je vedno več takih, ki se radi vračajo. Od blizu in daleč. In tudi letos se je 13. Prešernovega pohoda, v kraju kjer premorejo kakšnih štiristo prebivalcev, udeležilo nad 200 pohodnikov, ne le iz Prekmurja, temveč tudi iz drugih delov Slovenije, bilo pa je tudi nekaj tujcev.
Kot vedno je trasa pohoda bila krožna, saj je kakšnih 12 kilometrov dolga pot vodila od Tešanovcev do Moravskih Toplic, potem v Zgornje Moravce, na Suhi Vrh ter spet nazaj do izhodiščne točke pri vaško-gasilskem domu. Posebna vrednost prireditve je v spontanem kulturnem programu, ki se vsako leto zgodi na Jelovškovem bregu, prvem sončnem griču nad Tešanovci, ki so obenem južni obronki osrednjega Goričkega. In odkoder je čudovit razgled na prostrano prekmursko ravnico ter bližnje in daljne griče čez Muro in Dravo. Ker imajo številni tešanovski vinogradniki na Jelovčeku, kakor pravijo temu nekaj deset hektarjev velikemu in izključno z vinogradi prepletenem območju, številne vinske kleti z dopolnilno dejavnostjo vinotočev, je potrebno kolobariti, da z leti kot gostitelji osrednje točke pohoda pridejo vsi na vrsto.
Letos jih je gostil Štefan Zelko ml., sin znanega Štefana Zelka iz legendarnega tešanovskega dueta ljudskih pevcev Rumič-Remenar (Janez Kardoš-Štefan Zelko), je imel tudi čast, da po pozdravnem nagovoru z recitacijo Prešernove „vinske"..., uro kulture tudi odpre. Ob nekdanjem dolgoletnem županu moravskotopliške občine Feriju Cipotu, prav tako Tešanovčarju, so kulturni program z recitiranjem Prešernovih pesmi prepletli še vsakoletni vodja pohoda Branko Recek, pa nepogrešljiva Marija Slavič, »Tešanovčarka na začasnem delu v Radencih«, z glasbenima vložkoma pa na harmoniko še Viktor Tkalec iz Beltincev in z bobni Branko Bauman, »Tešanovčar na začasnem delu v Mlajtincih«, ki sta spremljala tudi pevski nastop dveh Francev – Zakrajškovega iz Trubarjeve Rašice in Avbljevega iz Lukovice pri Domžalah. Čeprav je šlo za kulturno-rekreativno prireditev, pa seveda brez domačih dobrot – najbolj so šli v slast iz krompirjevega testa na vročem olju ocvrti langaši s česnovim posipom.
Po izdatnem okrepčilu lačnih želodcev so po stari navadi organizatorji številne pohodnike tudi letos nagradili. Najstarejša sta bila zakonca Franc in Mira Dündek iz Gornje Radgone, najmlajša Žiga Pulko in Tamara Gselman, najoddaljenejša skupina je prišla iz Nove Gorice, z desetimi pohodniki najštevilčnejša pa iz Ljubljane. Družijo se v okviru jezuitskega Ignacijevega doma duhovnosti, vanj pa so vključeni tisti, ki so v življenju izgubili svojega partnerja. S košaro tešanovskih dobrot pa so domači gasilci tudi letos nagradili kolege iz Višnje Gore. Kljub nekoliko nadležnemu vetru tudi letošnji pohod ni bil zahteven, saj so številni pozno v popoldan brusili pete ob vse bolj priljubljenem Tešanovskem Mišu Kovaču (Miran Koltaj).