Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Zaskrbljujoče slaba letina za čebelarje

 

Apaški čebelarji pregledali svoje delo v letu 2019 - predsednik še naprej Matjaž Zidarič

Slaba letina za čebelarjeČebelarsko društvo Apače, ki deluje 9. leto in šteje 35 članov, je izvedlo redni letni in hkrati volilni občni zbor, na katerem so pregledali delo društva in si zadali naloge za leto 2020. Zbora so se udeležili številni gostje, med njimi župan občine Apače, dr. Andrej Steyer, terenski svetovalec za čebelarstvo pri ČZS Jakob Madjar, predsednik in član ČD Sv. Jurij ob Ščavnici Vlado Žinkovič in Lovro Šijanec, predstavnika ČD Negova, Mirko Kaučič in Stanko Polič ter predstavnik Čebelarskega društva Radenci, Daniel Tkalčič. Po oblikovanju predsedstva, ki ga je vodil kot predsednik Bruno Jančar, je o delu in načrtih društva poročal njegov predsednik Matjaž Zidarič, ki je žalostno ugotovil, da je minulo leto bilo neugodno za čebele in čebelarje: »Leto 2019 je bilo za čebele in čebelarje izredno slabo leto.«

Že v mesecu aprilu in maju smo čebelarji krmili čebelje družine, sicer ne bi preživele. V mesecu maju, ob največjem cvetenju akacije, je nenehno deževalo, posledično so bile tudi nizke temperature ozračja, ki so onemogočale medenje akacije. Cvetličnega medu sploh nismo točili, smo pa točili le nekaj malega akacijevega medu, v manjših količinah pa tudi nekaj kvalitetnega gozdnega medu. Lipa in kostanj sta lepo zacvetela, vendar izdatnega doprinosa ni bilo.«
Sicer pa je društvo v celoti dobro delovalo, saj so skozi leto opravili kar 16 aktivnosti, katerih so se udeleževali njihovi člani. Največ pozornosti so posvečali izobraževanju čebelarjev na predavanjih in s prirejanjem strokovnih ekskurzij. Društvo se je na svoji čebelarski strojnici s čebelarskimi pridelki in izdelki, predstavljalo na številnih občinskih prireditvah. Posebno pozornost so namenili slovenskemu zajtrku v vrtcu in šoli v Apačah, kjer so člani društva podarili 11 kg medu. Uspešno so se predstavili tudi na Dnevu odprtih varat občine Apače, kjer so v prostorih občine predstavili svoje čebelarske pridelke. S stojnico so se predstavili tudi 15. avgusta 2019 na žegnanju v Apačah, Kmetijsko-živilskem sejmu – AGRA 2019 v Gornji Radgoni in 15. novembra 2019 na Leopoldovem sejmu v Gornji Radgoni. Tudi za prihodnje so si zadali podobne naloge.
Ker je bil zbor volilni so izvolili nove organe društva. Ugotovili so, da je dosedanje vodstvo društva dobro delalo, zato ni bilo potrebe po menjavi vodstva. Tako bo še naprej predsednik društva Matjaž Zidarič, tajnik Boštjan Kozar, blagajničarka Irena Horvat in praporščak Goran Brezner. Udeležence zbora je pozdravil in nagovoril župan občine Apače dr. Andrej Steyer, ki je pohvalil delo društva. Nekaj čebelarskih strokovnih nasvetov je, ob pozdravu zbora, podal tudi svetovalec za čebelarstvo Jakob Madjar. Zbor, ki je potekal v prostorih Turistične kmetije Marko v Nasovi, so zaključili s pogostitvijo in druženjem.

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Kmetijstvo Zaskrbljujoče slaba letina za čebelarje