Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Prekmurje premore tudi papaje!

 

Poleg cvetnih lepotic orhidej, iz tropskega vrta podjetja Ocean Orchids iz Dobrovnika, prihajajo tudi papaje, pa plodovi ananasa, bananovcev, naranjila in karambole, vanilije...

Papaje in bananeDobrovnik - Minilo je malo več kot leto, odkar je bil za obiskovalce odprt razširjeni Tropski vrt podjetja Ocean Orchids. Ta sedaj obiskovalcem ponuja sprehod skozi 1.500 kvadratnih metrov velik moderen rastlinjak, kjer je na ogled več kot 300 različnih rastlinskih vrst in sort iz tropskih in subtropskih predelov. Med njimi je tudi nekaj takšnih rastlin, ki vsako leto obrodijo užitne plodove. Do konca tega meseca bodo tako obrali okrog 50 postopoma zorečih plodov papaj, ki jih bo za slabih 10 kg.

Ker so papaje precej nepoznan sadež, so se odločili vse obrane sadeže ponuditi obiskovalcem v pokušino v tednu papaj med 24. In 31. avgustom. Vsako leto pa obirajo tudi plodove ananasa, bananovcev, naranjila in karambole, jeseni pa se nadejajo obrati prvih nekaj plodov vanilije, ki jim jo je uspelo oprašiti spomladi.

Tropski vrt sicer predstavlja turistično vejo podjetja Ocean Orchids d.o.o., ki se ukvarja z gojenjem orhidej iz rodu falenopsis. Po lanskoletni razširitvi Ocean Orchids razpolaga s štirimi hektarji proizvodne površine, na katerih  bo letno vzgojil preko dva milijona cvetočih orhidej. Tropski vrt podjetja Ocean Orchids se od lanskega poletja razprostira na 1.500 kvadratnih metrov. Večji del vrta je namenjen prikazu tropskega in uporabnega tropskega rastlinja njegov prvi del pa prodaji na drobno. Vrt vsebuje več kot 300 različnih rastlinskih vrst in sort iz tropskih in subtropskih predelov. Vsebino dopolnjujejo tudi številne uporabne rastline kot so vanilija, kavovec, poprovec, mango, ananas, avokado, karambola, papaja in številne druge. Papaje so sladek, aromatičen južni sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval tudi sadež angelov, prvotno so ga začeli gojiti v Mehiki, od koder rastlina tudi izvira. Španski osvajalci pa so zaslužni, da so papajo spoznali tudi drugod po svetu in jo začeli gojiti po celotnem tropskem in subtropskem pasu. Jajčasta, podolgovata ali hruškasta oblika z rumeno zeleno lupino je prava vitaminska bomba in jo kot osvežujoč obrok lahko ponudimo v najrazličnejših variacijah. Ker ima rada vlažno in toplo podnebje s temperaturami med 15 in 30oC, ji prekmurski Tropski vrt nudi idealne pogoje. Zato ne preseneča, da se je nasad papaj od lanske pomladi močno razrasel in presenetil s približno 10 kilogrami sočnih sadežev, katerih rožnato rdeče sadno meso je slajše od melone. Nekoliko drugačnega okusa je njena notranjost s črnimi, popru podobnimi semeni, ki se uporabljajo tudi kot začimba in se je uporabljala kot nadomestek popra.

Posebna pridobitev novega vrta je revolucionarna in tehnološko dovršena zelena stena oziroma »green wall«, ki je plod znanja in razvoja, nastalega v Sloveniji. V Tropskem vrtu je na ogled najvišja tovrstna zelena stena pri nas. Na dobrih šestih metrih višine in skupni površini trideset kvadratnih metrov je na posebno steno posajenih več kot 20 različnih rastlinskih vrst in sort. Stena ima lasten sistem za zalivanje in gnojenje. Izkoriščanje geotermalne energije v Tropskem vrtu podjetja Ocean Orchids se ohranja tudi v prihodnje in predstavlja okolju prijazen vir energije za ogrevanje. S širitvijo tropskega vrta je vzporedno potekala tudi širitev proizvodnega dela, kjer trenutno poteka polnjenje novih kapacitet rastlinjaka, kar bo v letu 2014 omogočilo vzgojo več kot 2 milijonov cvetočih lončnic - orhidej iz rodu falenopsis...

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Kmetijstvo Prekmurje premore tudi papaje!