Čeprav je po moževi nesreči (1976) ostala sama, je Kristina Pelcl do kruha spravila šest otrok, danes ima še enajst vnukov ter deset pravnukov

Kristina PelclČeprav niso imeli računalnikov, pametnih telefonov, različnih igric in podobnih reči, s katerimi se večinoma ukvarjajo današnji otroci in mladina, so se tudi naši predniki, dedki in babice v mladosti imeli fajn in so živeli zelo lepo. To seveda lahko potrdijo mnogi, ki danes preživljajo jesen življenja, enako tudi Kristina Pelcl (rojena Marič 6.10.1928 v Gradišču na levem bregu reke Mure) s čudovitega Janževega Vrha nad Radenci. Prav na svoj rojstni dan je na hribčku kjer je domovina znamenitega „Janževca", je z glasnim vriskom pozdravljala goste, ki so jih prišli voščit za visok življenjski jubilej.

Devetdesetletnica, ki z veselimi vriski pozdravlja obiskovalce

Radgončana Franc in Bojan do odličnega 3. mesta

Bujta repa MSNa parkirišču hotela Diana v Murski Soboti je potekal 9. Festival bujte repe, s tekmovanjem ekip v kuhanju te tradicionalne prekmurske jedi. Na tekmovanju, kjer je dišalo po tej tradicionalni jedi, je tokrat sodelovalo nekoliko manj (12) ekip, in sicer iz različnih društev, organizacij, turističnih podjetij in seveda tudi političnih strank, saj nas kmalu čakajo lokalne volitve. Kljub temu je bilo manj politikov, kot so nekateri pričakovali. Poleg ministrice Alenke Bratušek, državne sekretarke Olge Belec in soboškega župana Aleksandra Jevška, smo videli le še nekaj lokalnih strankarskih veljakov. Festival bujte repe je ena od večjih pomurskih kulinaričnih prireditev v jesensko-zimskem času, s katero si organizatorji prizadevajo za promocijo te tradicionalne prekmurske jedi, seveda pa tudi popestriti sobotno dogajanje v lokalnem okolju.

Na 9. festivalu bujte repe tekmovalo 12 ekip

Pripravili so 25. obrtniško-podjetniški gobarski piknik 2018, kjer so se družili, nabirali in jedli gobe

Gobe NegovaMedtem, ko iz večjega dela države poročajo, da je letošnja jesen zelo bogata z gobami, je na skrajnem severovzhodu Slovenije bera gozdnih lepotic, zlasti jurčkov in lisičk, zelo skromna. Kljub temu je tudi v pomurskih gozdovih možno srečati ljubitelje gobarjenja in gob, v kar smo se mnogi lahko prepričali tudi zadnjo soboto letošnjega septembra, ko so se v gozdove Negove in okolice podali številni udeleženci tradicionalnega, sedaj že 25. gobarskega piknika Območne obrtno podjetniške zbornice (OOZ) Gornja Radgona. Res je sicer, da so jurčkov in lisičk našli le za vzorec, zato pa je bilo veliko drugih gozdnih lepotic, saj je okoli 150 udeležencev, ki se je v lepem in sončnem vremenu pogumno odpravila v gozd, nabirala prav vse gobe, tako užitne, kot manj užitne in celo strupene. In čeprav so jih pozneje skoraj vse pojedli, nikomur ni bilo slabo, a kljub temu sami tega ne počnite in bodite sila previdni.

Obrtniki in podjetniki v negovskih gozdovih

Gasilci so trgali, prešali in se družili...

Gasilska trgatevPrav prijetno je minulo soboto bilo ob gasilskem domu PGD Janžev Vrh nad Radenci, torej natanko tam odkoder prihaja znameniti janževec. Medtem ko so vinogradniki po okoliških vinogradih pobirali še zadnje grozde letnika 2018, so namreč domači gasilci in gasilke na Janževem Vrhu, v društvu jih je nekaj nad 70, pripravili 7. gasilsko trgatev. Z natanko 52 trsov, predvsem brajd – jurke in izabele, so namreč natrgali precej grozdja, ki so ga nato tretali in stisnili dobrih 400 litrov sladkega mošta, katerega bodo došolali in z njim nazdravili ob različnih gasilskih akcijah, prireditvah in dogodkih.

PGD Janžev Vrh je menda edino gasilsko društvo z lastnim vinogradom

Angela Knaus de Groot je pred 55 leti odšla v Kanado, a še vedno rada obišče Pomurje

KlemenčičeviKamorkoli gremo, kjerkoli živimo, vrnitev v rojstni kraj, predvsem če je ta daleč, je vedno nepozabno doživetje, vezano na stare, drage spomine. Takrat se vrnemo desetletja nazaj, v svoje otroštvo in čas, ko smo svoj dom in domovino zapustili. Tega se še posebej zaveda Angela Knaus, ki je kot 11-letna deklica, davnega lata 1963 iz rojstnih Vidoncev na Goričkem, oz. Gornje Radgone, kjer je zadnjih pet „slovenskih" let preživela pri teti Mariji in stricu Milanu Klemenčiču, odletela čez veliko lužo, v kanadski Hamilton.

Lepo je obiskati rojstni kraj in srečati svoje drage

Ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni so se sprehajali po parku

Sprehod za spominPodobno kot marsikje po državi, so se na topel septembrski dan tudi stanovalci Doma starejših občanov (DSO) Gornja Radgona, ki so oboleli za demenco, sprehodili po mestnem parku skupaj s svojci, prostovoljci in zaposlenimi. Ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni se namreč po celotni Sloveniji organizirajo „Sprehodi za spomin", ki opozarjajo na bolezen, ki se neustavljivo širi. Demenca trenutno sodi med največje zdravstvene, socialne in finančne izzive sodobne družbe.

Sprehod za spomin, za bolnike z demenco

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Maksimalno samo Paloma in Radenska

Košarka/ Za nami je 2. krog Radenska Naturelle Pomurska Košarkarska Liga 2013/14.

Rezultati 2. krog Radenska Naturelle PKL 2013/14 (15. - 17.11.2013)

KK Paloma - Alfa Sladki Vrh : KK Sveta Ana

88 : 49 (22:12, 19:12, 14:11, 33:14)
sobota, 16.11.2013, 16.30, OŠ Sladki Vrh; Kous, Bilič

KK Paloma - Alfa Sladki Vrh: Cehnar L. 16, Ploj A. 16, Ploj D. 10, Nič 9, Breg 9, Kikl 7, Cehnar G. 6, Šabotič 5, Pantelič 4, Arzenšek 3, Kneževič 3, Nerat 0
KK Sveta Ana: Keršič 15, Zimic A. 9, Jančar 7, Holc 5, Bauman 4, Farkaš 4, Markoč 2, Kramberger 2, Zimic M. 1, Toplak 0, Polenšak 0

Prva domača tekma sezone je bila za nas na razporedu 16.11. K nam v našo Golobčki Areno so prišli sosedje iz Svete Ane, ki so se po 1 letnem premoru spet vrnili v PKL. V prevem kolu so dokaj suverreeno pregali ekipo iz Ljutomera, tako da smo bili domačini pripravljeni na težko tekmo. Ekipa iz Ane se je zelo dobo okrepila...vse vajeti v letošnji sezoni drži "dohtar".
Domačini smo začeli bolj zadržano in se zbudili komaj v 3 minuti tekme ko je prvi koš za nas dosegel Hil... Kasneje smo golobčki pri katerih je manjkal motor ekipe Pok stopili malo na plin in si do konca polčasa nabrali prednost 17 točk. V drugem polčasu je tempo igre drastnično padal na obeh straneh. Rezultat 3/4 - 14:11 mislim da pove dovolj. Pred zadnjo četrtino smo se domačini dogovorili da bomo stopili malo na plin, kar se nam je obrestovalo saj smo zadnjo četrtino dobili z visokih 19 točk razlike.
KK Paloma - Alfa se zahvaljuje sosedom za pošteno in borbeno odigrano srečanje...želimo jim še mnogo zmag in čisto nič poškodb. Mi pa gremo naslednji teden malo v Lendavo, kjer sigurno čakajo da se bodo lahko maščevali za lanski poraz v finalu. Čaka nas težka tekma....o tem pa naslednji teden :)
Sestavil: Mitja Vernik (KK Paloma - Alfa Sladki Vrh)

KK Radenci : PŠK Ljutomer 3

77 : 60 (22:5, 23:13, 17:21, 15:21)
sobota, 16.11.2013, 19.00, ŠD Radenci; Kous, Bilič

KK Radenci: Štampfer 29, Rajnar 15, Niderl 10, Lopert 6, Jurjovič 5, Govedič 4, Kozic 4, Belak 3, Budja 1, Kuhar 0
PŠK Ljutomer 3: Copot J. 19, Copot A. 15, Nemec 9, Smith 6, Karba 5, Kupčič 4, Robnik 2, Leben 0, Filipič 0

V soboto, 16.11.2013 sta v Areni Pekel odigrali tekmo 2. kroga PKL domača ekipa KK Radenci in PŠK Ljutomer 3. Pred tekmo se je ogrevalo 10 domačih in kar 12 gostujočih igralcev. Pri domačih niso nastopili Šijanec, Šenekar in poškodovani Gomboc.
Prva četrtina je pokazala, da smo letos radenčani močnejši od mladih "prlekov", saj smo jo dobili z rezultatom 22:5. Izstopal je predvsem letošnji domači adut Stampfer, ki je v prvi četrtini dosegel 10 od svojih 29 točk.
V drugi četrtini so dobili priložnost tudi igralci iz klopi, da so se lahko dokazali in pokazali pred številčno domačo publiko. Prebudil se je domači ljubljenec navijačev Rajnar, ki je dosegel 10 točk v drugi četrtini. Fantje iz Ljutomera so se otresli prvotne treme in zaigrali veliko bolje in semafor je v polčasu kazal 45:18 v korist domačih in kazalo je na visoko zmago.
Tretja četrtina je postregla z odlično igro Copota Andreja, ki je z lahkoto prebijal domačo obrambo in nabral 13 točk, pri domačih pa je z preciznim metom nadaljeval Stampfer. Gostje so dobili ta del igre z rezultatom 21:17.
Z močno premešano postavo smo domačini igrali tudi v zadnjem delu, padla je koncentracija, edini razpoložen na igrišču pa je bil Copot Jernej, ki je v kratkem času dosegel 13 točk. Omenil bi še trojko ljubljenca domačih navijačev, Tineka Belaka - Krapa.
Tekma je bila zanimiva, okrog 70 gledalcev je lahko uživalo v sproščeni tekmi. After je bil, kot se za KK Radenci spodobi, "anštendig" :)  (v prevodu: nišče se nič ne spomni več danes)...
Naslednji dve tekmi igramo v gosteh, najprej v Sveti Ani, potem pa še pri favoritih letošnjega prvenstva in lanskih zmagovalcih lige, Sladkem Vrhu.
Sestavil: Miran Gomboc (KK Radenci)

KD Sobota : KK Sistemorg Beltinci

92 : 51 (18:12, 24:11, 23:15, 27:13)
sobota, 16.11.2013, 19.00, OŠ 3 Murska Sobota; Zver, Chowdhury

KD Sobota: Šiftar 24, Novak T. in Novak A. 16, Hari 11, Ficko 10, Kuzmič 8, Lukač 3, Vogrinčič in Miklavec 2

KK Sistemorg Beltinci: Zver 16, Štihec 9, Ferčak in Ulaga 6, Bojnec 4, Fujs in Regvart 3, Šinkec in Kovač 2

V drugem krogu pomurske košarkarske lige smo Sobočani gostili "žute" iz Beltinec. Beltinčani so v prvem krogu zmagali v Lendavi, domačini pa na domačem terenu izgubili z Radenci. Domačini smo želeli popraviti slab vtis iz prve tekme, gostje pa nadaljevati prvenstvo z zmago.
Klasiko med sobočanci in "žutimi" smo bolje odprli domači ter hitro povedli s 6-0. Gostje so svoj prvi koš dosegli šele v 4. minuti prve četrtine. Gostujoči trener je poizkušal spreobrniti dogajanje tudi s tehnično napako vendar neuspešno. Čeprav so gostje le stežka zadevali, pa tudi Sobočanci nismo ravno "blesteli" pri realizaciji. V 7. minuti je semafor kazal 10-8.  Vseeno smo domačini do konca prve četrtini končno uspeli zadeti tudi kakšen "zicer", gostom pa ob dobri in agresivni obrambi domačinov na trenutke ni uspevalo prav nič. Začetek druge četrtine je bil podoben prvi. Za razliko od prve smo domačini vseeno bili malce bolj koncentrirani v napadu, gostje pa so podobno kot v prvi četrtini, do prvega koša prišli v 4. minuti. Do konca polčasa se je razlika počasi večala. Rezultat na semaforju se je po 20-ih minutah zaustavil pri rezultatu 42 - 23.

Drugi polčas so bolje odprli gostje. Vendar smo se domačini dokaj hitro zbrali in pretiranega približevanja nismo dovolili. Drugi del 3/4 je pripadel Soboti. Razlika po treh četrtinah je bila visokih 27. Zadnja četrtina je tako ostala več ali manj "formalnost". Gostje so poizkušali ublažiti poraz, vendar njim ni uspevalo skoraj nič, obenem pa je obramba Sobote delovala kot je morala. Ralika se je povečevala iz minute v minuto in se je ustavila pri +41 za KD Soboto. Končni rezultat 92 - 51.

Verjamemo, da končni rezultat vseeno ni realani odraz Beltinec. Danes so Beltinci imeli podobno "slab dan", kot Sobota v 1. krogu, obenem pa je gostom manjkal še eden od ključnih igralcev (M. Kukel). Sobočanci smo dočakali svojo prvo zmago v letošnji sezoni. Domači "trojček" tekem zaključujemo naslednji teden s tekmo proti vedno neugodnim PŠK Ljutomer 2. Vsekakor bomo domačini naredili vse, da dobimo še drugo tekmo zapored.
Sestavil: Tomaž Dundek (KD Sobota)

PŠK Ljutomer 2 : KK Lindau

64 : 57 (12:10, 18:15, 12:16, 22:16)
nedelja, 17.11.2013, 13.00, ŠIC Ljutomer; Juteršnik P., Juteršnik J.

PŠK Ljutomer 2: Kosi 13, Miholič S. 12, Frangež 9, Preglej 8, Šiškin 6, Kolbl 5, Karba 4, Vozlič 3, Miholič N. 2,, Kočevar 2
KK Lindau Lendava: Dominko 19, Balažič 10, Horvatič 7, Zrna 6, Tkalec 6, Kuk 5, Sijarič 3, Balaž 1, Cilar 0

V nedeljo sta se v dvorani ŠIC Ljutomer srečali ekipi KK Lindau in KK PŠK 2 Ljutomer. Slednji so po katastrofalni uvodni tekmi strnili vrste in se zbrali v primernem številu, kar jim je vlilo upanje na morebitno zmago. Kljub drugačnim napovedim so Lendavčani v Ljutomer prispeli v skoraj popolni postavi.
Tekma je že od samega začetka bila ostra na obeh straneh. Prevladali sta predvsem močni obrambi obeh ekip, kar je bilo razvidno tudi po rezultatu. Ljutomerčani so tekmo do konca prve polovice pripeljali v vodstvu, po zaslugi hitrega tempa, močne obrambe in kolektivne igre.
Tretja četrtina je bila za domačine najslabša. Napake v drugi polovici četrtine so posledično vplivale na skorajšnjo izenačitev rezultata. V zadnjo četrtino smo tako vstopili z rezultatom 42:41 za domačine.
Ravno zaradi rezultata je napetsot na tekmi narasla, zaradi česar je prišlo tudi do nesprejemljivega obnašanja med igralci. Konflikt med Balažicem in Kolblom je iz verbalnega prerasel v fizičnega, zaradi česar je bilo izključenih več igralcev na obeh straneh. Kljub napetosti na tekmi, do takšnih izpadov ne sme prihajati, saj lahko manjše prerivanje dokaj hitro prerase v neobvladljivo stanje. Do direktnih fizičnih napadov bi se vodstvo PKL  vsekakor moralo ostreje odzvati.
Ljutomerčani so tekmi po zaslugi ostre obrambe pripeljali suvereno do konca. Lendava pa zapravila možnost preobrata predvsem zaradi veliko zgrešenih prostih metov.
Sestavil: Niko Miholič (PŠK Ljutomer 2)

Tekma proti moštvu Ljutomera se je začela  s slabo igro obeh moštev, posebej slabo smo pričeli mi,in celo četrtino zadeli le 5 krat, kar je tudi za PKL zelo malo. V drugi četrtini smo pričakovali, da bomo zadevali nekoliko boljše, toda to se ni uresničilo ob slabem šutu pa nismo zadevali niti prostih metov,kar je  rezultiralo vodstvo domačinov z 8 točkami ob polčasu. Tudi v drugem polčasu smo nadaljevali z neučinkovito igro v napadu in nekoliko boljšo v obrambi.Rezultat smo znižali in ulovili zaostanek, toda žal so se nato zvrstili številni dogodki, ki nam niso bili v prid.
D. Balažic se je po grobi osebni napaki nad njim vpletel v fizično obračunavanje in bil izključen skupaj z domačim igralcem, ob tem so bili zaradi vtekanja na igrišče isključeni še dva domača igralca in neupravičeno še naš igralec Balaš Tvrtko. V igri živcev so bili domačini mirnejši in zasluženo zmagali. V tekmi smo zgrešili 27 prostih metov ter vrsto odptih metov, kar kaže na to, da moštvo še ni v najboljši formi, problem pa imamo predvsem v organizaciji igre,kar bo potebno čim pej odraviti.
Sestavil: Velimir Horvatič (KK Lindau Lendava)

V ljutomer smo šli v pričakovanju zmage in dobre igre, čeprav smo pogrešali igralce zunanjih položajev. Igra  obeh moštev je bila v prvi četrtini raztrgana in manj kvalitetna, posledica tega je bila, da smo v prvi četrtini dali izredno malo košev. V drugi je bilo podobno. Domačini so rezultat zviševali predvsem z dobro obrambo in pritiskom na zunanje igralce ter osebnimi napakami na naših visokih igralcih, ki pa prostih metov niso nikakor zadevali.

V tretji četrtini smo obrambo aktivirali in začeli igrati nekoliko bolj agresivno, kar je prineslo tudi rezultat, saj smo zmanjšali razliko domačinov in se v četrti četrtini čisto približali domačinov. Od takrat naprej, pa so neljubi dogodki na igrišču v glavnem škodovali le nam, saj so domačini ohranili mirnejše živce in tekmo zaključili v svojo korist. Pri tem dogodku je bil Balažic D. grobo fauliran in je zaradi tega z nasprotnim igralcem poskušal spor rešiti z fizičnim obračunavanjem, oba igralca sta dobila isključujoče kazne. Toda sodniki so zaradi vtekanja na igrišče izključili še dva igralca Ljutomera in enega našega (Balaž T.), ki pa na igrišču ni bil. Posledica tega je bila le dva prosta meta in žoga s strani, kar pa po naših spoznanjih ni bilo pravilno. Po tem dogodku je v igri še 2 min. ostal domači igralec, ki je imel izključujočo napako, sodniki pa tega niso kaznovali in nas s tem oškodovali.

žal smo tekmo res izgubili zaradi naše neučinkovitosti, ne moremo pa mimo tega, da so nas sodniki v ključnem trenutku oškodovali.
Sestavil: Gorazd Horvatič (KK Lindau Lendava)

sobota, 23.11.2013, 19.00, ŠD Sveta Ana

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Košarka Maksimalno samo Paloma in Radenska