Na državno tekmovanje mladi iz Križevcev in Miklavža
Devet ekip na regijskem tekmovanju osnovnošolcev za „Zlato kuhalnico 2015"
Podobno kot na še nekaterih gostinsko turističnih šolah po državi, je tudi na Srednji šoli za gostinstvo in turizem Radenci, potekalo regijsko tekmovanje osnovnošolske mladine za „Zlato kuhalnico 2015". Tekmovanje je potekalo pod okriljem Turistične zveze Slovenije, v Radencih pa je tekmovalo devet osnovnih šol (učenci od 6. do 8. razreda) s severovzhoda države: DOŠ Dobrovnik, OŠ Beltinci, OŠ Bogojina, OŠ Križevci, OŠ Miška Kranjca Velika Polana, OŠ Juršinci, OŠ Gorišnica, OŠ Velika Nedelja in OŠ Miklavž pri Ormožu. Letos so otroci tekmovali v pripravi telečjega žvarceta in bulje.
Tekmovanje je spremljala ocenjevalna komisija v sestavi: Srečko Koklič, predstavnik Turistično gostinske zbornice Slovenije in predsednik Društva kuharjev in slaščičarjev Slovenije, kot predsednik komisije, ter Danilo Kozar, šef kuhinje iz Term 3000, Zdenka Tompa, ki jo lahko kot ocenjevalko srečujemo na lokalnem in državnem nivoju, sicer upokojena strokovna učiteljica kuharstva, Dušan Zelko, strokovni učitelj kuharstva na SŠGT Radenci, in Maruša Majerič, dijakinja SŠGT Radenci iz 4. razreda, ki se udeležuje raznih tekmovanj, sodelovala pa je tudi pri izmenjavi dijakov s Španijo. Imeli so kar nekaj dela, saj so se mladi kuharji, ob pomoči mentorjev, odlično odrezali. Vsem sodelujočim šolam so podelili posebna priznanja, najboljše šole z zlatimi priznanji pa so bile: OŠ Križevci pri Ljutomeru, OŠ Miklavž pri Ormožu in OŠ Beltinci, vse ostale ekipe pa so prejela srebrna priznanja. Na državno tekmovanje, ki bo potekalo v okviru letošnjega 62. Gostinsko-turističnega zbora Slovenije, oktobra 2015, v Novi Gorici, sta se uvrstili prleški ekipi iz OŠ Križevci pri Ljutomeru in OŠ Miklavž pri Ormožu.
Sicer pa, pred tekmovanjem v Radencih so se vse šole udeleženke kratko predstavile, ob tem je obisk osnovnošolcev izkoristila tudi ravnateljica SŠGT Radenci, Jana Prašnikar Neuvirt, ki je s sodelavci predstavila edino pomursko gostinsko – turistično šolo. Predvsem so govorili o zdravi prehrani in kulturi prehranjevanja, za kar si prizadevajo v SŠGT Radenci, predstavili so šolo in izobraževalne programe, možnosti zaposlitve in ustvarjanje kariere v gostinsko – turističnem poklicu... In ker je tudi v SŠGT Radenci, podobno kot po drugih sorodnih šolah, ob manjšem številu otrok, vsako leto težje napolniti šolske klopi, bo morebiti tudi omenjena predstavitev pripomogla, da se kakšen otrok vpiše v izobraževanje za zanimive in iskane gostinsko – turistične poklice.
Bulja – priprava: Stopljeno maslo zlijejo na koruzno moko, dodajo sladkor, rozine in cimet ter poparijo s slanim kropom. Naredijo srednje mehko testo, iz katerega oblikujejo kot jajce velike cmoke, ki jih skuhajo v slanem kropu. Na šibkem ognju jih kuhajo pol ure, pri čemer ne mešajo, samo stresajo posodo. Ko cmoki priplavajo na vrh (čez okoli pol ure), so kuhani in jih ponudijo h kislemu zelju, repi, prekajeni svinjini. Ponekod testo razvaljajo in namažejo z nadevom iz mletih orehov, nastrganih jabolk in čokolade, zvijejo v štrukelj, ki ga ovijejo z mrežico (pečico), in spečejo kot štruklje.