Ocenili so, da je Čebelarsko društvo Sv. Jurij ob Ščavnici zelo dejavno
Tudi medena kraljica med čebelarji
Čebelarsko društvo Sv. Jurij ob Ščavnici, ki je številčno eno največjih na območju Pomurja, je ob ustanovitvi leta 2002 štelo 19 članov, danes pa so kar sto trije (103). Društvu, ki ga je vrsto let uspešno vodil Branko Gerlica, sedaj predseduje Vlado Žinkovič. In kot je članstvo ocenilo na letošnjem občnem zboru, so v društvu zelo dejavni. Takšni pa ne bi bili, če ne bi bilo pridnih članov, predvsem tistih, ki društvo vodijo, kot so njihove čebelice. Zboru v Gostiču pri Antonu v Jamni, ki se ga je udeležilo 90 članic, članov in gostov, udeležencev, je predsedoval prof. Franci Čuš. Med gosti so bili: domači župan Miroslav Petrovič, SLO medena kraljica Mateja Šoštarič, strokovnjak za čebelarstvo dr. Stanko Kapun, svetovalec in preglednik za čebelarje pri ČZ Slovenije, Jakob Madjar, podpredsednik ČZ Slovenije Janez Vencelj, predsednik ČZ društev Maribor Vlado Vogrinec, ki je postal tudi član društva, predsednik ČZ društev Pomurja Janko Rožman, predstavniki sosednjih čebelarskih društev, ČD Juršinci, Negova in Radenci, ter duhovni pomočnik Mirko Rakovnik.
O delu društva je v obsežnem poročilu spregovoril predsednik Vlado Žinkovič, ki je me drugim dejal: „Leto 2017 je za nami in spet je prišel čas, da skupaj pregledamo opravljeno delo v preteklem letu. Gre za leto, ki za čebelarjenje ni bilo preveč naklonjeno. V zgodnji pomladi smo najprej preštevali izgube čebeljih družin, katere so pri nekaterih bile kar številne. V povprečju smo člani ČD Sveti Jurij ob Ščavnici utrpeli 25 % izgube čebeljih družin. Potem nas je dne 27.3.2017 dosegla žalostna vest, da je umrla naša dolgoletna veterinarka mag. Lidija Matavž. Čebelarji po celotnem Pomurju smo bili zelo žalostni in pretreseni. Zgodnja pomlad se je nadaljevala z veliko sušo, ker prepotrebnih padavin ni in ni bilo. Ko je vegetacija v pomladi zaradi suše že utrpela škodo, pa nas je 21.4.2017 prizadela še spomladanska pozeba. Na ta dan smo se zbudili v zelo mrzlo jutro s temperaturami -5 °C in manj. Posledica tega je bila pozeba medovitih rastlin. Najbolj je prizadelo akacijo, katera je bila tik pred začetkom cvetenja. Tako je bila uničena naša najbolj donosna paša. Pozeba je poškodovala tudi lipo in kostanj, tako da je tudi ta paša bila skromna. Sledilo je zelo toplo in sušno poletje. Kljub temu pa smo čebelarji imeli srečo, da je vsaj pozno poletni čas bil ugoden za čebele. Na njivah je zacvetelo veliko ajde, zacvetel je nedotik, potem zlata rozga in vse skupaj je zelo ugodno vplivalo na naše čebele, pa čeprav tudi te paše niso bile zelo obilne. Po pašah smo se čebelarji posvetili zatiranju varoj in pripravi čebel na prezimovanje. Če strnem vse skupaj je za nami eno podpovprečno čebelarsko leto, katerih si več ne želimo." Ob tem je predsednik poročal, kaj vse se je dogajalo v društvu, kjer so posebno skrb namenjali izobraževanju članov, ki so se udeleževali številnih strokovnih predavanj: Označevanje in tehnologija pridobivanja cvetnega prahu; Apitehnični ukrepi; Oskrba čebeljih družin med letom; Prepoznavanje bolezenskih znakov pri čebeljih družinah; Čebelarska opravila skozi leto s poudarkom na kontroli varoje...
V lanskem letu je 10 čebelarjev začetnikov obiskovalo in zaključilo seminar za čebelarje začetnike, katerega je organizirala ČZDP in ČZS v Biotehnični šoli Rakičan, praktični del pa v čebelarskem domu Beltinci in v Ljutomeru. V izobraževanje sodijo tudi strokovne ekskurzije, ki jih pripravlja društvo, na katere pa povabijo tudi čebelarje iz sosednjih društev. V poročilu je bilo poudarjeno dobro sodelovanje z občino, OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici, kjer skrbijo, da učence seznanjajo o pomembnosti čebel v naravi. V društvu se zavedajo, da je potrebno veliko pozornosti nameniti tudi naslednikom. Zato se trudijo, da o čebelarstvu seznanjajo tudi mlade v osnovni šoli in v vrtcu. Otroke pri čebelarskem krožku seznanjajo z raznimi aktivnostmi čebelarjenja. Po potrebi izvedejo ogled učnega čebelnjaka pod vodstvom čebelarjev. Čebelarski krožek trenutno obiskuje 20 učencev. Še veliko je bilo povedanega v poročilu predsednika. Kljub obsežnemu poročilu ni bilo nobenih pripomb.
Prisotne so so pozdravili tudi gostje, v razpravi pa so čebelarji vladi predlagali, da bi znižali DDV za zdravila na 9 %. Čebelarji so bili ogorčeni nad izjavo nastopajoče v oddaji na POP TV o čebelarstvu, kjer je »strokovnjakinja« izrekla misel, da sta med in sladkor enaka za sladkanje. Predlagali so, da ČZ Slovenije protestira proti taki izjavi »strokovnjakinje« za čebelarstvo. Kot je običaj, so bile na zboru podeljene spominske panjske končnice članom društva, ki so v letu 2017 praznovali okrogle jubileje. Podelili so tudi priznanja Antona Janše tretje stopnje, ki so jih prejeli: Anton Ciglarič, Andrej Kačič in Robert Rožman. Na zboru so v svoje vrste sprejeli sedem novih članov.