"Večer v mestu" za vse generacije
Glasbena šola Gornja Radgona navdušila s še eno izvrstno prireditvijo
V starem radgonskem mestnem jedru, tik ob nekdanjem mejnem prehodu, praktično na obrežju reke Mure, ki ga že nekaj časa skušajo „kulturno in zabavno oživeti“, je potekal izjemen kulturni dogodek, kakršnih si Radgončani in njihovi gostje lahko samo želijo. Ob pomoči občine Gornja Radgona in še nekaterih pokroviteljev je namreč Glasbena šola Gornja Radgona pripravila vrhunsko baletno-glasbeno predstavo, katero so poimenovali kar »Večer v mestu«. Predstava, ki naj bi bila nekakšen uvod v letošnje bogatejše kulturno dogajanje „na spodnjem grisu“, se je odvijala na prostem, na Kerenčičevi ulici v Gornji Radgoni, ogledalo pa si jo je okrog 500 navdušenih ljubiteljev glasbe, baleta, plesa..., tako iz Gornje Radgone in okolice, kot iz širšega območja Pomurja in Slovenskih goric, ter z desnega brega reke Mure, iz sosednje Avstrije. Poleg učencev GŠ Gornja Radgona, so nastopili tudi solo pevci, instrumentalisti ter otroci iz vrtca Manka Golarja Gornja Radgona, zgodba zase pa je gotovo bil tudi nastop baletnega oddelka GŠ Gornja Radgona, seveda pa ni manjkalo niti dodatnih presenečenj, tako da je vsakdo našel nekaj zase...
In vedno ko obiščemo kakšno prireditev, ki jo pripravijo učitelji in učenci GŠ Gornja Radgona, slišimo samo pohvale in superlative. Ko mnogi mislijo, da je kakšna prireditev maksimum tudi za te odlične glasbeno - baletne ustvarjalce, se vedno znova pojavi nov dogodek, ki prekosi predhodnega. Tako je bilo tudi tokrat, ko je „Večer v mestu“, po prepričanju desetin in stotin dosegel nov mejnik, in gotovo prav nihče ni ostal ravnodušen, ob vsem kar smo lahko videli, slišali in doživeli. Učenci in učitelji GŠ Gornja Radgona so uprizorili nepozabno doživetje, prvič v svoji zgodovini so zaključno prireditev predstavili na prostem. Zgodbo so, pod odličnim moderatorstvom Andreja Tibauta, začeli sedaj že znameniti „Tolkasi“ s skladbo Pirati s Karibov, s katero so uspešno nastopili tudi v letošnjem šovu Slovenija ima talent. Nadaljevali so najmlajši iz radgonskega vrtca, kot bodoči učenci GŠ Gornja Radgona, ki so zadevo popestrili z raznolikim in raznovrstnim programom in umetniškimi idejmi.
Balet, ki velja za eno najstarejših plesnih tehnik je temelj za vse ostale plese. V vrhunski izvedbi nas baletni plesalec lahko popelje skozi celo paleto čustev, ki jih v nas vzbuja njegova dovršena izvedba. In prav vsa ta čustva so med prisotnimi vzbudile mlade baletke, ki so potrdile, da so na pravi poti. Tokrat so mladi umetniki s plesom prepotovali lep del sveta: od Madžarske do Rusije, pa preko Arabije na Kitajsko, vse do Amerike in nazaj v Slovenijo. Med potovanjem preko celega sveta ne moremo, da se ne bi ustavili v Ameriki, natančneje v New Yorku in eni njegovih največjih atrakcij Broadway, zibelki musicla in ni znane predstave tega žanra, ki ne bi svoje praizvedbe doživel prav tam. Statistika govori, da so samo v letu 2010 v teatrih po Broadwayu prodali čez en bilijon vstopnic. No, v Radgoni jih je tokrat bilo malo manj, ampak vseeno smo doživeli nekaj Broadwaya tudi mi. Pevci so se nam predstavili v skladbah Dream a Dream in Castle on the Cloud iz enega najlepših musiclov vseh časov- Les Miserables. Prvo nam je zapela Lana Lančič, naslednjo Simona Čuček. Sklop so spet zaključile baletke, ki so zaplesale čisto pravi ameriški Charleston, ob klavirju pa jih je spremljala Urška Orešič.
Iz Amerike nazaj v Evropo…natančneje v Italijo in Francijo. Kdo ne pozna znamenitega italijanskega San Rema. Majhnega mesta, ki že 60 let organizira znameniti pevski festival. Veliko italijanskih pevcev je ravno po nastopu na tem festivalu postalo popularnih in slavnih. Ena izmed takih je velika zvezda italijanske popevke Mina. Njene znamenite Besede besede ali v originalu Parole parole smo slišali tudi mi. Sledil je Entr'acte v izvedbi flavtistke Urške Kur in kitarista Sama Ismajloviča, temu pa francoski ples ali staro-francoska pesem, na glasbo P.I. Čajkovskega. Po tem smo prisluhnili triu klarinetov, katerega člani so izvedli Traditional folk song z naslovom Black is the color of my true love's hair. Minuet, francoski starinski ples, ki je bil zelo popularen družbeni ples v začetku 17. stoletja so nam prikazale baletke in še… Jumping notes – zveni harmonik, katere sta izvabljali Tadeja Jerman in Petra Habjanič.
Star slovenski pregovor pravi: »povsod je lepo, a doma je najlepše« zato je prav, da smo končno stopili tudi na domača tla. S petero čudovitih in prijetnih slovenskih glasbenih in baletnih točk: Nocoj pa oh nocoj v izvedbi Sanje Sovec in Ivana Flajsingera, Po Koroškem po Kranjskem niso peli, ampak plesali. Sledil je nastop dua diatoničnih harmonik, temu pa zimzelena Poletna noč, za katero je glas posodila Sara Urbanič Koler in nato za zaključek sklopa ples: Ljudska v klavirski spremljavi Urške Orešič. „Prepotovali smo skoraj ves svet. Plesi in pesmi raznih krajev ter dežel so nam pripovedovali toliko različnih zgodb. To je samo še en dokaz, da je umetnost zares univerzalna. Potrebno jo je samo vzljubiti, negovati in postala bo del nas, nas nahranila in nam dala moči za premagovanje vsakodnevnih tegob sodobnega časa“, je vmes dejal moderator Andrej, ki je napovedal še zadnji sklop dogajanja, in sicer najprej s kitarskim triom, ki je zaigral Apache, nadaljevali so s ciganskim plesom, ponovno so se predstavili TolkAsi s skladbo Beverly Hills Cop Theme, se raznežili o poslušanju skladbe Amazing Grace ter poplesali ob skladbi Tico-Tico v izvedbo TolkAsov...
V imenu številnih gostov, med katerimi so bili tudi župani in podžupani občin ustanoviteljic, je spregovoril gostitelji, radgonski župan Anton Kampuš, ki tudi ni skrival navdušenja nad spektaklom, kot je dogodek imenoval. Zato je obljubil, da bo tem mladim glasbenim in baletnim nadebudnežem tudi v prihodnje pomagal koliko se bo več dalo. V imenu GŠ Gornja Radgona mu je zahvalil ravnatelj Tomaž Polak, ki je tudi bil ponosen na svoje učence in sodelavce. „Ob koncu šolskega leta je čas, ko analiziramo opravljeno delo in skupaj zadovoljni ugotavljamo, da jubilejno 60. leto našega delovanja zaključujemo še uspešnejše kot smo ga ambiciozno načrtovali. V tem šolskem letu so naši učenci in učitelji kvalitetno nastopili kar na 80 nastopih. Skupaj je 40 učencev tekmovalcev sodelovalo na 14 tekmovanjih in posegli so po najvišjih nagradah, prejeli so 53 odličij, od tega 15 zlatih, 14 srebrnih, 20 bronastih plaket in 4 priznanja za udeležbo. S tem za nekajkrat presegamo državno povprečje in tako dokazujemo, da zmoremo obvladati tudi zahtevne tekmovalne programe. Kot ravnatelj šole sem zadovoljen z opravljenim in ponosen na ves kolektiv, ki ob meni skrbi, da v celoti uresničujemo skupaj zastavljeno vizijo. Slednjo skupaj nadgrajujemo s kakovostjo izvajanja programov in storitev, ter tako širimo prepoznavnost in ugled zavoda“, je dejal Polak, ki je javno čestital kolegice in kolegi za odlično opravljeno poslanstvo.
Ponovno je tudi omenil, da za uspehe učencev ni dovolj samo talent, pridnost, zagnanost in volja do dela, ampak tudi primerni pogoji za pedagoško-umetniško delo. In da lahko v teh težkih časih ponudijo mladim občanom nekaj več, so zaslužne tudi nekatere gospodarske družbe (Radgonske gorice, Arcont, Radenska...), ki šoli nenehno pomagajo. „Ob tej priložnosti namenjam besede zahvale tudi vsem, ki ste kakorkoli, vsak po svojih močeh, pomagali sooblikovati našo glasbeno pravljico, bodisi z delom, dobro besedo ali pa le z obiskom naših glasbenih prireditev in koncertov. V imenu celotnega kolektiva in učencev naše šole pa besede zahvale namenjam vsem županom in obema podžupanoma občin ustanoviteljic ter njihovim sodelavcem za pomoč, razumevanje, sodelovanje ter za ves sinergijski učinek, ki smo ga skupaj ustvarili. Ni pogosto, da se vsi ustanovitelji pojavijo istočasno na istem odru skupaj z izvajalci programa, a ker vi znate graditi tudi mostove in ne samo zidov, je napredek zagotovljen. Naj nas ljubezen do glasbe in najmlajših povezuje še naprej, s sloganom naše šole: Glasbena šola Gornja Radgona, v harmoniji z glasbo in ljudmi“, je dejal Polak.
Tukaj si lahko ogledate slike.