Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Guča - doživeti "Dragačevski sabor trubačev" in umreti

 

Na največjem etno festivalu na Balkanu in tudi širše se je tudi letos trlo ljubiteljev trobentačev in dobre kulinarike, med njimi tudi na tisoče Slovencev in Pomurcev

Guča 2014Če že drži, da ni pravi musliman tisti, ki se vsaj enkrat ne udeleži hadža – tradicionalnega romanja v Meko, potem gotovo drži tudi, da ni pravi Srb tisti, ki se nikoli ne udeleži „Dragačevskega sabora trubačev" v Guči. A ko se tega največjega etno festivala na Balkanu in tudi širše udeležiš enkrat enostavno ne moreš odnehati. Na stotine tisoč Srbov in tujcev iz celega sveta enostavno komaj čakajo vroči avgust, ko spet „romajo" proti tej vasici z okoli 2500 prebivalci na jugu srbske Šumadije. Po prepričanju mnogih, ki so se vsaj enkrat udeležili tega dogodka, se v Guči (najbližje večje mesto je Čačak op.p.) vsako leto odvija najbolj nora „žurka" na Balkanu, ki mnogim pomeni enostavno „Doživeti Gučo – in umreti". K sreči pa na letošnjem že 54. festivalu v Guči, vsaj po znanih podatkih, nihče ni umrl, čeprav je doživetij bilo ogromno. Tudi za tisoče Slovencev in Slovenk, ki običajno prednjačijo med obiskovalci iz tujine. Med njimi je bilo tudi več sto Prekmurcev in Prlekov, ki so se proti Guči odpravili individualno ali skupinsko. Guča je sicer „prestonlica trobente" že od leta 1961, ko je prvič potekal Dragačevski sabor in predstavlja enega izmed največjih in najbolj obiskanih glasbenih festivalov na svetu.

Res je sicer, da se gospodarska kriza in predvsem socialna stiska, čuti tudi pri zabavi, saj je obisk bil nekoliko nižji kot denimo pred štirimi leti, ko je jubilejni 50. sabor obiskalo okoli 600 tisoč ljudi iz celega sveta. Letos je sabor v Guči obiskalo okoli 450 tisoč ljubiteljev trobente in vsega kar sodi zraven. In med njimi sem bil tudi avtor prispevka, ki se je v Gučo odpravil s skupino prijateljev z radgonskega konca. Da gre za nadvse pomemben dogodek potrjuje tudi dejstvo, da se je Dragačevski sabor znašel na spletni strani popularnega magazina „National geographic" kot en izmed desetih najpomembnejših dogodkov na svetu, ki jih je potrebno obiskati. In zato ne preseneča, da se je v mestece Guča, med 6. in 10. avgustom zgrnilo malo morje glasbenikov, ki so s svojimi trobentami zabavali na stotisoče ljudi z vsega sveta. Guča je v tistih dneh bila prestolnica Srbije, kjer so vsi dobrodošli. Gostitelj letošnjega 54. dragačevskega festivala trobentačev, je bil predsednik Združenja pisateljev Srbije Radomir Andrić, ki je ob uradnemu odprtju sabora, kateremu je med drugim sledilo odprtje razstave v Muzeju trobente, med drugim dejal, da „sabor v Guči krepi prijateljstvo med narodi", v nadaljevanju pa je poudaril: „To je največji praznik ljubezni, prijateljstva, druženja in veselja ob zvokih trorbnt. Upam, da bo sabor trajal še mnogo let". Župan občine Lučani in saborskega odbora Mladomir Sretenović pa je poudaril, da gre za manifestacijo, ki sodi med največje in najlepše dogodke v Srbiji, kjer obiskovalci v svet odnašajo lepo sliko od državi Srbiji in njenih državljanih.
Na največji trobentaški fešti na Balkanu, kjer običajno sodeluje okoli 1.200 izvajalcev – trobentačev, je letos sodelovalo 1.080 glasbenikov, seveda pa je zraven bilo tudi nekaj „ilegalcev", ki jim je pomembno zaigrati v tem „trobentaškem kotlu", ko se trobente slišijo na vsakem koraku, od jutra do jutra. Prepleta se takšna in drugačna zvrst glasbe, uradna himna, ki so jo zaigrali ob otvoritvi manifestacije, ima naslov „Sa Ovčara i Kablara", najbolj poslušana pesem pa je nedvomno bila neuradna himna „Guča, Guča", katero je mimogrede pred nekaj leti zapisal in jo poje znani glasbenik Boki Manojovič iz Benedikta v Slovenskih goricah, ki se je letos v Gučo in nazaj peljal s skupini Pomurcev. Znameniti festival, ki ga kot rečeno vsako leto obišče veliko gostov iz Slovenije, od letos traja pet (doslej sedem) dni. V tem času je v v kraju, ki leži 25 kilometrov od mesta Čačak in kakšnih 160 kilometrov od prestolnice Beograd, vse bilo v znamenju trobentačev, za zabavo pa so skrbeli tudi glasbeni, folklorni in pevski ansambli. Poleg omenjenega pevca Bokija je iz Slovenije nastopil tudi Ansambel pivo in čevapi iz Postojne, dogajanje v Guč1 2014 pa se je zaključilo z mednarodnim tekmovanjem trobentačev. Ker priljubljeni etnofestival v Guči velja za največjo revijo ljudske trobentaške ustvarjalnosti, so izvedli tudi „domače" tekmovanje za prvo trobento Srbije.
Posebna gosta sabora, poleg številnih izmed najboljših trobentačev sveta, sta bila pevca Ceca Ražnjatović in Miroslav Ilić, ki sta nastopala humanitarno. Vsesplošna norišnica v Guči, ko praktično ne moreš mimo trobentačev in razigranih obiskovalcev, še dodatno „znori", ko se na kakšnem izmed osrednjih prizorišč pojavi kakšen srbski zvezdnik, in za Srbijo sta Ceca Ražnjatović in Miroslav Ilić dva izmed največjih zvezdnikov... Izbirali so tudi naj dekolte Srbije, kjer sta slavili sestri iz Beograda. Organizatorji festivala še posebej poudarjajo, da na Guči ni nikakršnih vstopnic, saj je skoraj vse brezplačno, razen večjih koncertov. Plačati se mora tudi parkirnina, kar poberejo že nekaj kilometrov pred vhodom v vas. Prvi festival trobentačev v Guči je trajal le en dan, spremljajo pa ga je le nekaj sto ljubiteljev glasbe. V dobrega pol stoletja pa se je festival razvil v pravo gibanje, ki glasbo prepleta z veselim druženjem povprečno letno okoli pol milijona ljudi z vsega sveta. Letos so tako obiskovalci prišli tudi iz Maroka, Avstralije, Nove Zelandije, Brazilije, Konga, ZDA, Švice, Francije, Italije, Turčije, Bolgarije, Švedske, Argentine, Norveške, Islandije in seveda tradicionalno iz držav "bivše Juge". Gučo naj bi po izračunih organizatorjev, ki dejansko skrbijo za vse, do zdaj (54. sabor) obiskalo najmanj 17 milijonov ljudi iz 85 držav, medtem ko se je tekmovanja udeležilo 1.100 orkestrov z najmanj 12.000 trobentačev.
Kljub takšni gneči in velikanskem obisku, v Guči, kjer se tekom festivala spije na stotine hektolitrov piva in drugih pijač, ter poje nad 2000 pečenih odojkov in jagenjčkov, na tisoče ton drugih vrst mesa, predvsem „svatbenega zelja", praktično ni kršitev javnega reda in miru. Stotine policistov in redarjev pač storijo svoje. Svoje pa so vsako jutro, še pred zoro, ko so nekateri še ležali na pločnikih in travnikih, morali opraviti predvsem komunalni delavci, ki so vsako jutro morali odstraniti na tone takšnih in drugačnih odpadkov, največ pločevink in plastenk...Hrana in pijača so sicer bili po zelo dostopnih cenah, tudi za naše razmere. Še ceneje pa je ob poti do Guče, kjer pa vse skupaj nekoliko dvignejo.
Torej, tudi če držijo nevoščljivi komentarji posameznikov, da je „Guča navadno komercialno rajanje namenjeno turistom in da je dogajanje tam že davno izgubilo tisto prvinstvo...", je več kot jasno, da Srbi vedo kako se temu streže. Vsi tisti, ki s(m)o bili v Srbiji vemo, da tam ljudje znajo živeti, se znajo veseliti, med seboj se družijo in si pomagajo, z odprtimi rokami sprejmejo vsakega gosta, še zlasti imajo radi Slovence. Še lastno posteljo bodo odstopili tistih pet ali šest dni trajanja trubaškega sabora... Skratka, za mnoge je Guča nekaj najlepšega, kar lahko doživiš!

VLOMILCI SO SPRAZNILI POMURSKI KOMBI
Kar neprijeten zaključek sicer prijetnega in zanimivega potepanja po Srbiji, je doživela skupina devetih slovenskih državljanov iz Pomurja. Potem, ko so štiri dni „žurali" na 54. „Dragačevskem saboru trubačev 2014" v Guči, na jugu Srbije, so se zadnji dan zaustavili v prestolnici Beogradu, kjer so prespali. Čeprav so še ob polnoči bili v svojem kombiju, katerega so parkirali v na javnem in tudi razsvetljenem parkirišču, praktično v središču Beograda, jih je zjutraj čakalo neprijetno presenečenje. Nepridipravi so namreč razbili zadnje steklo kombija, ter odnesli praktično vse kar je bilo uporabno, le zaboj radenske in hladilno torbo so pustili.
Predvsem so vlomilci odnesli spominke in druga darila, ki so jih popotniki iz Pomurja kupili zase in za svoje najdražje, ki so tako ostali brez vsega, kar bi spominjalo na sicer čudovit dogodek v Guči. Poleg tega so nekateri imeli tudi nekaj drugih večjih in tudi dražjih predmetov, nekateri so ostali brez celotne osebne prtljage, z umazanim spodnjim perilom, majicami, hlačami, obutvijo ipd. Še posebej lahko žaluje znani glasbenik Boki iz Benedikta, ki je pravzaprav bil zvezdnik v Guči, kjer ga praktično vsi poznajo. Kako tudi ne, ko pa se je njegova pesem: Guča, Guča, prijela kot prava himna dogajanja v tem najbolj „trobentaškem kraju" na svetu. Med drugim so mu ukradli okoli 200 CD-jev, v oblačilih tudi nekaj denarja, pustili pa so mu narodno nošo, ki je, kot nam je sam povedal, zelo draga.
Neprijetno presenečeni smo bili slovenski državljani, ki smo zjutraj poklicali policijo, in smo jim prijavili dogodek. Policisti sploh niso hoteli priti na kraj dogodka, temveč se je voznik kombija moral odpeljati na PP Novi Beograd, kjer so sprejeli prijavo in izdali potrdilo o vlomu in škodi za zavarovalnico. Policist je dejal le, da se pač v Beogradu pripetil veliko vlomov, ob nedeljah pa je malo policistov v službi. Kljub temu pa je na potrdilo zapisal, da se je ogleda udeležil, ker je pač pisal v cirilici in voznik ni natančno prebral listine, ki jo je prevzel...
Ob vsem tem je dobro vsaj to, da so vsi potniki osebne dokumente imeli pri sebi, tako da ni bilo potrebno posredovati pri pooblaščenem ministru na Veleposlaništvu RS v Beogradu, Milanu Predanu, ki si je mimogrede, v družbi predstavnikov ostalih veleposlaništev, na povabilo zunanjega ministra in prvega podpredsednika Vlade Republike Srbije, Ivice Dačića, obiskal sabor trobačev in koncert popularne pevke Cece Ražnjatović v Guči.

„LE" 31 ČEZMERNO PIJANIH!
Ob dejstvu, da na srbskih prometnicah nenehno beležijo hude prometne nesreče z desetinami in stotinami mrtvih, so tamkajšnji policisti še posebej spremljali letošnji trobentaški sabor v Guči. Posebej so gosto „pokrivali" srbsko cesto smrti „Ibersko magistralo", ter tudi druge poti proti Guči, zlasti v smeri Čačka. Tam je alkoholiziranost moral preizkusiti tudi naš voznik, kateremu je pokazalo 0,00 promila. Policisti so sicer bili zelo strogi, a tudi korektni in vljudni. Ves čas dogajanja so iz prometa izključili 298 pijanih voznikov, „le" 31 pa jih je pridržanih do streznitve, so sporočili iz PU Čačak. Sicer pa so policisti kontrolirali natanko 7.686 vozil in odkrili 877 prekrškov, za kar so večinoma izrečene denarne kazni, nekaj pa so jih prijavili sodniku za prekrške. Verjeli ali ne, zgodile so se samo tri prometne nesreče, v katerih sta dve osebi lažje telesno poškodovani.
Na področju premoženjske kriminalitete so policisti ves čas prireditve obravnavali „le" 10 kaznivih dejanj, od tega 12 premoženjskih in osem povezanih s prepovedanimi drogami. Prav tako je težko verjeti, da so na takšnem dogodku in s toliko ljudi policisti obravnavali eno samo kršitev JRM. Posebej zanimivo je, da so domačini v Guči, v tednu dni, prijavili bivanje le 557 tujih državljanov, čeprav jih je po drugih podatkih v Guči bilo najmanj 100 tisoč. Torej cvete tudi sivi trg...

NASLOVI V ZAGUŽNJE, GUČO, POŽEGO IN UŽICE
Ob koncu 54. Sabora trobentačev v Guči so razglasili tudi najboljše. Tako je najboljši trobentač postal Saša Krstić iz Zagužanja, nagrada publike "Zlatna truba" je pripadla Goranu Rankoviću iz Guče, za najboljši orkester je razglašen orkester Dejana Jevđića iz Požege, najbolj izvirno muziciranje pa je prikazal Ivan Jovanović iz Užica.

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Družabno Dogodki Guča - doživeti "Dragačevski sabor trubačev" in umreti