Simbioz@ - medgeneracijska akcija požela uspehe
Končan je največji vseslovenski prostovoljski projekt
Med ponedeljkom in petkom (17. in 21. oktobrom) je na več kot 250 različnih lokacijah po vsej Sloveniji potekal izjemno uspešen vseslovenski projekt Simbioz@ e-pismena Slovenija.
Največji vseslovenski prostovoljski projekt, ki je temeljil na solidarnosti, medgeneracijskem sodelovanju in vzpodbujanju vseživljenjskega učenja je bil organiziran s strani Zavoda Ypsilon, njegov namen pa je povečati računalniško pismenost starejših, mlade spodbuditi k prostovoljstvu in med udeleženci splesti medgeneracijsko vez. S projektom so želeli in tudi večinoma uspeli, pri starejših pregnati predvsem strah, ki ga imajo nekateri pred uporabo računalnika in interneta. Mladi prostovoljci so tako starejše popeljali v svet računalništva ter jim pokazali kako uporabna je lahko moderna tehnologija, pri tem pa so se krepile medgeneracijske vezi in se poudaril pomen prostovoljstva ter vseživljenjskega učenja. Projekt je bil tudi priložnost za druženje, tkanje vezi z mladimi, pa priložnost, da starejši ponovno pridejo v stik, na novo pridobijo ali le obnovijo svoje računalniško in internetno znanje. In vse to je pripomoglo k izboljšanju kakovosti njihovega življenja, poleg tega pa je projekt bil odlična priložnost za druženje starejših z mladimi!
Bil je to prvi vseslovenski medgeneracijski projekt, v katerem so mladi prostovoljci učili starejše, kako uporabljati računalnik, da jim bo v čim večjo korist v vsakdanjem življenju. V Pomurju so prostovoljci - osnovnošolci poučevali starejše občane na sedmih osnovnih šolah, ostali mladi prostovoljci pa še v Domu starejših občanov v Gornji Radgoni, Zavodu Sv. Cirila in Metoda v Beltincih, v Matični knjižnici Ljutomer, Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota, na Gimnaziji Franca Miklošiča v Ljutomeru, v Ekonomski šoli Murska Sobota in Srednji zdravstveni šoli Murska Sobota. Ni bila redkost, ko so pri usposabljanju za delo z računalnikom, starejšim pomagali kar vnuki, vnukinje in mlajši sosedje. Akcija, v kateri so se starejši v več kot 250 računalniških delavnicah, ob pomoči mladih najprej seznanili z osnovnimi načeli računalniškega delovanja, šli s klikom v svet, ter se seznanili in preizkusili delovanje elektronske pošte..., je nedvomno zelo uspela. Stotine starejših državljanov, poleg upokojencev, tudi delavcev, kmetov, in drugih, ki doslej niso obvladali osnov računalništva, se je naučilo veliko pomembnih reči, ki jim bodo v nadaljnjem življenju koristile in pomagale.
Konec koncev pa so delavnice, ki so večinoma potekale v dopoldanskem in popoldanskem času, bile dobrodošle tudi za prijetna druženja, navezovanje stikov, klepetov, v kar smo se lahko prepričali tudi v Domu starejših občanov (DSO) Gornja Radgona, kjer so se učenja, poleg stanovalcev doma, udeležile tudi številne članice Društva upokojencev Gornja Radgona. Učili so jih učenci domače osnovne šole, ter drugi prostovoljci tako iz doma, kot od zunaj, zraven pa je bil tudi sam direktor DSO, mag. Marjan Žula.
Tukaj si lahko ogledate slike.
{jgototop}{/jgototop}