Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Konferenca srbske diaspore v Srednji Evropi

 

Spomin prve konference o drugi konferenci: Srbska manjšina v Evropski uniji - status in varstvo jezikov

Prva konferencaPraga, 30. novembra 2013 - Tridnevna konferenca srbske diaspore v Srednji Evropi, ki je v Pragi potekala od 28. do 30. novembra 2013, je obravnavala status Srbov, učenje srbščine, status srbskih šol in ohranjanje identitete in tradicije Srbov. Udeležile so se je delegacije iz Avstrije, Srbije, Slovaške, Slovenije, Anglije, Nemčije, Francije, Madžarske, Italije, Švice, Črne gore, Francije, Švedske, Madžarske in države gostiteljice Češke republike.

Sprejeti so bili naslednji sklepi:
- Stutus narodnih manjšin Srbi uživajo na Češkem, Slovaškem v Romuniji in Madžarski. Srbi v Nemčiji, Avstriji, Švici in Republiki Sloveniji nimajo tega statusa, kar jim v mnogih segmentih življenja otežuje uresničevanje kolektivnih pravic. Na podlagi izkušenj Srbov iz držav, kjer so se te pravice uveljavile, je bilo odločeno, da bodo sprejeti skupni ukrepi za reševanje tega vprašanja.
- Ohranjanje srbskega jezika in pisave v državah Srednje Evrope poteka na več načinov: s pomočjo dodatnih šol, ki jih organizira Republika Srbija, zasebnih šol in dveh srbskih srednjih šol v Temišvaru in Budimpešti, kot del romunskega in madžarskega šolskega sistema. Ugotovljeno je bilo, da je najbolje organizirano poučevanje v Romuniji in na Madžarskem, medtem ko je dopolnilno poučevanje najboljše v Švici in občasno, kljub velikim potrebam, v Nemčiji. Na Češkem, Slovaškem, v Sloveniji in Avstriji ni uradnih šol srbskega jezika. Ugotovljeno je bilo, da so pomanjkanje učnega osebja, ustrezno in pravočasno financiranje šol in redno zagotavljanje učbenikov težave, ki jih je treba rešiti čim hitreje. Odločeno je bilo, da se zahteva izdaja književnih knjig in drugih učnih pripomočkov srbskim študentom v Švici in drugih državah, kjer je to potrebno.

- Soglasno se strinja, da je negovanje srbske tradicije in ohranjanje identitete prednostna naloga srbskih skupnosti v državah Srednje Evrope, v katerih je potrebna pomoč matere.

Govoril je Dragan Stanojević iz Ukrajine, predsednik skupščine diaspore,
- Poudarjena je bila potreba po izmenjavi idej in informacij na tej konferenci, ki se nadaljuje z elektronskim komuniciranjem. Da bi ohranili kontinuiteto te konference, so udeleženci predlagali organizacijo medijske konference v Srednji Evropi.
- Udeleženci konference so poudarili pomen vključevanja uradnih institucij Republike Srbije pri reševanju položaja Srbov v Srednji Evropi.
Prva konferencaSodelovali so predstavniki osmih evropskih držav: Dragan Stanojević iz Ukrajine, predsednik skupščine diaspore, Zvonimir Jovanović iz Švice, podpredsednik skupščine za diasporo in delegati: Marinko Markov, Ognjan Krstič, Romunija, Nikola Todorović in Rade Bakračević, predstavnika iz Slovenije, Zoran Aleksič iz Avstrije, Dragan Jakovljević iz Madžarske, Đuro Plavšić in Miodrag Kreculj iz Nemčije, Branka Kubes, Rade Lukovič in Ratko Škorič s Češke, Stana Ribic in Matea Bucalo iz Slovaške ter kot častni član Milutin Micovic, delegat zbora diaspore za Črno goro.
Poleg delegatov skupščine za diasporo: Maja Mitrovic, veleposlanica Srbije na Češkem, Vukman Krivokuća, pomočnik direktorja urada za sodelovanje z diasporo in Srbi v regiji, Zvonko Sošević, svetovalec urada, Vladimir Skalski, podpredsednik svetovne zveze , predstavnik Češko-moravške slovenske unije in Mihal Djuba, predstavnik Vseslovenske zveze čeških držav s Slovaške.

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Globalno Konferenca srbske diaspore v Srednji Evropi