Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Slovenci in Hrvati ob Marijinem vnebovzetju

 

Ob Prlekih in Medžimurcih na 19. prireditvi „Pozdrav jeseni 2015", tudi gostje od drugod

Pozdrav jeseniMed okoli 1400 cerkvami in kapelicami posvečenih Mariji, kar je največ na slovenskih tleh, je tudi vaška kapelica v središču Šprinca nad Razkrižjem na prleških vinorodnih hribčkih, le nekaj deset metrov oddaljena od meje s Hrvaško. Prav tam, kjer meja med državama ne ločuje domačinov, vsako leto poteka nekaj odmevnih skupnih prireditev in dogodkov, ki bi lahko bili vzor predvsem tistim v Zagrebu in Ljubljani. In med slednje sodi tudi tradicionalna prireditev „Pozdrav jeseni ob prazniku Marijinega vnebovzetja", katero je tokrat Turistično narodopisno društvo Razkrižje, skupaj z Občino in Župnijo Razkrižje, vaščani Šprinca in Koprive ter Občino in Turistično skupnostjo Štrigova na hrvaški strani meje, pripravilo že devetnajstič.

Čeprav so obiskovalci potrebovali osebni dokument, je bila državna meja na praznik Marijinega vnebovzetja odprta in kot so dejali nekateri, to bi lahko bilo vodilo vročim glavam premierjev in ministrov v Zagrebu in Ljubljani, ter zlasti poslancev v Saboru in Državnem zboru.
„Poudarek naše prireditve je poleg čaščenja velikega krščanskega praznika tudi na sodelovanju med ljudmi dveh sosednjih narodov, oz. držav Slovenije in Hrvaške ter srečanju Prlekov, Prekmurcev in Medžimurcev. Ta dan je v sodelovanju z oblastnimi organi obeh držav na tem območju dan odprte meje", sta praktično soglasno dejala župana sosednjih občin Razkrižja in Štigove, dva Stanka (Ivanušič in Rebernik).
V celodnevni prireditvi se je med ozkimi vaškimi cestami ter pod šotori v bližini kapelice na Šprincu, dogajalo marsikaj zanimivega, v ospredju pa sta kljub vsemu bila cvetje in vino. Prireditev se je namreč že v dopoldanskem času pričela s povorko cvetja, najprej stari traktorji, saj so se po poti prvič popeljali člani Društva ljubiteljev stare kmetijske tehnike Pomurja z okrašenimi traktorji, nato domačini vseh starosti, zlasti veliko je bilo mladih, ki so se pred tem zbrali pred domačijo Srševih na Veščici. Že uro pred poldnevom je pri kapelici v Šprincu potekala sveta maša z blagoslovom cvetja in vseh zelišč, posvečena prazniku Marijinega vnebovzetja, ki jo je daroval razkriški župnik, ki je tudi škofov vikar murskosoboške škofije za narodnostne skupnosti, msgr. Franc Režonja, ki je pozneje, ob podpori aktualne Slovenske vinske kraljice 2015 Sandre Vučko (slednja mimogrede živi prav na prizorišču dogajanja op. p.), aktualne Ljutomerske vinske kraljice Martine XVII (Ines Munda), ter obeh omenjenih županov, blagoslovil še klopotec, ki kot je v Prlekiji običaj prav od Marijinega vnebovzetja, odganja ptiče, in vinograde, kjer že hitro zorijo sladke jagode, katere bodo kmalu začeli tudi obirati.
Sama prireditev se je popoldan in vse tja do pozno v noč (čeprav jim je vmes nekoliko ponagajalo tudi neurje), nadaljevala v velikem šotoru pri kapelici v Šprincu, kjer je potekal bogat kulturni in zabavni program, z vinogradniškimi igrami, prijetnim druženjem ob mnogih ljudskih pevcih in godcih iz Prlekije, Prekmurja in Medžimurja, humorju ter plesu ob glasbi Ansambla Klapovühi. Sploh je celotno dogajanje, v neokrnjeni naravi, med polnimi vinogradi in sadovnjaki, vrtovi in tudi njivami, bilo pravi obliž za dušo in srce. Enostavno lepota in užitek za videti, slišati in doživeti...
Ob najnovejših zapletih glede arbitraže in določanja meddržavne meje, bi si tudi najvišji slovenski in hrvaški politiki lahko ogledali srečanje sosedov v Prlekiji. Tako udeleženci srečanja in druženja z obeh strani državne meje, med njima je vsaj 200 dvolastnikov, kot tudi oba župana, Štrigove Stanko Rebernik in Razkrižja Stanko Ivanušič, so nenehno poudarjali, kako lepo jim je živeti v sožitju, brez zapletov in prepirov. Ob tem razkriški župan dodaja: „Mmi ne moremo slediti vsakodnevni državni politiki temveč moramo sodelovati in živeti skupaj". In temu ni kaj za dodati!

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Družabno Dogodki Slovenci in Hrvati ob Marijinem vnebovzetju