Jürjevška godba navdušila množice
Prepolna dvorana obiskovalcev v Svetem Juriju prisluhnila svojemu pihalnemu orkestru
V Kulturnem in upravnem središču pri Svetem Juriju ob Ščavnici se je minuli konec tedna trlo obiskovalcev in poslušalcev. Pihalni orkester Sv. Jurij ob Ščavnici oz. po domače Jürjevška godba, je namreč pod taktirko Slavka Ahlina pripravila novoletni koncert, tako da so vsi skupaj začeli leto 2013. Doslej so Jürjevški godbeniki, ki so lani obeležili 15-letnico obstoja in uspešnega delovanja, kar nekaj let zapored imeli Miklavžev koncert, sedaj pa so se odločili zadevo preseliti v novo leto, natančneje v prvo polovico januarja.
Začetki godbe torej segajo v leto 1997, in v tem relativno kratkem času so jurijevški godbeniki dosegli zavidljivo raven igranja. V godbi igrajo sami domači amaterski glasbeniki, ki se z glasbo ukvarjajo ljubiteljsko, poleg tega pa si štejejo v veliko čast, da nimajo izposojenega niti enega godbenika iz drugih godb ali kot se to strokovno imenuje, nimajo niti enega »substituta«. In tudi zato so v občini Sveti Jurij ponosni na svoje godbenike.
Na začetku godba še ni imela niti ustreznih prostorov za vaje, manjkali so tudi določeni instrumenti in kar je najpomembnejše, imenovan ni bil niti kapelnik. Sčasoma so se stvari uredile, občina je finančno podprla godbo in s tem omogočila njen razvoj. Predvsem gre zahvala Matiju Kovačiču, prvemu dolgoletnemu kapelniku Jürjevške godbe, ki se je močno trudil, da je danes med nami takšna kot je. Dandanes pa jo dograjuje in nadgrajuje sedanji strokovni vodja, Slavko Ahlin, sicer profesor glasbe, ki je za tokratni koncert, pripravil izjemno zanimiv program, na katerem smo slišali nekaj novih skladb, znanih pa tudi tistih manj znanih, a vendarle zimzelenih. Obiskovalci so bili navdušeni tako s programom kot z njegovo izvedbo. Vse skupaj se je tokrat začelo s skladbo Can – Can, avtorja Jacquesa Offenbacha, ter dvema koračnicama, avstrijske Alt Starchenberg Marsch, avtorja Heinricha J. Schneiderja, ter koncertne koračnice Cross Canyon Marsch, avtorja Nicholasa Durona, da pa uvod ne bi minil brez slovenske skladbe, so godbeniki zaigrali še Avsenikovo uspešnico Na Roblek.
Ponosni so domači tudi na Jürjevški podmladek, ki nosi v sebi neizmeren talent, energijo ter ljubezen do glasbe, hkrati pa so jamstvo, da godba ne bo nikoli zamrla. Mladi so se predstavili s skladbami: Siddharta - Na soncu, Rok 'n' band -Jagode in čokolada ter z Avsenikovo - Na Golici.
Na koncertu so kot gostje nastopili tudi pevci vokalne skupine Aeternum iz Črenšovcev (Tomaž Gregorec, 1. tenor, Blaž Černela, 2. tenor, Andrej Tibaut, baritonist in umetniški vodja skupine ter basist Danijel Berden), ki so zapeli dalmatinski: Ne more mi bit in Sad kada došla si, ter legendi slovenske popevke: Moje orglice in Zemlja pleše, iz okvira Kovačičevih valčkov z naslovom Fantič moj, kar so Aeternumovci zapeli v spremstvu Jürjevške godbe, pri kateri imajo navado, da igrajo solo njihovi najbolj perspektivni glasbeniki. Lani je to vlogo dobila Urška Kurbos, tokrat pa je debitiral Urban Kurbos, na svoj prvi solo pa že čaka tudi Nejc Kurbos. Tokrat se je solist Urban Kurbos predstavil s skladbo Alberta Bräua, Klarinetten Komik, ki je leta 2011 bila obvezna za tekmovanje solistov „A“ skupine v Nemčiji. Takoj zatem je na vrsto prišla še ena uspešnica, ena najprepoznavnejših melodij in glavna tema risanke in filma z istoimenskim naslovom; The Pink Panther, avtorja Henrya Mancinija.
Čokolade za najmlajše godbenike
Na koncertu, ki ga je vodil Tomaž Ajlec, sta med drugimi gosti bila tudi podžupan občine Sv. Jurij ob Ščavnici Andrej Kraner, ki je nagovoril prisotne, ter Borut Cvetko, direktor podjetja Fora Team Turizem, ki je sponzorirala koncert. Mladim godbenikom so izročili darilca – čokolade, s simboličnim darilom pa je za vse kar je storil za Jürjevško godbo, bil nagrajen tudi Matija Kovačič. Vse skupaj se je zaključilo z zimzeleno skladbo avtorja Freda Ebba: New York, New York, ter mislijo dr. Jožeta Ramovša: „Glasba razveseljuje človeka in olepša njegove vesele trenutke, glasba mu pomaga preboleti najhujše žalosti, glasba ga opogumlja, glasba mu pomaga k zbranosti in ga tudi sama na sebi duhovno plemeniti“.
Tukaj si lahko ogledate slike.