Motoristi in policisti: »Spoštujmo drug drugega«
Pomurski policisti izvajajo poseben preventivni projekt namenjen motoristom
Glede na to, da vozniki enoslednih motornih vozil spadajo v kategorijo posebej ranljivih udeležencev cestnega prometa, saj je že ob začetku „motoristične sezone", na cestah umrlo kar nekaj motoristov, niti ne preseneča, da mnogi izvajajo takšne in drugačne preventivne akcije, da bi tovrstnih nesreč bilo čim manj.
In čeprav na območju Pomurja v minulih letih ni bilo preveč nesreč motoristov s smrtnim izidom, so policisti PU Murska Sobota v teh dnevih začeli izvajati preventivni projekt »Spoštujmo drug drugega«. Ideja za projekt je padla na tradicionalnem uvodnem sestanku policistov s predstavniki moto klubov z območja Pomurja. Namen projekta pa je ustvarjanje strpnejšega odnosa voznikov dvoslednih motornih vozil do motoristov.
„Ugotavljamo namreč, da je ta odnos v nekaterih sosednjih državah precej strpnejši in prijaznejši", pravi tiskovna predstavnica PU Murska Sobota Suzana Rauš in dodaja, da je od leta 2010 na pomurskih cestah umrlo pet motoristov. V letih 2010, 2013 in 2014 med motoristi ni bilo smrtnih žrtev. V Pomurju je sicer registriranih že več kot 3.300 motornih koles nad 125 ccm in deluje že okrog 20 organiziranih moto klubov. Statistike tudi kažejo, da motoristi povzročijo 60 % vseh prometnih nesreč, v katerih so udeleženi. V ostalih prometnih nesrečah pa so žrtve drugih prometnih udeležencev, največkrat zaradi odvzema prednosti. „Na PU Murska Sobota že od leta 2007 intenzivno izvajamo aktivnosti za izboljšanje varnost motoristov in pri tem smo tudi uspešni. Še leta 2006 je namreč v prometnih nesrečah v Pomurju umrlo šest motoristov v eni sezoni, med leti 2000 in 2009 pa kar 19. V okviru projekta »Spoštujmo drug drugega« je bil izdelan plakat in letak s preventivno vsebino, ki opozarja predvsem voznike dvoslednih vozil. Letaka sta izdelana v dveh verzijah. Tako imenovano policijsko verzijo bodo pri opravljanju rednih nalog ter poostrenih nadzorov voznikom delili policisti PPP Murska Sobota. Drugo verzijo pa bodo natisnili člani moto klubov sami ter jih delili obiskovalcem na svojih zborih oz. srečanjih", pravi Suzana Rauš in dodaja, da so k sodelovanju pristopili tudi nekateri trgovski centri in podjetja, ki izvajajo tehnične preglede tako, da so izobesili plakate, s tem bo vsebina vidna tudi večjemu številu ljudi.
Sicer pa s toplejšim vremenom je na cestah vse več motornih koles. Policisti opozarjao na potrebne priprave, ki jih motoristi pred sezono ne smejo izpustiti. Vsekakor je potrebno, da se preveri aktivna in pasivna varnost motorja in motorista. Voznikom motornih koles svetujejo, da se v novo sezono zapeljejo previdno in vidno. Prve vožnje naj bodo individualne in ne skupinske. Potrebno je paziti na posledice zime, ki so ostale na cestiščih, predvsem na luknje in razpoke v asfaltu ter na pesek, ki se še vedno pojavlja na in ob robovih cestišč. Potrebno se je zavedati, da na hladnem asfaltu pnevmatike še nimajo tako dobrega oprijema kot na vročem poletnem asfaltu, zato je potrebno v prvih kilometrih pnevmatike primerno ogreti, hitrost vožnje pa prilagoditi razmeram na cesti.
Na območju PU Murska Sobota so bili v obdobju 2000 –2015 motoristi udeleženi v 603 prometne nesreče, v katerih je umrlo 24 motoristov, 145 jih je bilo hudo in 295 lahko telesno poškodovanih.
Zaskrbljujoč je podatek, da so vozniki motornih koles od 603 prometnih nesreč v katerih so bili udeleženi 364 povzročili. V lanskem letu 2015 sta v prometnih nesrečah umrla dva voznika motornih koles, devet jih je bilo hudo in 19 lahko telesno poškodovanih. Oba voznika motornih koles, ki sta lani v prometnih nesrečah umrla, sta v času nesreče vozila pod vplivom alkohola. Vozniki vseh ostalih vozil pri svoji vožnji upoštevajte motoriste, ki so v prometu bolj ogroženi. „Vseskozi spremljajte dogajanje na cesti, tudi za vozilom v vzvratnih ogledalih, pred odločitvijo o prehitevanju vozil se prepričajte, če ni vzporedno z vami že hitrejši motorist. Vključevanje iz stranske na glavno cesto opravite previdno, bodite pozorni na motoriste. Pri zagotavljanju varnosti voznikov motornih koles in koles z motorjem pa imajo veliko vlogo tudi starši. Otrokom dovolite voziti motorno kolo le takrat, ko imajo veljavno vozniško dovoljenje ustrezne kategorije. Starši poskrbite, da bodo otroci vozili le tehnično brezhibno vozilo in uporabljali ustrezno zaščitno opremo", pravi prometni inšpektor na PU Murska Sobota, mag. Srečko Šteiner.