Dan otroka na gradu Negova
Aktivnosti in dogajanje ob Dnevu otroka
V počastitev dneva otroka smo pestro dogajanje v tednu otroka uspešno obogatili z aktivnostmi in dogajanjem na gradu Negova. Na povabilo Kultprotura smo projekt fotografskega in filmskega ustvarjanja na gradu Negova izvajali učitelji iz OŠ Apače (prof. Vasja Rovšnik), OŠ Gornja Radgona (prof. Dejan Kokol in prof. Vito Dundek), OŠ Kapela (prof. Igor Prša) in OŠ Negova (prof. Vito Dundek in prof. Petra S. Dumić).
Projekt je bil zastavljen kot obogatitvena dejavnost za učence sodelujočih šol, ki jih ustvarjanje s pomočjo sodobnih medijev, kot sta fotoaparat in kamera, veseli, zanima in navdihuje. Tako smo v četrtek, 3. 10. 2013, izvedli celodnevne ustvarjalne delavnice na gradu Negova. Po uvodnem pozdravu idejnega vodje projekta, prof. Dejana Kokola, nas je pozdravila še ravnateljica OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova, ga. Slavica Trstenjak. Sledilo je predavanje o portretni fotografiji našega lokalnega popotnika, g. Zlatka Šajharja, ki je udeležence navdušil s številnimi portretnimi fotografijami s potepanj po svetu.
V nadaljevanju je prof. Vito Dundek učencem predstavil nekaj osnov digitalne fotografije. Učenci sodelujočih šol so se nato udeležili treh različnih tematskih delavnic. In sicer tihožitje, detajli in portreti. Mentorji so pri posameznih delavnicah podali zgolj nekaj osnov in smernic, nato so učenci samostojno raziskovali skrivnosti posamezne zvrsti fotografije. Že sam grad Negova ponuja ogromno motivov za ustvarjanje in iskanje navdiha. Vso dogajanje s tega dne so učenci OŠ Apače, pod vodstvom mentorja, prof. Vasje Rovšnika, skrbno dokumentirali in iskali svoj navdih za pripravo videa. Dan se je zaključil s slastnim kosilom na OŠ Negova.
V naslednjih dnevih so učenci z mentorji naredili ožji izbor fotografij, jih po potrebi obdelali in uredili, in jih poslali v končni izbor. Sodelujoči učitelji-mentorji smo se nato sestali, k sodelovanju povabili še prof. likovne umetnosti, Sandro Sep, in naredili dokončen izbor fotografij, ki smo jih nato oddali v tisk.
V petek, 11. 10. 2013, smo na gradu Negova pripravili fotografsko razstavo, izvedli otvoritev in jo popestrili s filmsko projekcijo. Otvoritve so se udeležili vsi učenci-avtorji fotografij in videa in njihovi mentorji. S svojim obiskom so nas počastili tudi ravnateljice in ravnatelj vseh štirih sodelujočih šol. Aktivnostim pa so se priključili tudi učenci 8. razredov OŠ Gornja Radgona, ki so ta dan izvajali dan dejavnosti. Na dan otvoritve razstave smo v sodelovanju s Sinagogo Maribor in go. Nušo Lešnik prav tako izvedli vodeni ogled po razstavi »Po sledeh judovske dediščine na Slovenskem«. Ogled po razstavi so vodile učenke 8. razredov, ki jih je za ta namen predhodno pripravljala ga. Nuša. Prav tako pa so učenci bili deležni vodenega ogleda gradu Negova, ob tem občudovali njegove lepote, spoznavali njegovo zgodovino in raziskovali njegove skrivnosti.
Naj še omenim, da je razstava fotografij delo učencev od 1. pa do 9. razreda. Udeležence otvoritve so razstavljene fotografije navdušile in veliko jih je bilo takih, ki niso mogli verjeti svojim očem, kakšne fotografije lahko naredijo otroci od 6. leta naprej. Navdušenje in glasen aplavz pa je prav tako požela filmska projekcija videa, ki so ga pripravili učenci OŠ Apače pod mentorstvom prof. Vasje Rovšnika. Ogled razstave je možen vse do konca meseca oktobra, nato pa se razstava in projekcija filma seli na šole sodelujočih šol. Vljudno vabljeni k ogledu fotografske razstave in projekcije filma! Ob tej priliki bi se rad zahvalil vsem, ki ste imeli posluh za uresničitev ideje, ge. Normi Bale, učiteljem (mentorjem) in izvajalcem posameznih aktivnosti, ravnateljem vseh štirih osnovnih šol, g. Zlatku Šajharju, TD Negova za izposojo srednjeveških oblačil, MC Gornja Radgona in učencem – fotografom in ustvarjalcem videa, za aktivno participacijo ter za navdih, ki ste ga pustili nam odraslim.