Kraljica Neža na sejmu Grüne Woche v Berlinu
Za svoj prvi obisk v tujini je nova slovenska vinska kraljica izbrala veliki kmetijski sejem
Čeprav je šele pred nekaj dnevi bila okronana za 17. slovensko vinsko kraljico, je njeno veličanstvo, kraljica Neža, že začela s svojim poslanstvom – promocijo slovenskih vin, turizma in dežele sploh. Nosilec projekta VKS Pomurski sejem se je namreč takoj po kronanju nove Vinske kraljice Slovenije, Neže Pavlič iz Dobrneža pri Slovenskih Konjicah, odzval vabilu Ministrstva za kmetijstvo in okolje, in šefico slovenskega vinskega prestola, poslal na veliki, desetdnevni (18.-27.1.) mednarodni kmetijsko – živilski sejem „Grüne Woche 2013“ (Zeleni teden) v Berlinu.
Tako je kraljica, na razstavnem prostoru Slovenije, v hali št.18, v nemški prestolnici, že na otvoritveni dan sejma, skupaj z ministrom za kmetijstvo in okolje Francem Bogovičem, predsednikom odbora za kmetijstvo DZ, Dejanom Židanom, gostilno Jezeršek, Pokrajinskim parkom Kolpa in še seveda s celotno organizacijsko ekipo promovirala slovenska vina in pozdravljala obiskovalce sejma ter ponujala slovenska vina različnim delegacijam ministrov iz EU in drugih držav, ki jih je gostil minister Bogovič.
Berlinski sejem je seveda izjemna priložnost, da se na tako velikem dogodku, kjer se je predstavlja preko 60 držav iz vsega sveta, predstavi in promovira tudi Slovenija z svojo kulinariko, pivom in vini. „Jaz pa nisem bila samo na slovenskem razstavnem prostoru, temveč sem skupaj s Francem Bogovičem in Dejanom Židanom obiskala Slovensko katoliško misijo, in Združenje Slovencev v Berlinu, kjer smo bili zelo toplo sprejeti. Predstavila sem tudi svoje, kraljičino vino iz Zlatega griča in uživala v družbi izjemnih ljudi, ki so pripravili čisto pravo slovensko pojedino sredi Berlina, seveda s slovenskimi vini. Združenje Slovencev v Berlinu pa ima tudi potomko Stare trte z mariborskega Lenta, za katero zelo dobro skrbijo, saj je letos že drugič obrodila“, nam je po vrnitvi iz Berlina povedala kraljica Neža.
Sicer pa, na sejmu v Berlinu se je tudi letos predstavljalo Ministrstvo za kmetijstvo in okolje (MKO), s ponudbo značilnih slovenskih prehranskih proizvodov in pijače, vključno s proizvodi, ki nosijo zaščitene oznake MKO. Ob tem je na razstavnem prostoru kot osrednja vsebina bila predstavitev slovenskih naravnih parkov, s čimer želi MKO pritegniti obiskovalce k odkrivanju slovenskih posebnosti in skrivnosti naših parkov ter njihovih naravnih in kulturnih značilnosti, ki nudijo možnosti za aktivni oddih. Slovenija ima za preživljanje prostega časa, rekreacijo in turizem v naravi namreč izjemne pogoje. Več kot dvanajst odstotkov ozemlja predstavljajo zavarovana območja narave (1 narodni park, 3 regijski parki, 44 krajinskih parkov; 52 naravnih rezervatov in 1217 naravnih spomenikov). Od teh imajo upravljavca Triglavski narodni park, trije regijski parki: Škocjanske jame, Kozjanski in Notranjski park, 8 krajinskih parkov: Goričko, Kolpa, Sečoveljske soline, Logarska dolina, Ljubljansko barje, Strunjan, Lahinja in naravni rezervat Škocjanski zatok. Slovenija spodbuja etični turizem v naravnih parkih, njegovo izhodišče pa je ponudba za ljudi, ki si želijo miru in sprostitve v naravnih lepotah. Na razstavnem prostoru so, v sodelovanju z Združenjem turističnih kmetij Slovenije, obiskovalcem predstavili tudi turistične kmetije, poleg tega pa bo pri promociji Slovenije kot turistične destinacije sodelovala tudi Agencija za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma SPIRIT.
Tukaj si lahko ogledate slike.