Tadej je doktoriral pri šestindvajsetih
Študiral je na univerzah v Ljubljani, Burgundiji, Sarajevu in Tübingenu - doktoriral na UL pod mentorstvom red. prof. dr. Cvetke Tóth, in sicer z delom Postmetafizični ethos ekonomiziranega globalizma
Območje Gornje Radgone premore veliko akademikov, in prav na dan, ko je občina Gornja Radgona praznovala svoj 20. občinski praznik, v četrtek 1. oktobra letos je dobila še enega, zelo mladega doktorja znanosti. Prvi dan letošnjega oktobra je namreč doktorsko disertacijo uspešno zagovarjal mladi Radgončan Tadej Pirc, ki je tako postal doktor znanosti že pri rosnih šestindvajsetih.
Filozof, urednik, prevajalec Tadej Pirc se je rodij 4.12.1988). Osnovno šolo je obiskoval v Gornji Radgoni, gimnazijo pa v Ljutomeru. Filozofijo je študiral na univerzah v Ljubljani, Burgundiji, Sarajevu in Tübingenu. Sedaj pa je doktoriral na Univerzi v Ljubljani pod mentorstvom red. prof. dr. Cvetke Tóth, in sicer z delom Postmetafizični ethos ekonomiziranega globalizma, v katerem je z metodološkega in epistemološkega stališča postmetafizike kulturnohermenevtično analiziral psihološke ter ekonomske silnice svetovnozgodovinskega ethosa sodobnosti. V svojem znanstvenoraziskovalnem delu se Tadej ukvarja z metafizičnimi vprašanji odnosa med biološkim, psihološkim in političnim, zlasti pa si prizadeva po celostnem motrenju biti kot temeljnega raziskovalnega objekta znanosti.
Svoje izsledke mladi Radgončan redno objavlja v mednarodnih znanstvenih revijah. Je avtor 16 izvirnih znanstvenih člankov, urednik šestih znanstvenih monografij in prevajalec desetih znanstvenih člankov iz angleškega jezika ter knjige iz nemškega jezika. V zadnjih štirih letih se je udeležil mnogih mednarodnih znanstvenih konferenc, med drugim v Pragi, Vilni, Gdansku, Melbournu in na Reki, ob tem pa tudi sam pripravil 5 tovrstnih srečanj, in sicer v Gornji Radgoni, Ljubljani in Tbilisiju. Trenutno koordinira mednarodni znanstveni kongres na Jagelonski univerzi v Krakovu.
Ob številnih štipendijah (Zoisova štipendija, Inovativna shema za sofinanciranje doktorskega študija, Erasmus, Erasmus+, štipendija Ustanove dr. Antona Trstenjaka in dve štipendiji Erasmus Mundus) je za svoje delo na temo Znanost, napredek in zgodovina prejel nagrado Univerze v Queenslandu. Od leta 2012 vodi društvo A priori (sedež v Gornji Radgoni) s statusom društva v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti. Leta 2013 se je kot raziskovalni sodelavec pridružil Inštitutu S. Kierkegaarda v Ljubljani. V akademskem letu 2015/16 kot štipendist Evropske komisije opravlja znanstvenoraziskovalno delo na Univerzi v Sarajevu... Po uspešnem zagovoru doktorske disertacije bo imel mladi fant z akademskim naslovom sedaj še veliko znanstveno raziskovalnih opravil, ne le v Sloveniji, temveč po vsem svetu!