Prlekija odprla ambasado v Srbiji
Zanimivo dogajanje v vasi Velika Krsna kakšnih 80 kilometrov južno od Beograda
Medtem, ko je občina Gornja Radgona obnovila pobratenje s srbsko občino Mladenovac, kakšnih 80 kilometrov južno od srbske prestolnice Beograda, je tudi Krajevna skupnost Negova iz občine Gornja Radgona, vzpostavila pristne odnose z vasjo Velika Krsna iz občine Mladenovac, ki šteje okoli 3.500 prebivalcev. In prav Negovčani so še posebej dejavni na področju sodelovanja in druženja s prijatelji iz Srbije, saj se izmenjujejo obiski in druge skupne aktivnosti.
Tako so Negovčani ter njihovi prijatelji iz Prlekije in Slovenskih goric, tudi v teh majskih dneh bili gostje Velike Krsne, kjer je med drugim bila odprta tudi prva „ambasada“ Republike Prlekije izven Slovenije, torej v Srbiji. In kot so nam ob vrnitvi iz Srbije povedali nekateri udeleženci ekskurzije je vse bilo na vrhuncu.
„Domačini so nam pokazali, da je njihov odnos do prijateljev veliko več kot le črta na papirju. Doživeli smo trenutke, ki jih je težko opisati. Zato se lahko samo zahvalim za takšno gostoljubje in vse drugo kar smo tam doživeli. Prav tako zahvala velja za vse, ki so kakorkoli pomagali pri tej prelepi zgodbi. Seveda je eden izmed najbolj zaslužnih Negovčan Zlatko Mulec, ki trenutno dela v Srbiji, a tudi vsi ostali so dali več kot smo lahko pričakovali. Solze ob slovesu in sprejemu potrjujejo, da smo bili med ljudmi, ki spoštujejo, cenijo in imajo radi prijatelje“, nam je razlagal predsednik Künštnih Prlekov, Milan Belec, ki je tudi odprl ambasado Republike Prlekija v Veliki Krsni.
Turistično društvo Negova - Spodnji Ivanjci se sicer druži s prijatelji iz Velike Krsne že deset let, torej od leta 2003. Takrat so Negovčani bili prvič organizirano gostje v tem lepem srbskem kraju. Nastale so prijateljske vezi in druženja, ki bogatijo. Predvsem omenjeni Zlatko Mulec je povezal ta dva kraja, ki v nadaljevanju sodelujejo in predvsem izmenjujejo navade, običaje in kulturo. „Tudi tokrat smo doživeli nepozaben sprejem na njihovi osnovni šoli. Učenci so pokazali njihove plese in pesmi. Učiteljica Olga jih je naučila slovenske pesmi, saj je sama preživela večji del življenja v Sloveniji kot hči vojaka. Imeli smo priložnost spoznati delo učiteljev, ki vzgajajo otroke po učnem programu, ki je blizu vsem. Sreča, da ga niso spreminjali, saj prinaša več osebnega zadovoljstva in vsak otrok je vrednota. Presenečeni smo bili s kakšnim ponosom predstavljajo svoje otroke in s kakšnim žarom izpostavijo njihove vrednote. S takšnim odnosom so otroci kljub slabšim materialnim možnostim zadovoljni, veseli in pridni“, razlaga Belec.
Dejal je tudi, da so Slovenci v Veliki Krsni prespali pri domačinih, ki so kar tekmovali koga bi želel kdo gostiti. „Pokazali so nam posebnosti njihovih krajev, za tiste, ki pa še niso bili gostje v Srbiji pa je bila gostoljubnost nekaj kar je nam težko razumeti. Čeprav so z veliko težavo zagotovili sredstva za ta dogodek, se to ni poznalo. Dobili smo več kot smo si sploh lahko predstavljali in pričakovali. Začutili smo, da je preprostost velik dar. Potrebno jo je negovati in deliti z drugimi. Tudi njihov pravoslavni župnik-pop je zgodba zase. Zapeli smo pesem: Lepo je biti pop, na kar nam je nekoliko duhovito dodal, da samo v Srbiji, kjer se duhovniki najprej morajo poročiti, si ustvariti družino in šele potem dobijo župnijo“.
Belec nam je tudi povedal, da sledi nadaljevanje zgodbe v mesecu oktobru, ko se bodo njihovi tokratni gostitelji, pripeljali v Negovo. „Takrat bomo poskrbeli za to, da bo tudi njim lepo in da bodo imeli veliko lepih spominov na naše kraje in ljudi. Tovrstna srečanja namreč dokazujejo, da normalni ljudje ne marajo politike in prepirov, katere so povzročili tisti, ki jim je politika zlezla pod kožo in jih spremenila. Projekt Republika Prlekija je tudi zgodba, ki povezuje ljudi, jih bogati in prepričuje, da preprosti ljudje ustvarjamo okolje v katerem se počutimo lepo in lažje prenašamo vsakdanje težave. Turistično društvo Negova - Spodnji Ivanjci, Ansambel Štajerski fakini, Künštni Prleki in vsi mi, ki smo tokrat bili v Srbiji, smo zagotovilo za to“, dodaja Milan Belec.
Tukaj si lahko ogledate slike.