Alzheimer Caffe tudi v DSO Gornja Radgona
Ob kavi in piškotku o Alzheimerjevi bolezni
Potem ko so pred dnevi pripravili okroglo mizo na temo Dolgotrajna oskrba starejših, na kateri so sodelovali: državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl, direktor Zdravstvenega doma Gornja Radgona Jože Primožič, direktor Doma starejših občanov Gornja Radgona Marjan Žula, in predsednica radgonskega društva upokojencev Inge Ivanek, se je v Domu starejših občanov (DSO) Gornja Radgona sedaj odvil še en aktualen dogodek. Pripravili so namreč dobro obiskano neformalno srečanje pod naslovom Alzheimer Caffe. Tovrstna srečanja so po Evropi in tudi ponekod v Sloveniji že uveljavljena praksa, sedaj pa so se tako začela tudi v Pomurju.
Kot je uvodoma povedal direktor DSO Gornja Radgona, mag. Marjan Žula so cilji takšnega srečanja detabuizirati bolezen, spregovoriti o potrebah svojcev, jih čustveno razbremeniti ter jim svetovati. Da bi v Gornji Radgoni in širši okolici prispevali k prijazni oskrbi obolelih in podprli svojce in profesionalce, bodo v DSO Gornja Radgona, tovrstna srečanja ob kavi poslej organizirali vsak mesec. Na njih bodo vabili tako strokovnjake, kot tiste, ki imajo izkušnje z delom z dementnimi, ter vse ostale, ki se kakorkoli z njo spoprijemajo. Na srečanjih bodo izmenjali dobro prakso in pridobili nova vedenja. Osrednji gost na tokratnem uvodnem srečanju je bil doc. dr. Aleš Kogoj, dr. med. specialist psihiatrije, vodja enote za gerontopsihiatrijo Psihiatrične klinike Ljubljana, sicer najvidnejši strokovnjak medicinske stroke v Sloveniji na področju demence. Kot smo lahko izvedeli se tveganje za to, da bomo zboleli za demenco povečuje skladno z rastjo pričakovane življenjske dobe. Lahko pa zbolijo tudi mlajši. Po statističnih podatkih zboli za demenco en odstotek oseb mlajših od 65 let, po tem letu pa ta naglo raste. 50 odstotkov starejših od 80 let oz. 60 odstotkov starejših od 90 let zboli za katerokoli obliko demence. Najpogostejša je prav Alzheimerjeva.
Demenca je hujša od prav vsake poškodbe udov telesa, je že leta 124 zatrdil rimski učenjak Junius Juvenalis. Zato se v Evropi razvija veriga »tematskih kavarn« Alzheimer Caffe, katerih namen je združiti ljudi, ki se srečujejo s to kronično degenerativno boleznijo kot svojci, oboleli, izvajalci storitev, prostovoljci...
Tukaj si lahko ogledate slike.