Invalidi v "domači" pivovarni
Spoznali so Golarjevo pivovarno Bevog v sosednji Avstriji
V Medobčinskem društvu invalidov (MDI) Gornja Radgona, ki v treh aktivih (Gornja Radgona, Apače in Radenci-Kapela), v štirih občinah, šteje nekaj nad 500 članic in članov, je glavna skrb povezovanje in druženje članstva. Poleg različnih delavnic in ustvarjanja, ter športnih in kulturnih udejstvovanj, pa so še posebej priljubljeni krajši in daljši izleti in ekskurzije. In da so tudi krajši „potepi" lahko zelo zanimivi, je potrdila skupina invalidk in invalidov, članov radgonskega aktiva MDI. Na čelu s predsednico Hedviko Weingerl so se namreč v času pričakovanja največjega krščanskega praznika velike noči, odpravili na levo stran reke Mure, v Potrno (Laafeld) v sosednji Avstriji, kjer je pred poldrugim letom mladi radgonski podjetnik Vasja Golar, odprl pivovarno. Ker mu ni uspelo dobiti ustrezne dokumentacije in dovoljenj od slovenskih birokratov, mu je to hitro uspelo v sosednji državi, kjer na ideje in podjetnost gledajo drugače kot pri nas.
Animatorka Marjana Kovačič je gostom iz Gornje Radgone podrobno predstavila samo pivovarno, na koncu pa jim je, ob domačem prigrizku „iz tünke", natočila vseh pet vrst piva, ki ga trenutno varijo v omenjeni pivovarni. In vsi so bili navdušeni, tako z degustiranimi vrstami piva, kot sploh z dogodkom, ki ga bodo poslej očitno organizirala mnoga društva in skupine iz Gornje Radgone. Vsekakor bodo predvsem na takšen način prišli do spoznanj o „domači" - radgonski pivovarni na levem bregu reke Mure, v sosednji Avstriji. Še vedno namreč mnogim ni znano, da imajo v istih prostorih, kjer kuhajo in polnijo pivo, tudi lokal, kjer se sveže pivo lahko degustira.
Spomnimo; Že konec decembra 2012 so napolnili prve steklenice, lani pomladi pa so uradno odprli popolnoma avtomatizirano pivovarno Bevog v avstrijskem Laafeldu, torej le nekaj kilometrov od nekdanjih mejnih prehodov v Radgoni in Gederovcih. V njej je oprema za varjenje piva ale oz. piva gornje fermentacije z zmogljivostjo okoli 150.000 litrov na leto. Prve napolnjene steklenice so pričeli prodajati pred dobrim letom, najprej lokalom v večjih slovenskih mestih in drugod, enako tudi v Avstriji. Sedaj pa po Golarjevem pivu poseže vedno več ljubiteljev tega napitka, vse od Skandinavije do Balkana. Sploh pa pivo Kramah India Pale Ale iz pivovarne Bevog v Potrni že od prve steklenice žanje velike uspehe. Med drugimi, na lanskoletnem Festivalu piva v Ljubljani je Golar prejel zlato priznanje, pivovarna Bevog pa je prejela priznanje kot najboljša tuja pivovarna, priznanje za pivo so prejeli tudi v Avstriji, sedaj pa vse skupaj nadgrajeno, saj „radgonsko" pivo pristalo med tremi najboljšimi na svetu. Zbirko Golarjevih priznanj je namreč olepšal še naslov „tretje najboljše pivo na svetu" med novinci. Priznanje je Golar osvojil s štirimi vrstami – vzorci svojega piva: Bevog Tak, Ond, Kramah in Baja. Toliko bolj zanimiv je podatek, da je bilo v izboru kar 2600 vzorcev različnih piv iz vsega sveta, poročajo na spletnem portalu RateBeer.
Golarjev ali natančneje radgonski primer je žal še en dokaz, da naša država domačih investitorjev ne zna obdržati, kaj šele da bi privabila tujce. Golarjevim je največ preglavic povzročila pridobitev koncesije za uporabo vode za proizvodnjo pijač. Sami so odkupili objekt in zemljišča, dobrih 25.000 evrov so že vložili v projekt. Ker je pridobitev koncesije dolgotrajni postopek, sta se Vasja in njegova mati pozanimala, kako je s tem onkraj Mure, v avstrijski Radgoni. Izkazalo se je, da tam nihče ne zahteva vodne koncesije. Zato so Golarjevi čez mejo ustanovili podjetje Bevog, v poslovni coni v Potrni so odkupili 5000 kvadratnih metrov veliko komunalno urejeno zemljišče, ki je bilo za skoraj polovico cenejše kot enako pri nas, ob pomoči občinskih uradnikov so pripravili projekte in zaprosili za gradbeno dovoljenje. V manj kot enem mesecu so imeli pravnomočno dovoljenje na mizi! Naložbo so udejanjili v pol leta. Poleg tega je Bevogov zvarek v Avstriji cenejši kot v Sloveniji. Naše trošarine za pivo so namreč po oceni Golarja med najvišjimi na svetu, v primerjavi s sosedi so za triinpolkrat višje. Tudi župan Bad Radkersburga Josef Sommer je vedno vesel novih podjetnikov iz sosednje Gornje Radgone, ki so zgradili pivovarno Brauhaus Bevog.
Sin in mama Golar torej že uspešno varita pivo v Avstriji in ga uvažata v Slovenijo, kmalu ga bosta tudi v svojo pivnico na naših tleh. Kljub neverjetni togosti naših uradnikov jo bodo najpozneje junija letos odprli tudi v Gornji Radgoni, in sicer na Gornjem Grisu tik pod grajskim vrhom, ob mostu čez Muro in ob znameniti šampanjski kleti. Kot nam je povedal mladi podjetnik Golar, so trenutno dela pospešili in sam verjame, da bodo do 1. junija vse skupaj končali ter obiskovalcem iz Gornje Radgone, ter iz Slovenije, Avstrije in od drugod, ponudili dobro domače pivo. Tako naj bi pivnica v domačem kraju odprla pipice že pred glavno letošnjo sezono, predvideva Vasja, vnuk Manka Golarja in pravnuk Cvetka Golarja, znanih literatov s tega konca. A pivo njunega potomca gre po vsej Evropi, nekoč mogoče tudi izven stare celine...