Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Prihajajo kaše in mak iz lokalne pridelave

 

Panvita ponuja ajdovo in proseno kašo ter mak

Lokalno pridelane kašeSlovenski potrošniki bodo odslej na policah trgovcev lahko izbirali tudi med novimi izdelki iz suhega programa, največjega domačega pridelovalca hrane, Panvite, v katerem so vse kulture pridelane izključno v Sloveniji – ajdova in prosena kaša ter mak. Nove kaše so del Panvitinih usmeritev, da kot največji in vodilni slovenski poljedelec s svojim znanjem in izkušnjami kupcem zagotavljajo lokalno pridelano in kakovostno hrano.

Ajdova kaša je značilna specialiteta slovenske kuhinje, posebno mesto in zgodovino pa ima v Prekmurju, kjer ji v narečju pravijo tudi »hajdina«. Kljub temu, da gre praktično za prepoznaven znak Prekmurja, ajda izvira iz Azije in se je od tam razširila v Evropo. Ajda je poznana kot rastlina, ki izboljšuje krvni obtok, zmanjšuje tveganja za previsok holesterol ter visok krvni pritisk. Ima izjemno harmonično aminokislinsko sestavo beljakovin, zato predstavlja pomemben del prehrane vegetarijancev. Zaradi vsebnosti flavonoidov ajda deluje kot antioksidant, hkrati pa tudi protivnetno. Drugi izdelek Panvitinega suhega programa je prosena kaša, katere prehranske lastnosti blagodejno vplivajo na prebavo. Prosena kaša je bila nekdaj priljubljen, nasiten in okusen zajtrk, pogosto na mizah tudi v vrtcih in šolah. Z uživanjem prosene kaše pospešujemo odvajanje vode iz telesa in posledično tudi strupe.

Zadnji izdelek suhega programa je mak – nepogrešljiva sestavina vsake prave slovenske kuhinje, ki jo večinoma uvažamo iz tujine. Ne nazadnje je mak obvezna sestavina značilne prekmurske sladice – gibanice. Čeprav naj bi tudi mak prišel iz Azije, so tudi na Kreti našli antične slike maka, ki so nastale v času razcveta grške kulture. Mak vsebuje 40-60 odstotkov enkrat in dvakrat nenasičenih maščobnih kislin - tudi iz skupine Omega 3 maščob vključenih v smernice zdrave prehrane. Teh človeško telo samo od sebe ne more proizvajati, zato jih je potrebno zaužiti s hrano. Panvitin mak je možno dobiti v celem zrnju, saj se s predhodnim mletjem maka njegova kakovost zmanjša.

Tako so v Panviti ponovno pokazali, da njihov razvojni center ne počiva. Zdravi in kakovostni slovenski izdelki dokazujejo, da imajo posluh za potrošnike in njihove želje. Ajdova in prosena kaša ter slovenski mak so tri novosti širšega Panvitinega programa vrtnin in sadja, v katerem so že prisotni tudi drugi slovenski izdelki kot so sladke jagode, šparglji, paprike, mladi česen in sladka koruza, s katerimi lepo dopolnjujejo svoj mesni program AVE. Nove Panvitine izdelke bomo na policah prepoznali po inovativni pokončni embalaži iz okolju prijaznih materialov, ki je primerna za nadaljnjo uporabo.

ZAKAJ AJDOVA KAŠA?

Zato, ker je izjemno zdrava, okusna in seveda večnamenska!

Marsikdo se ne zaveda, da ajdova kaša ni le navadno »hranilno sredstvo«, ampak veliko več kot to. Že od nekdaj je poznana kot rastlina, ki izboljšuje krvni obtok in pomaga uničevati rakave celice. Edini večji problem pri jedeh, ki vsebujejo ajdovo kašo je ta, da je dosti ljudi ne mara. Ajdova kaša ima prav specifičen okus, okoli katerega ni deljenih mnenj – ali jo maraš ali ne! Ajda izgleda kot žitarica, ljudje jo uvrščajo med žita, uradno pa sodi med trave – ne bi si mislili, kajne? Sicer pa kljub temu, da gre praktično za prepoznaven znak Prekmurja, ajda izvira iz Azije in se je od tam razširila v Evropo. Zakaj vse je ajda dobra in kako deluje na naš organizem?
Kot že omenjeno, prehrana obogatena z ajdo izboljšuje naš krvni obtok in je na splošno zdrava za naše ožilje. Zmanjšuje tveganja za previsok holesterol ter visok krvni pritisk, nekatere raziskave pa so celo dokazale, da je organizem ljudi, ki redno uživajo ajdo obogaten z zdravim holesterolom, krvni obtok je hitrejši in pritisk nižji. Poleg tega pa ima ajda tudi ostale pozitivne učinke na naše telo: Deluje protivnetno, je dober antioksidant; Uravnava pretok krvi in skrbi, da se kri me bi pretirano strjevala; Deluje zaščitno pred boleznimi srca; Primerna za bolnike z diabetesom, saj njene sestavine vplivajo na upočasnjen prehod sladkorjev iz prebavil v kri; Vsebuje veliko vitaminov in mineralov; Izboljšuje delovanje jeter in uničuje rakave celice...
Vse omenjene zdravilne lastnosti te »žitarice« držijo, je pa jih še več. Vsekakor gre za večnamensko hranilo, saj velja ajda tudi za uspešno sredstvo v borbi proti plevelu. Ker pripomore pri zatiranju semenskih plevelov, je idealna za vse pridelovalce, kateri za svoje pridelke ne želijo uporabljati kakršnih koli škropiv ali gnojil. V kolikor ste eden tistih, ki jim ajdova kaša nikakor ne gre dol po grlu, vam svetujemo, da malce potrpite in naredite nekaj dobrega za svoje zdravje. Včasih je potrebno malce potrpeti in pojesti stvari, ki niso po našem okusu, so pa izjemno zdrave. V tem primeru tudi ajdova kaša ni izjema!

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Kmetijstvo Prihajajo kaše in mak iz lokalne pridelave