Predstavili so se gorički meštri in kmetije
Dvorišče in grajski sobani gradu pri Gradu na Goričkem so gostili 12. jesenski grajski bazar
Okrog enega najmogočnejših slovenskih baročnih gradov, Grada na Goričkem z natanko 365 sobami, so konec tedna pripravili tradicionalni, 12. jesenski grajski bazar z goričkimi meštri. Zbralo se je več kot 30 trideset domačih mojstrov-rokodelcev, kmetov in drugih proizvajalcev ter še nekaj iz sosednje Avstrije, ki so na stojnicah ponujali kruh, pecivo in potice, domače marmelade, bučno olje, žganja ter druge domače izdelke in pridelke. V grajskih prostorih, na dvorišču in v parku pa je bilo znova tako živo kot v najbolj živahnih časih zgornjelendavskega gradu.
Na Goričko pa so prišli obiskovalci, tudi s številnimi avtobusi, iz vse Slovenije in sosednjih dežel. Skupaj jih je bilo več tisoč, vsi pa so bili zadovoljni z videnim in doživetim. Sejem domačih ponudnikov, na katerem se predstavijo gorički mojstri, rokodelci in ekološke kmetije, pripravlja Krajinski park Goričko, letos pa so prvič, kar so v okviru projekta 321 Go, trije gradovi, dve deželi, ena zgodba, povabili tudi mojstre in kmetije iz avstrijske Gradiščanske.
V vsakem primeru je tudi tokrat na drugi vikend v oktobru, v in okrog gradu pri Gradu na Goričkem, bilo sila razigrano, živahno in veselo. Na grajskem dvorišču so gorički rokodelci in kmetije na stojnicah ponudili izdelke in pridelke, ki ohranjajo kulturno krajino in naravo ter so imetniki pravice do uporabe kolektivne blagovne znamke Krajinski park Goričko. Po besedah direktorice javnega zavoda Krajinski park Goričko, ki je prireditev pripravil, Stanke Dešnik, želijo z bazarjem, ki se ga vsako leto udeleži več obiskovalcev in razstavljavcev, dati priložnost obrtnikom in kmetom z območja krajinskega parka ter tudi poudariti njihov pomen za lokalno okolje. „Predvsem želimo, da bi pri dogodku sodelovale vse občine v krajinskem parku, da bi bil torej podprt tako na državni kot lokalni ravni. Težimo k temu, da bi bilo vse skupaj čim bolj ekološko in prijazno naravi, vendar od vseh tega ne moremo zahtevati, saj se nekateri še niso preusmerili na to področje." Kot še pravi Dešnikova, želijo uporabniki blagovne znamke, da bi zavod zanje delal tudi promocijo. „Tega si želimo tudi mi, seveda, če bi imeli na voljo dovolj denarja. Uporaba znamke je za prejemnike brezplačna, nimamo pa sredstev za oglaševanje, saj je naša primarna naloga ohranjanje narave. Jim pa skušamo pomagati, kolikor je v naši moči in jih promovirati tudi s tovrstnimi dogodki." Za pridobitev pravice uporabe blagovne znamke (doslej jo je pridobilo čez 80 ponudnikov) mora imeti prijavitelj dejavnost registrirano na območju krajinskega parka.
Na prireditvi so razglasili tudi nove prejemnike kolektivne blagovne znamke Krajinski park Goričko in priznanja „4 x naj", iz akcij Naj travnik in Naj sadovnjak, Naj ograček, Naj brajda 2017. Na svoje so prišli tudi najmlajši, saj so pripravili tudi ustvarjalnice za otroke. Zanimivo si je bilo ogledati razstavo starih sort jabolk in drugih starih sadežev, ki uspevajo na Goričkem. Manjkalo ni niti grajskih in domačih dobrot. Nekateri so se udeležili „sprehoda z zeliščarjem", raziskovali gobe okoli gradu, streljanja s lokom, vsi pa so spremljali pester kulturni program z Goričkega in Gradiščanskega, za vse generacije: Miša-pesmi za otroke, za zabavo pa je skrbela skupina Kontrabant.