Srečali so se mladi s posebnimi potrebami
Smeh, pozitivna energija in mešanica jezikov na mednarodni mladinski izmenjavi v Radencih
V organizaciji društva Center za pomoč mladim (CPM Ljubljana, CPM Maribor), je v Dijaškem domu SŠGT Radenci ter širše v tem turistično-zdraviliškem in kmetijskem kraju, potekalo desetdnevno srečanje mladostnikov s posebnimi potrebami iz Srbije, Makedonije in Slovenije.
In prav prijetno je bilo v teh dneh v deželi treh srčkov. Zunaj je trda tema, a v veliki sobi v še večji hiši, ki spominja na hotel, je kljub pozni uri živahno. Smeh, pozitivna energija in mešanica jezikov - srbščina, slovenščina, makedonščina, angleščina. Mladi imajo dovolj energije, da vztrajajo pozno v noč. Vsak trenutek je treba izkoristiti, saj bo vse prehitro minilo. Nekateri so zatopljeni v pogovor, drugi igrajo Jungle speed (igro s kartami, kjer se je treba boriti za totem na sredini, če imata dve osebi enako karto). Vzdušje je sproščeno in brezskrbno. Kdo sploh so ti mladi in kaj počnejo?
Pomembnost izmenjave
Izmenjava »Fokus! Usmeri žarke« je potekala v Dijaškem domu v Radencih. Mesto je sedaj odeto v pisane jesenske barve. Izmenjavo, ki je financirana s programa Mladi v akciji, in je podprt s strani Evropske komisije, je organiziralo Društvo Center za pomoč mladim v sodelovanju s srbskim Medijsko-izobraževalnim centrom in makedonsko organizacijo za izboljšanje kvalitete mladih s posebnimi potrebami in njihovih družin Poroka Nova.
„Mednarodne mladinske izmenjave so pomembne, saj mladim, ki drugače ne bi imeli možnosti omogočijo mobilnost. Mladi tako spoznajo druge mlade iz različnih držav in ugotovijo, da smo vsi različni, a si hkrati zelo podobni. Zato je na mladinskih izmenjavah zelo pomemben prosti čas, ki je namenjen druženju, tkanju prijateljstev in medvrstniškemu učenju“,
pravi o pomenu mednarodnih mladinskih izmenjav, Nataša Hauzer, vodja slovenske skupine na izmenjavi v Radencih, kjer je na izmenjavi mladih s posebnimi potrebami sodelovalo 47 mladih in vodij iz treh omenjenih držav.
Tako makedonski, slovenski kot srbski mladi večinoma prihajajo iz socialno ogroženih družin, polovica od njih sodi v skupino mladih s posebnimi potrebami. Martina Pliberšek, slovenska udeleženka je o prvem srečanju z osebami s posebnimi potrebami povedala: „Prijetno mi je v njihovi družbi, rada se pogovarjam z njimi, všeč mi je njihova odkritost. Enostavno človek jih mora imeti rad“. Mladi so z medsebojnim druženjem spoznali drugačne načine življenja, si aktivno pomagali pri vsakdanjih opravilih in ovirah, se znebili predsodkov in stereotipov. Marko Kosijer, srbski udeleženec je svoje misli o izmenjavi strnil takole: „Ta izmenjava mi je tako všeč, da bi jo kar podaljšal na dva meseca“, makedonski udeleženki Irini Martinoski pa je všeč različnost ljudi na izmenjavi. Ta različnost jih po njenem mnenju „bogati in ne razdvaja“.
Od snemanja do igranja finskega šaha
Rdeča nit izmenjave je bilo snemanje filma in informiranje javnosti o izmenjavi preko spletne strani. Film je bil premierno predstavljen na prireditvah v Slovenski Bistrici in Radencih. Udeleženci izmenjave so se razdelili v štiri skupine glede na lasten interes in znanja. Igralska skupina in scenaristi so poskrbeli za scenarij in igralsko zasedbo v filmu, kostumografi so izdelali kostume in pripomočke za film, novinarji pa so s pomočjo spletne strani vsa dejanja fotografirali in zabeležili. Film govori o bolnišnici Fokus, kjer imajo bolniki prav posebne bolezni. Valentina Geci, udeleženka iz Srbije je o snemanju filma povedala: »Na snemanju smo se zelo zabavali, moja vloga pa je bila spremljevalka bolnika.« Pri ustvarjanju filma sta kot mentorja sodelovala Dragan Radić in Igor Gimboš iz srbskega Medijsko-izobraževalnega centra. Udeleženci pa so poleg snemanja filma in pisanja prispevkov za spletno stran počeli še veliko drugega. Odšli so v tovarno Radenska in se seznanili s proizvodnjo in polnjenjem mineralne vode in drugih pijač.
„Dijakinji in profesorica Srednje šole za gostinstvo in turizem Radenci so jih popeljali na sprehod po Radencih in razkazali njihove znamenitosti, igrali so napeti finski šah, zabaven in dinamičen Jungle speed, si s sitotiskom polepšali majice, pokusili makedonsko, srbsko in slovensko hrano na nacionalnih večerih, peli, plesali, se veliko pogovarjali ter odkrivali razlike in podobnosti med jeziki in kulturami. Skratka, imeli so se super“, nam pove Mateja Pačnik, tiskovna predstavnica izmenjave v Radencih.
Tukaj si lahko ogledate slike.
{jgototop}{/jgototop}