Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Beža za valentinovo povrgla trojčke

 

Kar se je zgodilo na pustno soboto in valentinovo je redko, pripetilo se je pri Kučanovih v Križevcih

TrojčkiNa domačiji Kučanovih v Križevcih 106, tam kjer se počasi končuje gorički del Prekmurja in s tem Slovenije, in kjer je menda največ ljudi z enakim imenom in priimkom – Ludvik Kučan, imajo te dni prav poseben razlog za radost in zadovoljstvo. Njihova krava Beža je namreč na pustno soboto, torej na valentinovo, 14.2.2015 okoli 14. ure popoldan povrgla trojčke, kar je pri kravah zelo redko. Gre namreč za tako redek živalski dogodek, da ga lahko primerjamo z rojstvom človeških četverčkov. In če vemo, da so četverčki vsaj pri nas in v Evropi zelo redki, potem je jasno, da je krava Beža iz Križevcev dosegla nekaj velikega.

Zato je 79-letni gospodar Ludvik Kučan, ki potem ko je pred leti ostal brez žene, kmetuje skupaj s hčerko Marjanco in zetom Mihaelom, ki sta si že ustvarila družino, ponosen na svojo Bežiko sivo-lisaste pasme, ki je doslej že dvakrat kotila, tretjič pa so prišli trojčki, kar pomeni, da je na svet spravila že pet potomcev. Domači veterinar Marko Nabergoj, dr.vet.med., ki se tudi sam ne srečuje pogosto s trojčki, nam pove, da so telički v odlični formi in da ni več bojazni, da bi se kaj zapletlo. Še zlasti ob dejstvu, da je tudi mama Beža v najboljšem redu.
„Na kmetiji sem od rojstva, nekoč je bilo manj živine, danes jih je okoli 30, in smo pogosto dobili dvojčka, nikoli pa se ni zgodilo, da bi imeli trojčke, tokrat pa prav na valentinovo, dva bikca in telička. Vse tri, oba fantka in deklico bomo obdržali doma, torej ne bomo jih prodali. Sicer pa, čeprav so bili krava in malčki zelo utrujeni, je sedaj vse v najboljšem redu. Vsi trije, tako kot mama, so že od začetka v odlični kondiciji", nam pove Ludvik, ki skupaj s še osmimi domačimi, vodi kmetijo na kateri predvsem pridelujejo mleko, imajo pa tudi nekaj drugih živali, prašičev ipd. Pove tudi, da v okolici nikjer še nikoli niso imeli kakšnih telečjih trojčkov, kar dodatno potrjuje redkost dogodka.

...Beža je povrgla dva bikca in eno teličko, katere lastnik ne namerava prodati...

Lajči, kot ga imenujejo, nam tudi pove, da pri njih za zdravljenje živine ter osemenjevanje krav vseskozi skrbijo strokovnjaki Veterinarskega inženiringa Nabergoj iz Moravskih Toplic. Že dolga desetletja se ukvarjajo z govedorejo in pridelavo mleka. Trenutno je v hlevu kakšnih 30 glav goveje živine, zraven pa še trije mladci, ki so še brez imen, a jih bodo dobili. Pustili jih bodo za plemenske, pozneje pa bodo videli kako in kaj. „Še vedno kar ne morem verjeti, da imamo trojčke, saj tega res niti sanjati nismo mogli", je zadovoljno in ponosno povedal gospodar Lajči, ki pravi, da bi lahko dobili kaj več za oddano mleko.
Ob obisku hleva družine Kučan, kjer zasledimo tudi nekaj mačk, ki so čakale na mleko, smo tri malčke, teličko in dva bikca, težko pripravili na poziranje pred fotoaparatom. Radovedna telička, človek res ne more verjeti, da so tudi v živalskem svetu ženske tako zvedave, je kar zadovoljno pozirala, trmasta bikca pa se nista in nista hotela obrniti proti objektivu... Kljub vsemu pa lahko verjamemo veterinarju Nabergoju, da gre za pravi mali čudež narave.
Kakorkoli že, med tistimi, ki so lahko najbolj ponosni na svoje delo povezano z najmanj tremi zadnjimi prekmurskimi telečjimi trojčki (Dolenci, Vaneča, Križevci...), je gotovo Beltinčan Marjan Hartman, osemenjevalec pri Veterinarskem inženiringu Nabergoj iz Moravskih Toplic. Vse to so namreč „njegovi" trojčki, še ena zanimivost pa je povezana z zadnjima dvema primeroma trojčkov. V Vaneči je namreč Šeka povrgla trojčke na „noč čarovnic", v Križevcih pa Beža, na valentinovo, ki je hkrati bila pustna sobota. Naključno ali...

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Kmetijstvo Beža za valentinovo povrgla trojčke