Predstavili bodo svet med Dravo in Muro
Praznični dnevi na snemanju v Veržeju-Ljutomeru in Razkrižju
Künštni Prleki so v teh prazničnih dneh zelo delovni. Lepe sončne dneve so namreč izkoristili za snemanje zadnjega dela drugega filma o Prlekiji, torej o svetu med Muro in Dravo. Pot je snemalno ekipo vodila po Veržeju kjer so posneli posebnosti kraja kot je center DUO, ki je nosilec ohranjanja in razvoja domače obrti, kjer se nahaja tudi TIC. Janez Ferenc je predstavil zanimivosti Veržeja in prebivalcev ter vodil ogled Osterčeve sobe. Vožnja s kolesi do čebelarskega muzeja v Krapju je vodila mimo Term Banovci. Zanimivosti in posebnosti čebelarskega muzeja je predstavila lastnica sama. „Pot ob Muri je potekala pod vodstvom Gorana Ohmana, in na tej poti, ki vodi od broda v Ižakovcih do ribiškega doma Trnek, je polna posebnosti. Sledil je postanek na kmetiji Vargazon na Cvenu kjer pripravljajo Prleško tünko in imajo zanjo certifikat kakovosti.
Tudi popotniki smo tokrat spoznali, da je ta jed posebna in predstavlja edinstveno pokrajino“, nam razloži vodja Künštnih Prlekov, Milan Belec.
Snemalna ekipa je nato s kolesi prispela do občine Razkrižje, kjer je bilo kar nekaj zanimivih postankov. Med sprejemom pri županu Stanku Ivanušiču so bili seznanjeni s ponudbo in posebnostmi kraja in občine. Prazgodovinska vas je nekaj kar mora videti vsak obiskovalec, ki pride na Razkrižje. Ivanov izvir in energijske točke so posebnost, saj voda prinaša zdravilne učinke in ima veliko pozitivne energije. Kovaški muzej Horvat je znan po tem, da se tukaj nahaja že tri generacije preko 150 let. Dedek in vnuk sta prikazala način kovanja in predstavila delo katerega so opravljali kovači v času ko so bili nepogrešljivi v svoje okolici. Oljarna Zajnkovič je postregla s prepoznavnim bučnim oljem, po katerem slovijo daleč naokrog. Še pred tem so prisotni videli in posneli postopek pridelave bučnega olja. Tudi kozarec prave domače rdečke jih je prepričal, da tukaj živijo ljudje, ki ohranjajo tradicijo...
„Prestopili smo tudi mejo s Hrvaško, ki poteka po dvorišču družine Dragota Makovca. Mejni kamen se sramežljivo skriva in le redki ga opazijo. Drago nam je pokazal svoj laboratorij, v katerem najdemo več deset različnih vzorcev šnopsa in še več njegovih likerjev, katere pripravlja iz sadežev, ki zrastejo na njihovi kmetiji. Prav posebno doživetje je bilo obiskati najbolj odmaknjen kraj ob meji s Hrvaško“, razlaga Belec, ki dodaja, kako so skupaj spoznali, da so s svojim projektom prekrižarili pot od Apač do Razkrižja in videli, ter doživeli zelo veliko. Vse to je posneto in pripravljeno za montažo. Sedaj pričakujemo, da bodo v jesenskem času lahko predstavili prva dva filma o Prlekiji. In gotovo bodo tudi gledalci imeli priložnost preko filma doživeti posebnosti in lepote pokrajine med Muro in Dravo.
Tukaj si lahko ogledate slike.