Branko Palatin še naprej predsednik
Za predsednika okrožnega sodišča v Murski Soboti je kandidiral samo dosedanji predsednik, ki bo najbrž predsedoval še en šestletni mandat.
Murska Sobota - Potem, ko se je zaključil razpis za predsednika okrožnega sodišča v Murski Soboti je skorajda zanesljivo, da bo dosedanji predsednik, sodnik – svetnik Branko Palatin tudi v naslednji šestletni mandaturi, vodil pomursko okrožno sodišče. Na razpis se je namreč prijavil zgolj Palatin, saj je očitno, da je konkurenca ocenila, da ne bi imeli možnosti proti dosedanjemu priljubljenemu predsedniku, ki je od novembra 2005, ko ga je takratni pravosodni minister Lovro Šturm, kot naslednika takratni predsednici Mariji Močan Roškar, postavil na čelo omenjenega murskosoboškega sodišča, gotovo naredil velik pozitiven premik.
Sedaj bo potrebno najprej pridobiti mnenje sodnega sveta, nato pa je skorajda zanesljivo, da bo minister Aleš Zalar, v naslednjih tednih, Palatinu samo potrdil nov mandat. Izkušeni pravnik, 47 – letni Branko Palatin, nikoli ni bil nagnjen na nobeno politično stran, tako da najbrž ne bo težav z njegovo potrditvijo tudi s strani ministra iz levo sredinske koalicije, kot je pred šestimi leti ni bilo z druge strani.
Branko Palatin, ki je bil v sodniško funkcijo izvoljen v letu 1992, je najprej služboval v enoti takratnega Temeljnega sodišča v Murski Soboti. Po reorganizaciji sodišč je nadaljeval delo kot okrajni sodnik na murskosoboškem okrajnem sodišču. V letu 1996 je bil izvoljen na sodniško mesto okrožnega sodnika, od 1. oktobra 2000 pa je vodil kazenski oddelek okrožnega sodišča v Murski Soboti. Tukaj je dosegal zelo dobre rezultate, prav tako je bil ocenjen kot nadpovprečno uspešen vodja oddelka. Od 9. oktobra 1997 do 10. februarja 1998 je bil z odločbo sodnega sveta dodeljen na Okrajno sodišče v Lendavi, kjer je kot edini sodnik opravljal delo na vseh pravnih področjih, ki jih pokrivajo okrajna sodišča, ter neformalno opravljal tekoča dela predsednika in vodil celotno delo na sodišču. Z odločbo predsednika Višjega sodišča v Mariboru je bil od 1. februarja 2000 do 31. januarja 2001 začasni predsednik Okrajnega sodišča v Gornji Radgoni, kjer je do imenovanja predsednika sodišča uredil odnose med zaposlenimi, ki so menda bili pred tem močno skrhani...
Vrnil se je na kazenski oddelek murskosoboškega okrožnega sodišča, kjer je vodil številne odmevne kazenske postopke. Eden najbolj odmevnih je bil razvpiti „primer Petek“, ki je potekal prav v času postopka njegovega imenovanja za predsednika okrožnega sodišča v Murski Soboti, kjer mu je sodni svet takrat dal prednost pred tremi tekmeci, kolegi sodniki z istega sodišča (Dezider Novak, ki je v tem času, začasno kot podpredsednik vodil omenjeno sodišče, pozneje pa je sam umaknil kandidaturo za predsednika; Jožef Casar, in Kristina Šooš Trajbarič). In čeprav so obtoženi za domnevni napad na novinarja Mira Petka, v nasprotju s pričakovanji večine, bili oproščeni in so prejeli visoke odškodnine, je Palatin bil imenovan za prvega moža pomurskega pravosodja. Ko smo ga pred časom spraševali ali se bo znova potegoval za mesto predsednika, nam je Palatin odgovoril: „O tem je še prezgodaj razmišljati. Pred svojo odločitvijo bom prav gotovo prisluhnil zaposlenim in če bom ugotovil, da sem še deležen njihovega zaupanja, bom razmislil v smeri nove kandidature“. In očitno so ga sodelavci ponovno podprli, saj se navkljub drugačnem pričakovanju, nihče izmed sodnikov ni prijavil na razpis za predsednika.
Torej tudi sodni svet, ki odloča o primernosti kandidatov, najbrž ne bo imel posebnih pomislekov še zlasti ob dejstvu, da je okrožno sodišče v Murski Soboti pod Palatinovim vodstvom, ki mimogrede poleg vodenja sodišča, še naprej rešuje zadeve in vodi obravnave, doseglo lepe uspehe, še zlasti pri zmanjšanju in odpravi sodnih zaostankov. Če primerjamo povprečni čas reševanja zadev v letu 2008 ali še prej in v letu 2010, lahko ugotovimo, da se je ta bistveno skrajšal. Leta 2008 je bil povprečni čas rešitve kazenske zadeve 14,8 meseca, leta 2010 pa „le“ še 11,6 meseca. Povprečni čas reševanja pravdne zadeve v letu 2008 je bil 12,9 meseca, lani 11,9 meseca. Čas trajanja preiskave se je skrajšal s 6,9 na 6,6 meseca. Kar se tiče sodnih zaostankov ali nerešenih zadev, je Okrožno sodišče v Murski Soboti leto 2010 končalo s 1528 nerešenimi zadevami, od tega je ostalo nerešenih 1344 pomembnejših zadev. Lani so rešili za 8,3 odstotka več zadev kot leta 2009. Med Palatinovim predsedovanjem sta okrožno sodišče obiskala pravosodna ministra obeh vlad, Lovro Šturm in Aleš Zalar. V izjavah po obisku nista skoparila s pohvalami na račun dela sodišča, zato je edino logično pričakovanje, da bo Palatin najmanj še šest let krmaril okrožno sodišče v Murski Soboti, in bo nekako najvišja osebnost pravosodja v Pomurju sploh...
Tukaj si lahko ogledate slike.
{jgototop}{/jgototop}