Valerija Červič nasledila Vojka Galičiča
Kljub osipu Območno združenje borcev za vrednote NOB Gornja Radgona šteje 375 članov
V gostišču Lebar (Zver) v Apačah je potekala redna letna skupščina Območnega združenja (OZ) borcev za vrednote NOB Gornja Radgona, ki deluje v štirih krajevnih organizacijah (Apače, Gornja Radgona, Radenci in Videm). In čeprav je bilo slišati tudi nekaj ostrih besed in konstruktivnih kritik je splošna ugotovitev, da je združenje tudi v letu 2013 delalo dobro in izpolnilo zastavljene cilje. Na skupščini, ki se je je poleg delegatov udeležilo tudi nekaj gostov, med katerimi župan občine Apače, Franc Pižmoht, je dosedanji predsednik OZ Vojko Galičič (KO Apače), med drugim dejal, da je njegov enoletni mandat, ki se je iztekel, bil naporen in stresen, a kljub temu uspešen. Sam je šele kot predsednik prišel do mnogih spoznanj, med katerimi so tudi takšna, s katerimi se ne strinja, z zadovoljstvom pa je ugotovil, da je kljub očitnemu osipu, ob koncu leta 2013, v združenju bilo 375 članic in članov.
„Od tega je bilo na novo sprejetih 16, umrlo pa je 12 članov. Iz članstva je izstopilo 13 članov, in prav število izstopov je zaskrbljujoče. Tudi v letu 2014, kot kažejo smernice ne bo nič bolje. Vzrok za izstop ni starost in zdravstveno stanje, ampak je vzrok v sprejemanju novih članov. Na predlog Zveze, so se v preteklosti K.O. ZB našega združenja borile za čim večje število novo sprejetih članov. Bila je neke vrste tekmovalna mrzlica, nihče ni preverjal prepričanja novega člana v vrednote NOB in strankarske pripadnosti. To so bili časi, ko še ni bilo finančne krize. Združenje je organiziralo izlete, obiske proslav na temo NOB, razna družabna srečanja, z majhnim finančnim vložkom udeležencev. Sedaj so te dejavnosti finančno omejene in ti na hitro sprejeti člani, nimajo več interesa da bi plačevali članarino in še naprej ostali člani združenja. Mnenja sem, da bo o tej problematiki osipa članstva potrebno spremeniti sam način kadrovanja", je med drugim dejal Galičič, ki je kot primer navedel svojo K.O. Apače, kjer odbor analizira vsakega na novo sprejetega člana, njegovo strankarsko opredelitev, ter odnos do vrednot NOB.
Težava je tudi pri financiranju, saj se od članarin ter skromnih prispevkov lokalnih skupnosti – občin, ne da živeti. Donacij je vedno manj, saj večina podjetij, ki so v preteklosti pomagala tudi sama komaj preživljajo ali pa so že propadla. Galičič je še posebej poudaril tudi kadrovske težave v radgonskem OZ, kjer je problem dobiti predsednika in tajnika za naslednji mandat. K temu je po njegovem pripomogla povečana papirna birokracija s strani Zveze ZB, ter prehod na elektronsko poslovanje, saj je v vodstvih KO in OZ zvečine starejša populacija. „Naše OZ je tudi v letu 2013 delovalo brez tajnika oz. tajnice. Kljub maksimalnemu angažiranju nam tega ni uspelo rešiti. Prepričan sem, če bi bilo to delo plačano, težav pri kadrovanju ne bi bilo", je dejal Vojko Galičič, ki je skupaj s podpredsednikom OZ Rudijem Baboškom (KO Radenci), opravljal tudi tajniške posle.
Da pa ne bi samo tarnal je Galičič pozitivno ocenil opravljanje finančnih storitev, ki ga opravlja Računovodski servis Šajhar, s katerim ima združenje sklenjeno pogodbo. „Navkljub vsem težavam smo se udeleževali večine prireditev na temo NOB, ki jih je pripravljala zveza združenj, ali lokalne skupnosti širom Slovenije (Osankarica, Blaguški gozd, Poljana pri Prevaljah, Podljubelj, Stožic, pohod ob Muri, Graška gora, Dobrnič, Vaneča, Gornja Radgona...). Torej zastavljeni plan smo v celoti realizirali in lahko izrazim zadovoljstvo, da smo dostojanstveno zastopali vrednote NOB. Če bi veteranske organizacije razpolagale z večjim finančnim vložkom in da se država ne bi mačehovsko obnašala do teh organizacij, bi bilo vodenje in delo mnogo lažje", je še dejal dosedanji predsednik združenja Vojko Galičič.
Ker imajo v združenju volitve šele čez dve leti, so tokrat samo formalno zamenjali predsednika, kajti vsako leto mandat predsednika kroži po KO, od Gornje Radgone, preko Apač, do Radencev in Vidma. Želja jim je sicer, da bi predsednik bil s štiriletnim mandatom, a jim žal takšnega kandidata nikakor ne uspe najti. Tako sedaj ožje vodstvo OZ za vrednote NOB Gornja Radgona sestavljajo: Valerija Červič (KO Radenci), ki je na mestu predsednika zamenjala Vojka Galičiča, poleg pa so: Rudi Babošek, podpredsednik in Franc Petrovčič (KO Apače), tajnik z omejenimi nalogami (zgolj tehnična opravila). Nadzorni odbor sestavljajo: predsednik Janko Kralj (KO Gornja Radgona), ter člana: Pavla Lebar (KO Apače) in Marija Slavič (KO Radenci). Člana Pokrajinskega sveta (PS) sta sedaj Valerija Červič in Rudi Babošek, ki je tudi podpredsednik PS za Pomurje. Član Glavnega odbora (GO) Zveze je po funkciji predsednik, a ker Červičeva funkcije ni želela prevzeti, je član GO podpredsednik Rudi Babošek.
Prav on je predstavil tudi programa delovanja ZB za vrednote NOB Gornja Radgona za leto 2014. Program dela OZ in druge aktivnosti se prepletajo in so povezane z dejavnostjo KO in gre dejansko za zbir planiranih aktivnosti vseh štirih KO: Apače, G.Radgona, Radenci in Videm ob Ščavnici. Na nivoju Združenja pa se posamezne aktivnosti koordinirajo in organizacijsko usklajujejo. „Tako imenovane skupne programske naloge, katerih nosilec in koordinator je v glavnem IO OZB NOB G.R., so nekatere naloge in vrsta aktivnosti že tradicionalne oz. trajne narave, in sicer: Stalna in odločna borba za ohranitev in spoštovanje vrednot NOB ter prenašanje teh zgodovinskih in za naš narod usodnih dejstev v času 2. sv. vojne s pravilno predstavitvijo tudi na mlajše rodove. Vključevanje predvsem mladih in drugih zavednih občanov s pozitivnim odnosom do teh vrednot v naše vrste, da bomo tudi številčno in z ustrezno moralno podporo še močnejši. Boljše povezovanje in sodelovanje s šolami: tako s ciljem posredovanja učencem in dijakom že v šoli pravo resnico o dogodkih v času NOB in pravem pomenu osvobodilne borbe Slovencev, kot tudi z njihovim vključevanje in aktivnim sodelovanjem na naših proslavah in podobnih prireditvah oz. srečanjih ob spominskih dnevih, kjer se lahko v živo seznanijo z našo zgodovino in tudi našim delom. Izobraževanje aktivnega članstva tako o zgodovinskih kot aktualnih dogodkih in stvareh, kot tudi o samem delu v organizaciji, je pomembna trajna naloga vseh nivojev ZZB NOB Slovenije...Povezovanje in sodelovanje s sorodnimi, predvsem veteranskimi in domoljubnimi organizacijami oz. društvi, ki delujemo več ali manj s podobnimi cilji in smotri, bomo kar uspešno nadaljevali tudi letos. Največje možnosti so predvsem zaradi podobnih zgodovinskih dejstev in interesov v stikih z Društvom izgnancev Gornja Radgona. Dobro sodelovanje moramo nadaljevati tudi z OZ VVS Radgona. Več pozornosti pa moramo posvetiti tudi sodelovanju z Mladinskim društvom Vrelec Radenci. Vzdrževanje spominskih obeležij NOB in podobnih pomnikov je predvsem skrb in delo KO ter nekaj zavednih posameznikov. Že v preteklosti smo k temu delu zelo uspešno vključevali učence OŠ in nekaj druge mladine in velja s tem zelo pozorno nadaljevati. Skrb za ostarele in bolne člane je skupna, izvaja pa se največ po krajevnih odborih. Dobrodošla je vsaka pozornost od prijaznega obiska ob posebnih dogodkih oz. jubilejih, pa tudi pisna čestitka ipd.