Dr. Ivan Rihtarič: Vloga Udbe na radgonskem območju
Predstavili so poučno knjigo zgodovinarja Rihtariča o Okraju Gornja Radgona
V Kulturnem domu v Benediktu v Slovenskih goricah je, v organizaciji Zgodovinskega društva Antlatida, Raj slave Benedikt, ki ga vodi predsednik Anton Mlasko, potekala predstavitev knjige dr. Ivana Rihtariča iz Radencev, z naslovom: Okraj Gornja Radgona 1945 – 1950 in vloga UDBE. V več kot dve uri trajajoči predstavitvi knjige je dr. Ivan Rihtarič, ki je mimogrede tudi doktoriral iz omenjene tematike, podrobno predstavil politične dogodke in delovanje UDBE na področju občine Benedikt, ki je v tistem obdobju spadala v Okraj Gornja Radgona. V svojem izvajanju je izpostavil tudi nekatere osebe, ki so bile tretirane s strani Udbe. Posebej je spregovoril o Škamličevi bandi, ki se je zadrževala v cerkvi Svetih Treh kraljev nad Benediktom, in tedanjega župnika Rudolfa Vahšiča.
Sicer pa dr. Ivan Rihtarič, ki se mu je za predstavitev knjige zahvalil predsednik benediškega zgodovinskega društva Anton Mlasko, že v uvodnem poglavju obravnava zgodovino širšega območja Gornje Radgone v kontekstu novejše zgodovine v času po koncu druge svetovne vojne (1945–1950). V nadaljevanju obravnava teritorij okraja in pet vasi slovenske narodne manjšine v Radgonskem kotu. Prikazal je upravno-politične spremembe v okraju ter primerjavo gospodarskega stanja v okraju v letih 1931 in 1951. Prav tako je osvetlil konec vojne na gornjeradgonskem območju ter na območju okraja Radkersburg (Radgona) v sosednji Avstriji. Za razumevanje celostne slike dogodkov v Radgonskem kotu je prikazana prisotnost angleških zasedbenih sil in njihov vpliv. Avtor je prikazal tudi delovanje Komunistične partije, čas Informbiroja in njegove posledice v okraju. Prikazal je odnos KP in Uprave državne varnosti (UDV oz. Udbe) do katoliške in evangeličanske cerkve in oblike nadzorovanja obeh. Knjiga bralca seznani tudi z organizacijsko strukturo UDV v republiki in okraju, pridobivanje sodelavcev ter njihovo poklicno in socialno strukturo.
V šestem poglavju je dr. Rihtarič raziskal pobege ljudi čez državno mejo, njihove vzroke in posledice. Obsežno je prikazal delovanje ilegalnih skupin (t. i. bande), odkrivanje od UDV ter njihovo uničenje od organov pregona oziroma Narodne milice in Korpusa narodne obrambe Jugoslavije (KNOJ). Prikazal je tudi obmejno območje okraja in vpliv obmejnosti na delovanju UDV. Seveda je avtor prikazal tudi Apaško polje in njegovo etnično strukturo na podlagi popisov prebivalstva od sredine 19. stoletja dalje. Izselitev apaških Nemcev v začetku leta 1946 je osrednja vsebina tega poglavja, ki se nadaljuje v prikazu in posledicah kolonizacije tega območja z naseljenci iz drugih predelov Slovenije. Prikazano je tudi delovanje UDV v okraju Radkersburg in delovanje UDV iz okraja Radgona s tujino. Pri tem so odločilno vlogo odigrali tam živeči agenti UDV, ko so se nekateri uspeli vključiti v angleško obveščevalno službo (FSS). UDV je celo uspela pridobiti osebe iz vrst avstrijskih varnostnih organov, ki so postali njeni sodelavci. V knjigi je avtor osvetlil etnično-demografsko sliko območja Radgonskega kota po rezultatih popisov prebivalstva od sredine 19. stoletja z vsemi spremljajočimi problemi prebivalstva pri njegovem boju za ohranitev slovenske narodne identitete do današnjih dni. Zraven ne manjka niti prikaz sodnih postopkov in kazenskih sankcij, ki so jih izrekala sodišča (okrajno, okrožno, višje, vrhovno) nasprotnikom komunističnega režima, vključno z izrečeno in izvršeno smrtno kaznijo...