Tina Mauko - Sveta ženska!
Ugledna skladateljica in pianistka se predstavlja s svojim avtorskim glasbenim performansom
V okviru letošnje prireditve „Glasbeni impulzi", ki jo v sodelovanju z Mestnim muzejem Ljubljana organizira glasbena agencija IM.PULS, je izbrano vodilo - ženska duša. Zato se na štirih večerih predstavljajo naše izstopajoče glasbenice. In danes, zadnji večer letošnjega julija, bo na sporedu poistovetenje s sveto žensko. Skladateljica in pianistka Tina Mauko bo namreč v atriju Mestnega muzeja nastopila z avtorskim glasbenim performansom Sveta ženska, v sklopu katerega se bo na odru poistovetila z zgodovinskim likom Marije Magdalene. Drznost ženske, ki ji je bila skozi zgodovino odvzeta čarovniška, ustvarjalna in zdravilna moč, bo Maukova predstavila z improvizacijo na klavirju ob spremljavi posnetkov lastne glasbe, vse skupaj pa bo dopolnjevala s prostorskimi in gledališkimi intervencijami. Tina Mauko se s tem žanrom spogleduje že nekaj časa. Njen zadnji projekt te vrste Snežna kraljica na osnovi Andersonove pravljice je izveden konec lanskega leta v Rogaški Slatini.
Tina MAUKO, klavir/glasba
1) Prihod svete ženske, božje poslanke.
2) Magdalena spozna svojo čarobno moč. Preko romskega posrednika pošlje glasbo v božanstvo.
3) Svetišče, duše njene dom.
4) Prihod hudiča.
5) Magdalena se očisti zla in na novo vzpostavi svojo žensko moč. Izpove se bolečine in popolnoma preda Bogu. Zaslišimo pesem Elios (grški bog sonca).
„Moja zgodba Svete ženske govori o Mariji Magdaleni in o dva tisoč let starem dojemanju Marije Magdalene kot prostitutki. Moja Sveta ženska zdravi s svojim močnim duhom. Ob tem, ko vanjo mečemo kamne in sproščamo negativno, agresivno energijo, se sprosti zlo in na novo vzpostavi ljubezen. Marija Magdalena se vedno znova "rojeva" in vzpostavlja prvinsko moč. Njen seksipil zdravi, spodbuja in uči. Ona je božja poslanka!", pravi Tina Mauko, kateri se bo v produkciji pridružil Dejan Berden.
Tina Mauko (Gornja Radgona-Murska Sobota, 1982) je leta 2004 diplomirala iz klavirja na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri doc. Tomažu Petraču. V času študija se je izpopolnjevala pri priznanih pianistih in pedagogih (Aci Bertoncelj, Sijavuš Gadžijev, Rita Kinka, Arbo Valdma, Igor Dekleva, Aleksander Madžar, Konstantin Bogino). Na tem področju ima dve prvi nagradi z državnega tekmovanja, eno mednarodno (klavirski duo) in eno tretjo nagrado z državnega tekmovanja (solo klavir) v najvišji kategoriji. Julija 2011 je diplomirala iz kompozicije na isti Akademiji pri profesorju Janiju Golobu. Marca 2008 smo lahko prisluhnili krstni izvedbi njene Judovske rapsodije (Barbara Jernejčič - mezzosopran, Klemen Bračko - violina, Matjaž Rebolj - dirigent, besedilo v hebrejščini), ki jo je izvajal mednarodni orkester SAVITRA v Kazinski dvorani v Mariboru in Viteški dvorani v Ljubljani in ki ga je posnel Program ARS - tretji radijski program RTV Slovenija. Oktobra 2008 je njen Glasbeni teater izvedel 3 - dnevno pravljico "Čarobni vžig", ki je napolnila dvorane Cankarjevega doma, Mestnega muzeja in Križank. Kot finale tridnevnega ciklusa, je 25. oktobra 2008 v Slovenski Filharmoniji izvedla večer lastnih skladb, kjer jo je podprlo 24 priznanih slovenskih glasbenikov.
V aprilu 2009 je na Zagrebškem glasbenem bienalu sodobne glasbe ansambel MD7 (umetniški vodja Pavel Mihelčič) pod taktirko Steven Loya izvedel njeno noviteto SENCE. Skladba je bila izvedena v juliju 2009 tudi na Festivalu Ljubljana. V tem obdobju se je zvrstilo mnogo koncertov, od opere Železna gora (libreto Dušan Šarotar), ki jo je posnela tudi TVSLO 1, koncerta tolkalistov Akademije za glasbo Ljubljana v Veliki dvorani Slovenske flharmonije, Capricca za Ano (za klavir) v Veliki dvorani Slovenske flharmonije, do koncerta francoskega pianista Francoisa Weigela (član žirije na tekmovanju Chopinov Zlati prstan), ki je na svojem recitalu izvedel Valček op. 1, ki je bil tudi obvezna skladba za tekmovalce Chopinovega Zlatega prstana. Tina Mauko se strastno posveča tudi filmski glasbi. Med drugim je ustvarila glasbo za film Darilo, režiserja Borisa Bezića.
Leta 2009 je prejela študentsko Prešernovo nagrado Akademije za glasbo. V letu 2011 je orkester KGBL izvedel njeno skladbo "Melina" za godalni orkester in kontratenor pod taktirko dirigenta Tomaža Habeta ter "Baletne stihe". Različne komorne skladbe na temo slovenskih ljudskih pesmi so bile podlaga za baletne koreografije konservatorija Ljubljana, ki je imel dve predstavi v Linhartovi dvorani CD. Orkester Akademije za glasbo je na svojem gala koncertu v Gallusovi dvorani CD premierno izvedel Kantato za veliki simfonični orkester in sopran (Katja Konvalinka) "Anna Ahmatova" v ruščini in z dirigentom Markom Letonjo. Dogodek je bil po besedah kritika - Mojce Menart eden vrhuncev sezone.
Za projekt "Murske balade in romance" (F. Lainšček) je Tina Mauko napisala skladbo Najen prt (pesnik Dušan Šarotar). V juliju 2013 se je odvil cikel skladb za sopran, mezzosopran in klavir na temo angleškega pisatelja in pesnika W. H. Audena. Projekt je podprlo Ministrstvo za kulturo RS. Jeseni 2014 bo izvedena filmska skladba za komorni orkester mladih glasbenikov pod vodstvom dirigenta Tilna Drakslerja, ki bo v živo spremljala risanko. V decembru 2013 je bil v Rogaški Slatini izveden njen prvi avtorski glasbeni performans "Snežna kraljica" na temo istoimenske Andersonove pravljice. V letu 2014 je bila izbrana za rezidenco Ministrstva za kulturo RS na Dunaju, kjer bo predstavljala Slovenijo kot ugledna skladateljica in improvizatorka.