"Svečnična trgatev 2012" je bila ledena
Eni so trgali v vinogradu, drugi v kleti
Družba Radgonske gorice, ki letos obeležuje 160 – letnico obstoja in uspešnega delovanja, je svojo tradicionalno, 14. Svečnično trgatev, nekoliko medijsko obarvala. Med trte v Police nad Gornjo Radgono, so namreč povabili predstavnike sedme sile, predvsem iz osrednje Slovenije. V celotni zadevi jim je pomagala tudi narava, saj je temperatura omogočila ledeno trgatev, katere pogoj je, da se vsaj tri dni ne povzpne nad -7 stopinj Celzija. Zato so domači berači, z direktorjem Borutom Cvetkovičem in ostalimi „pisarniškimi“ delavci na čelu, z delom pričeli pod sojem bakel, v zgodnjih ranih jutranjih urah, pozneje pa so se jim med tristotimi trtami sorte chardonnay, pridružili še predstavniki medijev.
Vino bo, kot vsi dosedanji letniki, polnjeno v posebne steklenice v obliki sveče, primerne za protokolarna, in darila visoke pomembnosti. Letošnji pričakovani izplen je 80 litrov. Najstarejša steklenica Svečničnega vina, katero je moč kupiti nosi letnico 1997, sicer pa je prav starejše letnike težko dobiti, saj se Svečnična vina sproti prodajo ali podarijo. Nekaj malega hranijo v arhivu Radgonskih goric za posebne priložnosti, kot je bila včerajšnja. Polnijo ga v steklenice 0,35L, gostota, barva, pridih zmrzali in zrelost pa kažejo na to, da gre za predikat najvišjega razreda.
SVEČNIČNO VINO – OSEBNA IZKAZNICA
Sorta: 100 % Chardonnay; Alkohol: 10,57 vol %; Vsebnost sladkorja: 137,7 g/l; Skupne kisline: 8,34 g/l
Opis vina: Trgatev za to posebno vino opravimo na dan drugega februarja. Ta dan se imenuje tudi svečnica, zato smo vino poimenovali v Svečnično vino. Izbrana sorta je Chardonnay. Grozdne jagode so posušene, največkrat tudi zmrznjene. Sladkorji in kisline so močno skoncentrirani. Vino kaže bogastvo narave v vsej veličini. Gostota, barva, pridih zmrzali in zrelost kažejo na to, da gre za predikat najvišjega razreda. Temperatura serviranja: 10 - 12ºC.
KRATKA ZGODOVINA RADGONSKIH GORIC
Na razgibanem področju med reko Muro in Ščavnico, vinsko trto že od nekdaj častimo in ji znamo ustreči. V obdobju med 1792 in 1835 jo je razširil nadvojvoda Janez, brat cesarja Franca. Leta 1819 je bila ustanovljena Kmetijska družba za Štajersko v Gradcu, ki je imela podružnico tudi v Radgoni. Radgončan po imenu Kleinošek je leta 1852 poslal na trg prve penine po klasični metodi z sekundarnim vrenjem v steklenici. O tem so takrat pisala »Bleweisove novice«, eden pomembnejših takratnih slovenskih časopisov. Pozneje je Kleinoškovo podjetje odkupila švicarsko francoska družina Bouvier. Proizvodnjo so močno razširili in zgradili številne, še danes uporabne kleti. Po drugi svetovni vojni se je formiral kmetijski kombinat Radgona, ki je upravljal vinograde in klet. Leta 1997 je bila ustanovljena današnja delniška družba »Radgonske gorice d.d.«. Družba je danes največji pridelovalec penin v Sloveniji, ponaša pa se tudi z mirnimi vini, kjer je traminec s »črno etiketo« postal prava slovenska vinska legenda.
Tukaj si lahko ogledate slike.