Pomagajo drugim, sedaj pomoč potrebujejo sami
Gasilci PGD Hrašenski Vrh želijo svoj gasilski dom, ki sta ga uničila strela in požar, spraviti pod streho in vsaj zaščititi tisto kar so doslej naredili
Gotovo je, da med najbolj pogumne in požrtvovalne ljudi med nami sodijo gasilke in gasilci, ki so vedno in povsod pripravljeni pomagati. In med njimi so tudi prizadevni fantje in dekleta iz Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Hrašenski Vrh, ki so v pomoči drugim pripravljeni tvegati tudi lastna življenja. Žal je tudi omenjeno društvo, ki je bilo ustanovljeno leta 1954, in ki trenutno šteje 56 aktivnih članov, doživelo katastrofo, ki sta jim jo povzročila strela in nato ognjeni zublji. Uničen jim je namreč bil gasilski dom, in čeprav se je zgodilo pred skoraj šestimi leti, še vedno nimajo svojega doma. A članice in člani društva, pod vodstvom predsednika Stanislava Klemenčiča, in poveljnika Boštjana Černjaviča, ne mislijo odnehati. To poletje bi namreč želeli dokončno spraviti svoj gasilski dom pod streho, s čimer bi zaščitili vsaj tisto kar imajo.
Med drugimi aktivnostmi, so začeli tudi z zbiranjem dobrodelnih prispevkov...
Kot se spominja predsednik društva Stanislav Klemenčič, je do požara na njihovem domu prišlo, med neurjem, ki je klestilo nad Pomurjem in Slovenskimi goricami, v soboto 25.7.2009, okoli druge ure zjutraj, ko je najprej strela uničila del gasilskega doma s stolpom. „Zjutraj okrog 2. ure je prišlo sporočilo po odzivniku, da gori gasilski dom na Hrašenskem Vrhu. Po hitri intervenciji domačih gasilcev in gasilcev iz okoliških krajev smo uspeli rešiti dvorano in pa garažo z avtocisterno. V celoti pa nam je pogorel stolp z sireno, pisarna ter ves arhiv, ki je bil shranjen v pisarni, potem prapor in nekaj opreme, ki je bila shranjena v pisarni. Škode na objektu je bilo okrog 55.000 €. Takoj po požaru smo sklicali sejo z županom občine Radenci, ter predstavniki gasilske zveze Radenci. Poklicali smo tudi strokovnjaka, da si je ogledal pogorišče in nastalo škodo. Žal nas je presenetil z oceno škode, da moramo gasilski dom v celoti porušiti, če hočemo kaj na novo graditi. Ker pa je gasilski dom brez dovoza ceste (po tuji cesti je dovoz)! in pa brez zemlje okrog njega, smo se na seji upravnega odbora odločili, da si poiščemo novo parcelo za novi gasilski dom", razlaga Klemenčič.
Parcelo so našli in občina Radenci jim jo je dala v najem za dobo 99 let. V letu 2010 so tako lahko začeli urejati papirje (soglasja, projekti...) za novi gasilski dom, in šele v letu 2014 so imeli vso potrebno dokumentacijo za novogradnjo in so jo tudi začeli izvajati. „Vsa lastna finančna sredstva smo namenili novemu gasilskemu domu in to je bilo 60.000 €. Sedaj se nam je gradnja ustavila, ker ni nobenih novih finančnih virov, s katerimi bi si lahko pomagali. V tem letu bi radi gasilski dom postavili pod streho, da zaščitimo to kar smo do sedaj ustvarili, a žal brez dodatne, širše družbene pomoči, od tega ne bo nič", pravi predsednik PGD Hrašenski Vrh, Stanislav Klemenčič, ki dodaja, da bi jim bil vsak evro dobrodošel, njihov dom pa je tudi glavno zbirališče krajanov, pravzaprav prostor, brez katerega si, ne le gasilci temveč vsi drugi krajani, težko predstavljajo življenje.
Sicer pa nikakor ne smemo prezreti, da je boginja sreče Fortuna v minulih letih gasilcem v občini Radenci, močno obrnila hrbet. Medtem, kor oni pomagajo vsem, ki so pomoči potrebni, pa so vremenske ujme in druge nesreče uničevale njihov dom in opremo. Tako so najprej gradbinci med sanacijo regionalne ceste Radenci – Ljutomer, podkopali gasilski dom PGD Hrastje Mota, ki so ga nato morali podreti in pozneje graditi novega. Le malo pozneje pa so ognjeni zublji, po domnevni eksploziji, v celoti uničili gasilski dom PGD Radenci – Boračeva v Radencih, ki so ga nato tudi morali v celoti podreti, in šele nekaj let pozneje so novo stavbo postavili pod streho. In čeprav takrat niti v Hrastju Mota še niso bili v celoti dokončali gasilskega doma, da o tistem v Radencih niti ne govorimo pa se je naravna ujma znova poigrala z gasilci iz radenske občine.
Vremenske ujma, ki je v noči med petkom in soboto 24. in 25. julijem 2009, že četrtič ali petič v tistem letu, klestila med Kapelskimi goricami nad Radenci, je namreč botrovala, da je zaradi strele, zgorel večji del gasilskega doma PGD Hrašenski Vrh. Po uradnih ocenah je požar na Hrašenskem Vrhu povzročil za najmanj 55.000 evrov materialne škode, brez hitrega in učinkovitega posredovanja gasilcev iz številnih društev pa bi dom v celoti zgorel, in škoda bi gotovo bila še višja. Kakorkoli že, v takratnem uradnem poročilu Regijskega centra za obveščanje v Murski Soboti so zapisali, da je v soboto „ob 2,19 uri zagorelo v gasilskem domu PGD Hrašenski Vrh, občina Radenci. V požaru, ki naj bi nastal zaradi udara strele je bil uničen stolp gasilskega doma z napravo ponudnika mobilne telefonije ter pisarniški inventar. Požar je pravočasno uspelo pogasiti gasilcem iz PGD Hrašenski Vrh, PGD Kapela, PGD Janžev Vrh, PGD Vučja vas ter PGD Okoslavci tako, da je celotna gasilska oprema gasilskega društva ostala nepoškodovana".
Takratni poveljnik PGD Hrašenski Vrh Vinko Vogrinec, je enako kot vsi njegovi kolegi bil šokiran. Povedal nam je, da je velikokrat sodeloval v gašenju in reševanju po širšem območju, da pa se ne da opisati kako hudo je, ko gori pri tebi doma, ko gori vse tisto, kar so „naši dedje, očetje in mi ustvarjali polnih 55 let". Razložil nam je kako hudo je bilo, ko so prejeli sporočilo, da gori njihov dom, glavno zbirališče krajanov, pravzaprav prostor, brez katerega si, ne le gasilci temveč vsi drugi krajani, težko predstavljajo življenje, še posebej v zimskem času.