Štorklje bo pričakal novi dom
Neurja z veliko dežja, toče in vetra običajno nagajajo tudi živalim, predvsem štorkljam, katerim uničujejo gnezda; Električarji in naravovarstveniki jim sedaj pomagajo z novimi podstavki za varno gnezdenje
Izjemno zanimivo, predvsem humano opravilo, so lahko konec minulega tedna, nekaj dni pred Gregorjevim, spremljali mnogi Prleki, predvsem prebivalci Križevcev in Iljaševcev. Ob lepem in sončnem vremenu so namreč delavci Elektra Gornja Radgona, v navzočnosti domačinov, ter predstavnikov Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) in drugih ljubiteljev živali, obnavljali prvo iz serije štorkljinih gnezd, ki so se predvsem na električnih drogovih, zaradi vremenskih sprememb, ponekod močno poškodovala.
Zato so (bodo) električarji večinoma odstranjevali uničene dele gnezd, postavili nova, večja kovinska ogrodja, na njih pa vrnili „zdrave“ ostanke starega gnezda. In prepričani so, da se bo veliko parov štorkelj, sedaj ponovno vrnilo na svoj varen dom. Če pa bi močno poškodovana gnezda pustili v stanju kakršnem so bila, se štorklje tja gotovo več ne bi vrnile. Sedaj, ko se počasi že vračajo v pomursko ravnico, pa jih torej čaka novo varno domovanje.
V minulih letih so v Pomurju uredili več kot deset gnezd, največ na območju Krajinskega parka Goričko. Naloga je bila vse prej kot lahka, saj je posamično gnezdo ogromno, tehta pa okrog 500 do 600 kilogramov. Zato morajo delavci Elektra dvigniti gnezdo s posebnimi pasovi in dvigalom. V Križevcih se bo Silvester, kot domačini imenujejo svojega ljubljenčka, ki tam domuje že četrto leto, najbrž pojavil okrog Gregorjevega, čeprav se predhodnice štorkelj že vračajo z juga. Koordinator projekta obnove gnezd Gregor Domanjko iz Krajinskega parka Goričko, ter DOPPS je najavil, da bodo kmalu podobno gnezdo obnovili oz. postavili še v Veščici, Puževcih in Zenkovcih, ter če bo možnost še v Murskih Petrovcih, saj vse skupaj ni poceni, a so veseli, da jim pomagajo električarji, ter seveda Zavod za varstvo narave, ki nabavlja kovinske podstavke. „Seveda moramo to početi, kajti to je edini način, s katerim lahko neposredno pomagamo štorkljam“, nam je dejal Gregor Domanjko, ki dodaja: „S štorkljami si ne delimo samo neba! Pridite pogledat“.
Posebno zgodbo o štorkljah in njihovem gnezdu pri Topolnikovih, pa smo slišali od domačinov, ki so navdušeni, da imajo že peto leto svoje prijateljice. Najprej je prišel Silvester, kot so ga poimenovali. Kar nekaj časa si ni mogel izbrati partnerke. „Ob neki priliki se je zbralo kar pet samičk, in začelo se je posebno oglašanje. Vsako jutro je bilo bolj glasno, in enkrat je bilo jasno, da si je izbral partnerko, saj so druge morale oditi. Predlani sta že imela jajca, a sta jih zmetala iz gnezda, lani pa sta spravila prvega malčka, katerega smo poimenovali Silvek“, nam je razlagala soseda gnezdišča v Križevcih Sonja Kokot.
Sicer pa, ko so električarji in naravovarstveniki prišli na prizorišče „popravila“ gnezda so se domači, zlasti Topolnikovi, ki so najbližje, prestrašili da ga hočejo odstraniti, kar očitno ne bi dovolili. Tako so se namreč zaljubili v „svoje“ štorklje, ki spremljajo njihovo življenje, jih vsaj tedensko fotografirajo in komaj čakajo, da se pomladi vrnejo z juga. In prav je tako...