Ponosni so na svoje korenine
Članice in člani SKUD Triglav iz Stuttgarta na obisku v Prekmurju
V okviru letošnje osrednje prireditve Dobrodošli doma, ki je namenjena skupnemu srečanju Slovencev iz zamejstva in tujine, in ki je letos, zaradi jubileja osamosvojitve, še bolj slovesna, so svojo rodno domovino ali domovino svojih staršev obiskali tudi članice in člani Slovenskega Kulturno umetniškega društva (SKUD) Triglav iz Stuttgarta. Gre za eno večjih in najstarejšo izmed več deset zdomskih društev, ki v Nemčiji združujejo večino od okrog 40.000 Slovencev, ki živijo v tej veliki državi. Ker omenjeno društvo tvorijo predvsem Prekmurci in Štajerci, so se člani SKUD Triglav iz Stuttgarta, po programu, ki je bil pripravljen v Ljubljani, odločili tudi za potepanje po svoji rojstni domovino ali rojstni domovini svojih staršev, Prekmurju.
Pod vodstvom prijazne študentke Jožice Pongrac iz Lendavskih goric, so si večinoma mlajši zdomci, med enodnevnim potepanjem po Prekmurju, ogledali marsikaj zanimivega, doživeli pa so tudi veliko veselega in prijetnega. Vse skupaj se je začelo v Šunkarni Kodila v Markišavcih, kjer med drugim pridelujejo tradicionalne Prekmurske šunke, sicer zaščiteno slovensko kulinarično dobroto. Izjemno prijetno je bilo tudi na „Otoku ljubezni“ v Ižakovcih, potem na številnih ogledih zanimivosti in lokalnih posebnosti v Lendavi. Obiskati Prekmurje, a prezreti največjo slovensko graščino, in sicer tisto v Gradu na Goričkem, bi bil pravi greh. Seveda so popotniki obiskali tudi zanimiv kraj Markovce na Goričkem, kjer so jih gostili sorodniki. Večer pa so zdomci iz SKUD Triglav preživeli na zanimivih glasbenih dogodkih, ki jih v Pomurju ni manjkalo..., vsi skupaj pa so odnesli lepe spomine iz svoje domovine.
SKUD Triglav iz Stuttgarta, kot najstarejše slovensko zdomsko društvo v Nemčiji, je sicer bilo ustanovljeno pred 41 leti, in sicer že davnega leta 1970, ko so prve generacije Slovencev bolj množično začeli zapuščati rodno grudo. Kot pravi aktualni predsednik društva Andrej Vudler je SKUD Triglav iz Stuttgarta trenutno včlanjenih kar 350 ljudi, približno tretjina pa jih je aktivnih. Aktivnosti društva so predvsem usmerjene v razvoj kulture, športa in druženja. Dobro skrbijo za sodelovanje z mediji ter skušajo ohranjati svoje korenine in povezanost z domovino. Vsekakor je najbolj aktivna folklorna sekcija v kateri deluje veliko število članstva, sekcija pa deluje že četrt stoletja. Posebej so veseli, da je zraven vedno več mladih, kar pomeni, da tudi druge in tretje generacije ne bodo pozabljale na domovino svojih prednikov.
Tukaj si lahko ogledate slike.