Tudi vinske kraljice nabirajo gobe
V Negovi pripravili 22. obrtniško-podjetniški gobarski piknik 2015, prišlo je kakšnih 200 udeležencev in udeleženk, gob pa je bilo več deset kilogramov
Čeprav gobarji skoraj vso letošnje leto na skrajnjem severovzhodu države niso imeli veliko sreče z gobami, jim je jesenski čas le prinesel nekoliko veselja. V gozdovih je namreč možno srečati ljubitelje gobarjenja in gob, v kar smo se mnogi lahko prepričali prvo soboto letošnjega oktobra, ko so se v gozdove Negove in okolice podali številni udeleženci tradicionalnega, sedaj že 22. gobarskega piknika Območne obrtno podjetniške zbornice (OOZ) Gornja Radgona. Res je sicer, da so jurčkov in lisičk našli le za vzorec, zato pa je bilo veliko drugih gozdnih lepotic, saj je dobra stotnija obiskovalcev, ki se je kljub nekoliko deževnem jutru, pogumno odpravila v gozd, nabirala prav vse gobe, tako užitne, kot manj užitne in neužitne. In čeprav so jih pozneje skoraj vse pojedli, nikomur ni bilo slabo, a kljub temu sami tega ne počnite in bodite sila previdni.
Kakorkoli že, gozdovi v Negovi in njeni okolici so bili spet v znamenju tega tradicionalnega druženja, ki je postal ena najbolj množičnih tovrstnih prireditev, ki vsako leto pritegne veliko število udeležencev. In čeprav so še ponekod potekale trgatve, ob tem pa je bilo v okolici veliko različnih prireditev in dogodkov, je v Negovo prišlo več kot 200 ljubiteljev gob, narave, zdravja in druženja, ne le z radgonskega območja, temveč tudi od drugod, tako iz Slovenije kot sosednje Avstrije. Organizatorji iz OOZ Gornja Radgona, na čelu s predsednikom Stankom Rojkom, podpredsednikoma: Darkom Firštom in Brankom Novakom ter sekretarko Majdo Horvat, na čelu, ki so se znova odlično izkazali, so bili zadovoljni, da se je tudi letos po negovskih gozdovih potepalo takšno število obrtnikov, podjetnikov, njihovih poslovnih partnerjev in gostov, družinskih članov in drugih. Skoraj vsi, ali pa vsaj velika večina njih pa je bila zelo zadovoljna tudi z nabranimi gobami, čeprav jih je letos bilo nekoliko manj kot običajno. Nabrali so skupno kakšnih 70 kilogramov gob in skoraj vse so porabili, da so skuhali več deset litrov odlične gobove juhe, katero so prisotni, skupaj z ajdovimi žganci, ter gobovim golažem, obiskovalci dobesedno razgrabili.
Vse skupaj pa se je tako kot vedno začelo že zgodaj zjutraj, in končalo pozno zvečer ob Lovskem domu Negova. Udeleženci so se, po jutranjem okrepčilu (jajca s slanino in žemljico), na zbirnem mestu, odpravili v gozd, in opoldan so prišli nazaj, ko je sledilo »dekoriranje in aranžiranje« nabranih gob za poznejšo razstavo in ocenjevanje. Po kosilu z žara in »volu z ražnja«, je sledil simpozij na katerem je o gobah spregovoril priznani strokovnjak Jože Mesarec iz Maribora. Prav on je tudi prebral užitne gobe, katere so prisotne ženske potem očistile in narezale. Nato je ekipa Darka Firšta, skupaj z ostalimi sestavinami, predvsem krompirjem, skuhala odlično gobovo juho, katera se je izvrstno prilegla z ajdovimi žganci. V drugem kotlu pa so gobam dodali še nekaj mesa in drugih sestavin, tako da je nastal še odličen gobov golaž. In v popoldanskem času, medtem ko je potekalo več zanimivosti, druženja in zabave ob prijetni glasbi, je bilo skuhanih več deset litrov okusnih gobovih dobrot. K sreči tudi letos gobe, čeprav so zraven bile tudi strupene mušnice, ki so jih seveda izločili, nikomur niso povzročile težav. To se namreč nikoli doslej ni zgodilo, čeprav kot rečeno nabirajo tudi neužitne gobe, ki jih pred kuhanjem pregleda strokovnjak...
Zanimivega celodnevnega dogodka, ki je postal zelo priljubljen, ne le med obrtniki in podjetniki, sta se med drugimi gosti udeležila tudi župan občine Gornja Radgona Stanislav Rojko in podpredsednik Obrtno podjetniške zbornice Slovenije Ivan Meh. Prireditev pa so prvič s svojim obiskom počastile tudi nekatere lokalne vinske kraljice iz širšega slovenskega prostora, kot so: Anja Trstenjak (Vinska kraljica Radgonsko - Kapelskih goric), Mateja Šek (Jeruzalemska vinska kraljica), Doroteja Šekoranja (Vinska kraljica Bizeljskega), Nataša Ferjančič (Vipavska vinska kraljica), Urška Polanec (Ptujska vinska kraljica) in Martina Breznik (Cerkvenjaška vinska kraljica).