Če bi Mura poplavila območje Lendave...
Prostovoljni gasilci in predstavniki krajevnih skupnosti seznanjeni z ukrepi ob nevarnosti poplav
Lendava - V Vaškem domu na Hotizi je potekalo aktualno izobraževalno srečanje za gasilce prostovoljnih gasilskih enot občine Lendava in predstavnike krajevnih skupnosti na temo »Ravnanje in ukrepi ob nevarnostih poplav na območju Lendave«.
Srečanje bilo izvedeno v okviru projekta »WEP – Voda je biser okolja« in v organizaciji javnega podjetja Eko-Park d.o.o. Lendava ter Občine Lendava. Strokovnjaki so udeležencem predstavili dosedanje izkušnje, ukrepe, analize poplav za pretekla obdobja ter aktualno stanje. Seznanili so jih tudi z načrtom zaščite in reševanja ob poplavah in jim predstavili praktični pogled gasilcev s terena v primeru ogroženosti s poplavami. Udeleženci so prejeli tudi dvojezično brošuro z informacijami o poplavnem varstvu in odpravljanju posledic škode, ki vpliva na kakovost vode v majhnih vodotokih v slovensko – madžarskem mejnem prostoru. V prihodnjih tednih bodo prostovoljne gasilske enote občine Lendava prejele tudi nov in obširen dvojezični priročnik kako ravnati v primeru poplav.
Strokovnjaki so udeležencem predstavili ravnanje in ukrepanje v primeru nevarnosti poplav na vodno bogatem območju Lendave. Anton Kustec iz Agencije Republike Slovenije za okolje je najprej predstavil analizo poplav v letih 2005 in 2007, aktualno stanje in odpravo pomanjkljivosti ter ukrepe, ki so bili do danes na tem območju izvedeni. Tibor Gal, poveljnik civilne zaščite občine Lendava je predstavil načrt zaščite in reševanja ob poplavah ter shemo organiziranosti v občini Lendava v obravnavanem primeru. Ob koncu izobraževalnega srečanja je poveljnik prostovoljnih gasilskih enot občine Lendava, Robert Gönc, udeležencem predstavil zanimiv in poučen pogled gasilcev s terena na organiziranje in izvajanje aktivnosti v primeru ogroženosti s poplavami.
V sklopu današnjega izobraževalnega srečanja je bila udeležencem predstavljena in izročena tudi dvojezična brošura z informacijami o poplavnem varstvu in odpravljanju posledic škode, ki vpliva na kakovost vode v majhnih vodotokih v slovensko – madžarskem mejnem prostoru. Omenjena brošura je nastala v sodelovanju z madžarskim partnerjem na projektu WEP – Voda je biser okolja, Zahodno-podravsko direkcijo za varstvo okolja in vodnega gospodarstva. V prihodnjih tednih bo izšel tudi nov in izčrpen dvojezični priročnik – »Kako ravnati v primeru poplav?”. Udeleženci so bili ob koncu srečanja enotnega mnenja, da je potrebno biti dobro obveščen in pripravljen na obdobja, ko nam bo narava namenila večje in morda tudi naenkrat prevelike količine vode, ki je za nas in naše območje tako dragocena tekočina in surovina. Cilj projekta WEP – Voda je biser okolja je vzpostavitev potokov v naravno stanje ter izobraževanje in osveščanje javnosti o pomenu varovanja voda, okolja in obvodnih habitatov. Hkrati pa je pozornost namenjena tudi varovanju pred nevarnostjo poplav ali onesnaženja voda...
Tukaj si lahko ogledate slike.