Priložnost zlasti za ostarele in osamljene!
V DSO Gornja Radgona pripravljajo obroke hrane tudi za zunanje uporabnike
Poleg za svoje stanovalce, starostnike od blizu in daleč, ki jesen življenja preživljajo pri njih, v Domu starejših občanov (DSO) Gornja Radgona ponujajo različne storitve socialnega servisa tudi uporabnikom v domačem okolju, zlasti v Gornji Radgoni in okolici. Sem predvsem sodi kuhanje in prinašanje pripravljenih obrokov hrane na dom uporabnika, prehranjevanje v jedilnici doma ali pa tudi osebno odnašanje pripravljenih obrokov na dom. To je še posebej odlična priložnost za ostarele in osamljene, čeprav se storitve lahko poslužujejo tudi vsi drugi državljani. Seveda je tovrstna usluga DSO Gornja Radgona dodatno primerna v času dopustov ali siceršnje odsotnosti svojcev zaradi drugih obveznosti, ko ne morejo svojemu starejšemu članu družine pripraviti kosila.
Kot pravi Jožica Šemnički, strokovna vodja DSO, veliko Radgončanov se s tovrstnimi storitvami Doma z zadovoljstvom poslužuje že dalj časa. Med njimi sta tudi zakonca Hojs z Vodovodne ulice v Gornji Radgoni. Po hrano se odpravita skupaj ali pa le eden sam, odvisno od počutja in zdravja, kot pravita. Živita sama na obrobju Gornje Radgone in sta se že februarja 2012 odločila za tovrstno prehranjevanje. Ni jima žal, saj sta s hrano zelo zadovoljna. Če temu ne bi bilo tako, bi prenehala s prehranjevanjem v DSO. Nekdanja Mariborčana, 84-letna Rozina in leto dni mlajši Franc, ki je v pokoju že od leta 1986, povesta da včasih gresta po kosilo peš, in jima pot do Doma tako predstavlja vsakodnevni sprehod, večinoma pa ju Franc pelje z avtomobilom. Ko njega ni doma gre Rozina sama na kosilo, ter svoj obrok zaužije, možu pa odnese domov. Povesta tudi, da iz Doma prineseta kakovosten, zlasti starejšemu človeku ustrezen obrok. Tudi cena kosila, ki znaša za običajno kosilo 4,70 EUR in za dietno 5,00 EUR, v Domu kuhajo namreč tudi dietno prehrano, se jima zdi zelo sprejemljiva. Ne nazadnje pravita, sta tako tudi že v stiku z Domom in če se bo življenje tako zasukalo, da bo moral kateri od njiju v Dom, mu bo lažje, saj hrano že poznata, pa tudi s stanovalci in osebjem sta že navezala pristne stike.
Tako je izkušnja Hojsovih lahko dobra popotnica tudi za druge, zlasti starejše občane, ki bi potrebovali hrano iz DSO Gornja Radgona. Kuhanje malic in kosil, ki jih ponujajo tudi zunanjim obiskovalcem pa ni edina storitev Doma, saj tam za vse občane, po sprejemljivih cenah, nudijo tudi številčne druge kakovostne in hitre usluge, kot so: pranje, likanje, frizerstvo, pedikura, manikura..., imajo tudi domski bife s prijazno postrežbo, malice in kosila pripravijo za različne skupine ipd. V skupnih prostorih Doma potekajo razna srečanja, predavanja, delavnice, sestanki, koncerti, razstave, različne druge prireditve in dogodki, tako da gre dejansko za resnično odprtost v domače okolje. „Mislim, da je tovrstno sodelovanje zelo pomembno in to ne samo za naše stanovalce, marveč se na ta način oblikujejo in krepijo medosebni ter medčloveški odnosi, ki so predpogoj za dobro delovanje civilizirane skupnosti. V večnamenskem prostoru – avli Doma je čutiti vrvež življenja, dogajanje, ki popestri vsakdan stanovalcev ter prijazno ponuja različne možnosti komunikacije njihovim svojcem in drugim obiskovalcem, ter seveda z našimi sosedi iz mesta in okolice“, prav direktor DSO Gornja Radgona, mag. Marjan Žula.