Praznik buč in Den meštrov z Goričkega s pestro ponudbo in dogajanjem
Kaj vse se lahko pridela iz buč, bučnega olja, bučnih semen...
Društvo kmečkih žena »Klas« Bodonci in Goričko drüjštvo za lepše vütro sta, s pomočjo PGD Bodonci, minulo nedeljo, kljub nekoliko bolj turobnem in meglenem vremenu uspešno organizirali tradicionalni prireditvi, 16. Praznik buč in 13. Den Goričkih meštrov. V prostorih vaško - gasilskega doma v Bodoncih in okrog njega, se je trlo domačinov in gostov od drugod, ki so videli pestro ponudbo izdelkov in pridelkov iz buč, bučnega olja in semenk, različne različne izdelke in drugo ponudbo kakšnih desetih ročnih izdelkov domače in umetnostne obrti ipd. Poleg gibanc, kot v tem delu Slovenije imenujejo posebne sladice iz krušne peči, bučnega kruh, marmelad, kompotov, vseh vrst sladic in peciv in ostalih dobrot, za kar so po besedah predsednica DKŽ Klas, Jožefe Vlaj, ki društvo vodi že osem let, poskrbele predvsem njihove članice, manjkalo pa ni niti odličnih jedi ter dobre goričke kapljice. Posebni „bučni" meni za goste (bučna prikuha, mleto mesto z bučnimi semeni – štefani pečenke, svinjska pečenka, krompirjeva solata z bučnim oljem in bučkini kolački), je na kraju samem pripravila ekipa dveh kuharic in petih kuharjev.
Vse skupaj se je začelo s čudovito razstavo izdelkov in pridelkov, peciva in jedi na osnovi buč, ter ročnih del (vezenje, kvačkanje), ki so jih večinoma pripravile članice omenjenega društva kmečkih žena. Za uvodni kulturni program, ki ga je povezovala Janja Vlaj, med pozdravnimi nagovori predsednice DKŽ Klas, Jožefe Vlaj, župana občine Puconci, Ludvika Novaka, in duhovnika evangeličanske cerkvene občine Bodonci, Simona Severja, so poskrbeli učenci OŠ Puconci in podružnične OŠ Bodonci. Obiskovalci in gostje, med katerimi je med drugim bil tudi predsednik Pomurske turistične zveze Uroš Kamenšek, so občudovali ročno pobiranje semena iz buč. Na tržnici z rokodelskimi in domačimi izdelki, so se predstavili sejmarji – gorički meštri iz Krajinskega parka Goričko. Za obiskovalce so bili posebno doživetje aranžmaji na mizah, prav tako iz buč in drugih naravnih materialov. Na svoje so prišli tudi najmlajši in malo starejši otroci, saj so v otroškem kotičku izrezovali buče, ob tem so barvali, risali in se sploh zabavali.
Za veselo popoldne so poskrbeli člani glasbene skupine Kontrabant in Niko, ter glasbena skupina Mrak. V spremljevalno - tekmovalnem delu prireditve smo spremljali kuhanje bučne prikuhe v kotličku. Jed sta po svojih recepturah in domišljiji pripravljala po dva kuharja – kuharici. Vsak udeleženi kuhar in kuharica iz šestih ekip so s strani organizatorjev prejeli lepo spominsko darilo. Daril, priznanj in nagrad pa niso prejeli samo oni, saj so jih podelili za »Naj ograček z brajdo«, ter v tekmovanju za najboljše domače bučno olje. Ker novega olja iz buč, ki jih šele pobirajo, ni bilo, je udeležba bila nekoliko (8 vzorcev) nižja. Komisija je ocenila, da so nastopajoča olja bila zelo kakovostna, saj so podelili po tri zlata in srebrna ter dve bronasti odličji. Ocenjevali so tudi največje buče, najbolj nenavadne buče, in sploh naj buče v vasi in soseščini. Največjo je imel Luka Vagra iz Gorice, največjo iz domačih Bodoncev pa Olga Šterman. Najbolj nenavadno bučo je prinesla Dragica Železen iz Bodoncev, največjo navadno bučo za bučnice pa Zdenka Štivan iz Lemerja. Zanimivo pa je bilo tudi tekmovanje v streljanju s fračo...