Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Dr. Ivan Rihtarič: Vloga Udbe na radgonskem območju

( 1 Ocena ) 

Predstavili so poučno knjigo zgodovinarja Rihtariča o Okraju Gornja Radgona

Vloga UdbeV Kulturnem domu v Benediktu v Slovenskih goricah je, v organizaciji Zgodovinskega društva Antlatida, Raj slave Benedikt, ki ga vodi predsednik Anton Mlasko, potekala predstavitev knjige dr. Ivana Rihtariča iz Radencev, z naslovom: Okraj Gornja Radgona 1945 – 1950 in vloga UDBE. V več kot dve uri trajajoči predstavitvi knjige je dr. Ivan Rihtarič, ki je mimogrede tudi doktoriral iz omenjene tematike, podrobno predstavil politične dogodke in delovanje UDBE na področju občine Benedikt, ki je v tistem obdobju spadala v Okraj Gornja Radgona. V svojem izvajanju je izpostavil tudi nekatere osebe, ki so bile tretirane s strani Udbe. Posebej je spregovoril o Škamličevi bandi, ki se je zadrževala v cerkvi Svetih Treh kraljev nad Benediktom, in tedanjega župnika Rudolfa Vahšiča.

Sicer pa dr. Ivan Rihtarič, ki se mu je za predstavitev knjige zahvalil predsednik benediškega zgodovinskega društva Anton Mlasko, že v uvodnem poglavju obravnava zgodovino širšega območja Gornje Radgone v kontekstu novejše zgodovine v času po koncu druge svetovne vojne (1945–1950). V nadaljevanju obravnava teritorij okraja in pet vasi slovenske narodne manjšine v Radgonskem kotu. Prikazal je upravno-politične spremembe v okraju ter primerjavo gospodarskega stanja v okraju v letih 1931 in 1951. Prav tako je osvetlil konec vojne na gornjeradgonskem območju ter na območju okraja Radkersburg (Radgona) v sosednji Avstriji. Za razumevanje celostne slike dogodkov v Radgonskem kotu je prikazana prisotnost angleških zasedbenih sil in njihov vpliv. Avtor je prikazal tudi delovanje Komunistične partije, čas Informbiroja in njegove posledice v okraju. Prikazal je odnos KP in Uprave državne varnosti (UDV oz. Udbe) do katoliške in evangeličanske cerkve in oblike nadzorovanja obeh. Knjiga bralca seznani tudi z organizacijsko strukturo UDV v republiki in okraju, pridobivanje sodelavcev ter njihovo poklicno in socialno strukturo.
V šestem poglavju je dr. Rihtarič raziskal pobege ljudi čez državno mejo, njihove vzroke in posledice. Obsežno je prikazal delovanje ilegalnih skupin (t. i. bande), odkrivanje od UDV ter njihovo uničenje od organov pregona oziroma Narodne milice in Korpusa narodne obrambe Jugoslavije (KNOJ). Prikazal je tudi obmejno območje okraja in vpliv obmejnosti na delovanju UDV. Seveda je avtor prikazal tudi Apaško polje in njegovo etnično strukturo na podlagi popisov prebivalstva od sredine 19. stoletja dalje. Izselitev apaških Nemcev v začetku leta 1946 je osrednja vsebina tega poglavja, ki se nadaljuje v prikazu in posledicah kolonizacije tega območja z naseljenci iz drugih predelov Slovenije. Prikazano je tudi delovanje UDV v okraju Radkersburg in delovanje UDV iz okraja Radgona s tujino. Pri tem so odločilno vlogo odigrali tam živeči agenti UDV, ko so se nekateri uspeli vključiti v angleško obveščevalno službo (FSS). UDV je celo uspela pridobiti osebe iz vrst avstrijskih varnostnih organov, ki so postali njeni sodelavci. V knjigi je avtor osvetlil etnično-demografsko sliko območja Radgonskega kota po rezultatih popisov prebivalstva od sredine 19. stoletja z vsemi spremljajočimi problemi prebivalstva pri njegovem boju za ohranitev slovenske narodne identitete do današnjih dni. Zraven ne manjka niti prikaz sodnih postopkov in kazenskih sankcij, ki so jih izrekala sodišča (okrajno, okrožno, višje, vrhovno) nasprotnikom komunističnega režima, vključno z izrečeno in izvršeno smrtno kaznijo...

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Dogodki Dr. Ivan Rihtarič: Vloga Udbe na radgonskem območju