Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Prleški klopotec nad Mariborom

 

Vinsko trto na Lentu in Piramidi varujeta klopotca

Klopotec PiramidaV pozdrav prihajajočemu že 14. festivalu Stare trte so malečniški brači konec minulega tedna, pred Hišo Stare trte na mariborskem Lentu že tradicionalno postavili klopotec, ki je njihovo vsakoletno darilo, saj jim že leta pripada čast slovesnega obiranja grozdja najstarejše trte na svetu. Po več letih je letos klopotec zaropotal tudi na Piramidi. Leta 1997 so namreč Ljutomerčani podarili mestu Maribor prleški klopotec. Postavljen je bil na Kalvariji nad mestom. Ob postavitvi so mestne oblasti zagotovile da bodo lepo skrbele za simbol vinogradništva. Žal je klopotec postal tarča različnih nepridipravov kateri so se znašali nad njim. Na koncu so ranto požagali in revež je polomljen obležal v vinogradu nad mestom. Tako se je končala njegova pot, podobno je tudi največji vinogradnik Vinag doživel enako usodo, le da so tega uničili druge vrste nepridipravi.

Letos so zavrženi klopotec uspeli obnoviti in ga ponovno postaviti. S pomočjo Künštnih Prlekof in neumornega Ovtarja Slaveka Jenuša so se domačini odločili, in se klopotec ponovno postavi na svoje mesto. Na postavitvi klopotca je bil prisoten tudi mariborski župan dr. Andrej Fištravec. Klopotec je požegnal Milan Belec, predsednik Republike Prlekija. Prisotni pa so dali prisego, da ga bodo skrbno čuvali, njegovo klopotanje pa je dobilo tudi red obratovanja, ki bo med 10.00 in 19.00 uro, izven tega časa pa bo miroval. „Praznični trenutek je bil tokrat namenjen velikemu uspehu mariborskih nogometašev. Klopotec pa naznanja vsem Mariborčanom, da prihaja nov svež veter, ki vsem prinaša boljše čase", je še povedal Milan Belec.
Sicer pa je klopotec na Lentu kot simbol štajerskega vinogradništva prevzel gospodar Stare trte, mariborski župan Andrej Fištravec v družbi mariborske vinske kraljice. Župan je ob tem posebej izrazil veselje nad dejstvom, da bo po daljšem času drugi klopotec znova stal na Piramidi, kjer je vinograde letos po propadu Vinaga prevzela v upravljanje Snaga. „Ob tem upam, da bomo skupaj s tujimi vlagatelji uspeli ohraniti to, kar se je nekoč imenovala največja predelava in pridelava vina v Jugoslaviji - torej Vinag. Maribor je zrasel tudi na vinski trgovini v hudi konkurenci s Ptujem in upam, da bo ta dejavnost ostala del identitete in znova postala del ekonomske moči mesta", je dejal Fištravec.
Prireditev postavitve klopotcev sicer predstavlja simbolični pozdrav jeseni in prihajajočemu festivalu Stare trte, ki se bo na Lentu odvijal od 19. do 28. septembra. Njegov vrhunec bo prav svečana trgatev Stare trte zadnji dan festivala. Stara trta v Mariboru je najstarejši živi primerek žlahtne vinske trte, ki še rodi. S starostjo preko 400 let je vpisana v Guinessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta na svetu. Od 35 do 55 kilogramov simboličnega letnega pridelka ustekleničijo in uporabijo za protokolarno darilo. Letno napolnijo največ sto stekleničk. Kot je ob tej priložnosti povedal mestni viničar Stane Kocutar, je bila trta letos deležna več dežja kot sonca, kar se ji nekoliko pozna. Kljub temu pa po prvi oceni meni, da bo letnik malo manj zgoden kot v minulih letih, a vseeno eden od povsem običajnih.
„To je odvisno tudi od tega, kakšen bo september, saj je znano pravilo, da lahko odličen september popravi marsikaj slabega od prej in deževen september pokvari vse tisto, kar je bilo za trto lepo prej. Računam pa, da bo 28. septembra trta v povprečju svoje dozorelosti", je dejal Kocutar in dodaja, da bo tudi količinsko letošnji pridelek v okviru povprečja.

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Družabno Dogodki Prleški klopotec nad Mariborom