Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Zlate medalje za bučna olja pomurskih proizvajalcev

 

Na 2. mednarodnem ocenjevanju bučnih olj „Alpe – Adria 2019" v Varaždinu izmed 45 slovenskih vzorcev najvišja ocena za olje kmetije Vlaj

Bučno oljeV prestolnici Varaždinske županije, ki predseduje Zvezi Alpe-Jadran (AAA) potekajo številne aktivnosti, ki naj bi prispevale tako k prepoznavnosti in priznavanju AAA, kot tudi v korist prebivalcev na tem geografskem območju. In ena izmed aktivnosti je bil tudi 2. mednarodni sejem z ocenjevanjem bučnih olj, ki je potekala v Varaždinu. Sam dogodek je poleg sodelovanja na sejmu in ocenjevanju ter bogatih nagrad za zmagovalce, bil tudi priložnost za izmenjavo izkušenj in spoznavanje novosti, ki so jih predstavili številni ugledni strokovnjaki s tega področja. Zato ne preseneča, da so svoje izdelke na ocenjevanje pripeljali tudi številni slovenski oziroma pomurski predstavniki, ki so prejeli kar nekaj visokih odličij.

Na 2. mednarodnem ocenjevanju bučnih olj Alpe – Adria, ki ga je je organizirala Varaždinska županija, skupaj z Zvezo Alpe – Adria, je potekalo tudi 9. ocenjevanje bučnih olj severozahodne Hrvaške, ki ga je omenjena županija organizirala skupaj z Medžimursko, Krapinsko-zagorsko in Zagrebško županijo ter mestom Zagreb. Na ocenjevanju je bilo prijavljenih 184 vzorcev, kar je občutno več kot leta prej, od tega pa je bilo kar 67 vzorcev iz drugih držav. Kar 45 vzorcev bučnih olj so prispevali pridelovalci iz Slovenije, 14 vzorcev iz pridelovalci Avstrije in osem vzorcev pridelovalci iz Madžarske. Kot so zapisali organizatorji v komentarju po ocenjevanju, je bil največji napredek opazen na področju kemijske analize, tudi splošno gledano pa se je kvaliteta pridelave olj v teh letih izboljšala. Zato ne čudi, da je bilo skupno podeljenih 149 medalj, od tega 32 zlatih, 102 srebrni in 15 bronastih.
V kategoriji nerafiniranih bučnih olj, proizvedenih po tradicionalnih metodah, je bilo kar pet slovenskih oziroma pomurskih predstavnikov, ki so dobili zlato medaljo, in sicer so to: Matej Zupanc (Dobriša vas, Petrovče), Matija Car (Dobrovnik), Brigita Hergan (Pragersko), Denis Vitez (Tešanovci, Moravske Toplice) ter Vlado Vlaj (Bodonci, Puconci). Najvišjo oceno med omenjenimi predstavniki so prejeli vzorci bučnega olja s kmetije Vlaj, ki se torej se nahaja v Bodoncih, na obronkih Goričkega, kjer si hribi in doline podajajo roke. Trenutno kmetijo vodi tretja generacija. Na kmetiji živijo gospodar Vlado z ženo Danico, hčerka Janja in njen fant Mitja ter babica Zlatica. V preteklosti je bila kmetija usmerjena v živinorejo in poljedelstvo. Po letu 2011 so živinorejo opustili, tako da je njihova osnovna dejavnost danes poljedelstvo. Na kmetiji Vlaj se ukvarjajo predvsem s pridelavo in prodajo bučnega olja. Dopolnilno dejavnost na kmetiji za prodajo olja in drugih maščob imajo registrirano od leta 2011. Obdelujejo 7 ha njivskih površin, nekaj imajo travnikov in gozda. Letno na njivah pridelajo največ buč.
Ponujajo bučno olje, pražena bučna semena in orehovo olje. V ponudbi imajo tudi različne darilne pakete z domačimi izdelki, ki so lahko darilo za Vaše najdražje ali pa za poslovne partnerje. Vsebino posameznih paketov prilagodijo željam strank. Za svoje bučno olje so prejeli že več zlatih priznanj. V letu 2016 je kmetija Vlaj prejela tudi pravico do uporabe kolektivne blagovne znamke Krajinski park Goričko. Lani so na 1. mednarodnem ocenjevanju bučnega olja Alpe-Adria v Varaždinu med 136 vzorci bučnega olja prejeli srebrno priznanje, letos pa zlato z najvišjo oceno med vsemi slovenskimi olji.

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Kmetijstvo Zlate medalje za bučna olja pomurskih proizvajalcev