100 let Čebelarskega društva Sv. Jurij ob Ščavnici
Čebelarji so v spomin na čebelarski jubilej zasadili lipo
V soboto, 11. avgusta, je na prireditvenem prostoru pod stoletnimi lipami potekala proslava 100 letnice Čebelarskega društva Sv. Jurij ob Ščavnici. Ta častitljivi društveni jubilej so počastili na proslavi, katere se je udeležilo veliko čebelarjev iz sosednjih društev in ljubiteljev čebelarstva, prav tako pa tudi številni drugi gostje, med njimi podpredsednik ČZ Slovenije Marko Alauf, predsednik Zveze čebelarskih društev Pomurja dr. Stanko Kapun, medena kraljica Čebelarske zveze društev Pomurja Nataša Bukovec in župan občine Sv. Jurij ob Ščavnici Anton Slana.
V kulturnem programu so nastopili Pihalna godba Sv. Jurij ob Ščavnici, glasbeniki in pevci Tilen in Kristjan Voršič ter Klementina Vrbnjak, prireditev pa je vodila in povezovala Breda Žunič. O zgodovini društva je spregovoril predsednik društva Branko Gerlica.
Čebelarsko društvo Sv. Jurij ob Ščavnici, je nastalo leta 1912, kot Čebelarska družina Sv. Jurij ob Ščavnici, in ima pestro zgodovino, saj sta v tem času potekali dve svetovni vojni, ki sta vplivali na delovanje društva. Društvo se ne bi ohranilo, če ne bi bilo številnih zanesenjakov, ki so se zavedali tega, da so čebele pomembne za kmetijstvo in kmetijske pridelke. Učitelji, ki so sami čebelarili, nosijo veliko zaslug saj so spodbujali mlade k tej dejavnosti. Sicer pa je v davnih časih veljalo reklo, da mora vsaka večja kmetija pri hiši imeti vsaj nekaj panjev čebel. Začetki organiziranega čebelarstva so omenjeni v Šolski kroniki OŠ Stara Gora, že deset let prej, vendar so vzeli za letnico ustanovitve iz potrjenega zgodovinskega zapisa o ustanovitvi Čebelarske družine Sv. Jurij ob Ščavnici, je povedal predsednik društva. Društvu so ob tej priliki čestitali tudi podpredsednik ČZ Slovenije Marko Alauf, župan občine Anton Slana in predsednik ČZP dr. Stanko Kapun. Župan občine Sv. Jurij ob Ščavnici Anton Slana, ki je ob čestitki za njihov jubilej in o pomenu 100. obletnice med drugim dejal: »V veselje mi je, in v čast si štejem, da vam, ki ste se udeležili te veličastnega praznovanja 100 letnice ČD Sv. Jurij ob Ščavnici, zaželim dobrodošlico v imenu občine in članov OS ter v svojem imenu. Dolgost organiziranega čebelarstva v naših krajih potrjuje dejstvo, da so pobudniki in soustanovitelji čebelarske organiziranosti bili naši pradedje. Po pripovedovanju naših najstarejših ljudi pa lahko povem, da je čebelarstvo v naših krajih bilo razvito dosti prej. Čebele so nosilci poglavitnih naravnih ravnovesij pomembnih za sobivanje narave in človeka ter tudi primeri mnogih dobrih praks medsebojnih odnosov. Čebele nam zagotavljajo neposredne zdravstvene koristi, gospodarski doprinos v prireji medu ali medenih izdelkov še v večjem obsegu ter večjih gospodarskih koristi kot opraševalke. Potrebno je priznati, da čebelarji skupaj z čebelami opravljate pomembno in koristno, gospodarsko in družbeno poslanstvo.« Izračunal je, da v občini Sv. Jurij ob Ščavnici sobiva 40 milijonov čebel, ali 13.000 čebel na občana. Statistično gledano, 800.000 čebel na kvadratni kilometer zemlje.
Ob tej priliki so čebelarji podelili tudi zahvale in priznanja, ki jih ni bilo malo, in so jih prejeli zaslužni za razvoj in delovanje društva. Prejeli so jih: Franci Strah, Vlado Žinkovič, Anton Postružnik, Jožica Šijanec, Matija Perša, Franc Bec, Leon Rožman, Ivan Ketiš, Alojz in Janez Šijanec, Jože Kramberger, Janko Žunič in Branko Rajh.
Podpredsednik ČZ Slovenije Marko Alauf je ČD Sv. Jurij ob Ščavnici izročil najvišje odlikovanje Čebelarske zveze Slovenije, Odlikovanje z redom Antona Janše I. stopnje.
V spomin na praznovanje visokega jubileja, so po podelitvi priznanj čebelarji pri starem šolskem poslopju na Stari Gori, ki ga obkrožajo 100 letne lipe posadili lipo. To dejanje so simbolično opravili predsednik društva Branko Gerlica, župan Anton Slana, predsednik ZČD Pomurja dr. Stanko Kapun in podpredsednik ČZS Marko Alauf in medena kraljica Nataša Bukovec. Na veselici, ki so jo v spomin na visok jubilej pripravili krajani in ljubitelji čebelarstva, so ponujali čebelje pridelke, gospodinje čebelarke pa dobrote iz kmečkih krušnih peči. Za dobro voljo so skrbele Vesele Štajerke, s katerimi nikoli ni dolgčas...