Bo drevo podrlo stari dvorec?
Na nekdanji dvorec Roternturn ali Rotenturm v Gornji Radgoni je padlo drevo
Gornja Radgona - Letošnja zima z rekordno količino snega, poleg šoferjev in tistih, ki so ga morali pogosto kidati in odmetavati, ni prizanesla niti nekaterim objektom. Velikansko škodo so utrpeli stanovanjski, predvsem pa gospodarski objekti, a tudi nekateri kulturni in zgodovinski spomeniki. In nekaj podobnega se je pripetilo tudi nekdanjemu dvorcu oz. gradu Roternturn ali Rotenturm, kot so ga nekateri imenovali, ob Apaški cesti v Gornji Radgoni, ki je sosed radgonskega gasilskega doma, na vhodu v mesto iz smeri Maribora.
Na streho levega dela poslopja, ki že tako nosi težko snežno breme, je namreč te dni padlo dokaj debelo in težko drevo, obraščeno z zelenim zajedavcem, bršljanom. V dvorcu, ki ga je zob časa že dodobra načel, sicer živita tudi dva stanovalca, in sedaj, če odgovorni ne bodo hitro odstranili drevesa, ki pritiska na streho, ter streho popravil, bo zanimiv kulturno – zgodovinski objekt kmalu postal popolna razvalina. To pa sploh ni daleč, saj v dvorec menda močno zateka in vse skupaj čedalje hitreje propada že brez pritiska drevesa iz gozda nad samim gradom. In ne bo nobeno presenečenje, če se ta zgodovinska znamenitost pridruži nekaterim gradovom ali dvorcem iz Slovenskih goric, ki so že dokončno porušeni.
Sicer pa nekdanji dvorec Roternturn ali Rotenturm, ki sodi med znamenite radgonske zgradbe, izhaja iz 17 stoletja. Dvorec, ki so ga podrobno opisali v Zgodovinskem glasilu „Gradovi in dvorci v občini Gornja Radgona“, tudi brez novega bremena, najbrž ne bo dolgo vzdržal. Več kot jasno je namreč, da ga tepejo leta in nezainteresiranost odgovornih oz. pomanjkanje denarja, da se ta zgodovinski objekt ohrani kot ena starejših zgradb v mestu Gornja Radgona. Zgradba je sicer že ostala brez znamenitega »turna«, torej brez zvonika, ki je po vsej verjetnosti dal ime zgradbi. Verjetno je imel dvorec zvonik v rdeči barvi in je tako nastalo ime dvorca ali Rotenturm, torej bi lahko to prevedli kot „rdeči zvonik“.
Sploh pa, širše območje občine Gornja Radgona je bilo v preteklosti posejano z gradovi, dvori in dvorci. Gradova večjih razsežnosti in častitljive starosti se nahajata v Gornji Radgoni in Negovi. Radgonskega ohranja sedanji »graščak«, najemnik Milan Hercog, ki ga ima v najemu za (po aneksu k pogodbi) 50 let. Po njegovi zaslugi je grad dobro vzdrževan. Negovski grad je bil deležen EU in državne obnove le na polovici novejšega dela gradu, stari del gradu pa še naprej propada. Dvora, po našem so to bili strelski dvorci, sta se še nahajala v Ivanjševcih ob Ščavnici in na Spodnji Ščavnici, o katerih pa ni več sledu. Ob tem so bili na območju občine Gornja Radgona štirje dvorci, katerim so ljudje rekli gradovi. Stojijo še omenjeni Roternturn, pa Šahenturn, kateri stoji pod pokopališčem v Gornji Radgoni; Kunejov dvorec v Noričkem Vrhu in Koratov dvorec v Črešnjevcih, katerega pa ni več, saj je bil pred nekaj leti porušen...
Gradič Rotenturn v Gornji Radgoni (Podgrad), je v 17. stoletju bil last knezov Eggenbergov. Nato je prešel v posest graških klarisinj in šentlambertskega samostana. Grof Leopold Herberstein ga je kupil okoli leta 1717, leta 1789 grof Franc Jožef Wurmbrand, konec 19. stoletja ga je imel Jožef Deller, pred drugo svetovno vojno pa rodbina Zorzini-Vargazon...
Tukaj si lahko ogledate slike.