Doživljajski park Vulkanija upihnil pet svečk
Obiskalo jih je že nad 100.000 obiskovalcev iz Slovenije in tujine
Grad na Goričkem - Pri Gradu na Goričkem je pred tremi milijoni let bruhal poslednji vulkan na območju današnje Slovenije, ki so ga 31. avgusta 2013 ponovno prebudili v Doživljajskem parku Vulkanija. Sledenja stoji prav na kraterju nekdanjega vulkana, ki je s premerom okrog enega kilometra izoblikoval naselje, na delu kraterja pa stoji tudi tukajšnji grad. V Doživljajskem parku Vulkanija, kjer obiskovalci skozi interaktivne vsebine in 3D filme spoznavajo vulkane, potujejo v vulkansko podzemlje in doživijo izbruh goričkega vulkana. Ogledajo si tudi geološki muzej in se z Oli vlakom peljejo do kamnoloma bazaltnega tufa, kjer lahko najdejo kristale olivina. Izbruh goričkega vulkana je v petih letih doživelo preko 100 tisoč obiskovalcev iz cele Slovenije in drugih držav širom Evrope in sveta, ki so vselej navdušeni nad Vulkanijo.
In tik pred pričetkom novega šolskega leta so pred Vulkanijo slavnostno upihnili 5 svečk na torti velikanki in skupaj z Olijem praznovali 5. obletnico. Zvrstile so se številne aktivnosti, saj so po pozdravnem nagovoru direktorice ZUKD Grad, Danijele Krpič, pokušini Olijeve torte velikanke, pripravili ogled Vulkanije in geološkega muzeja, vožnjo z Oli vlakom do kamnoloma in po panoramski vulkanski poti, ogled filmov in iskanje kristala olivina... Z obiskom Vulkanije obiskovalce čaka zanimivo in doživeto potovanje, kjer skozi interaktivne vsebine in 3D stereoskopske filme s posebnimi efekti spoznajo moč vulkanov, nastanek vesolja in življenja na Zemlji, igrajo vulkanske igrice na vulkanski mizi, se sprehodijo skozi lavino cev, otipajo prave geode in se z dvigalom spustijo v središče vulkana, kjer doživijo njegov izbruh. Na potovanju skozi podzemlje vulkana jih cel čas spremlja krtek Oli, ki jim izda marsikatero vulkansko skrivnost in jih pred vročo lavo s svojim podzemnim vlakom skozi 3D film prav adrenalinsko pripelje nazaj na površje.
V geološkem muzeju obiskovalci spoznajo kristal olivin ter druge minerale, raziskujejo ostanke Panonskega morja, z Olijem kuhajo razne kamnine, si ogledajo film o Goričkem in razstavljene izdelke. V kamnolomu pa lahko v bazaltnem tufu iščejo kristale olivina, ki je edino nahajališče olivina v Sloveniji. V Vulkaniji vse obiskovalce z veseljem pričaka krtek Oli. Obisk je primeren za družine, posameznike in skupine vse starosti, od najmlajših do najstarejših. Posledice vulkanskega delovanja ter lepote goričke pokrajine lahko obiskovalci spoznavajo skozi vožnjo s cestnim turističnim vlakom. S skupno vstopnico si lahko ogledajo največji grad na Slovenskem, iščejo kristale olivina v kamnolomu bazaltnega tufa, se povzpnejo na najvišji vrh Goričkega, okušajo mineralno vodo iz slatinskega izvira, si ogledajo Pütarov mlin z oljarno, spoznajo zadnje Plečnikovo delo v romarski cerkvi pri Gradu, poslušajo legende o grofih, čarovnicah in zmaju ter okušajo goričko kulinariko.
Doživljajski park Vulkanija je zgradila Občina Grad s pomočjo evropskih sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj ter dala v upravljanje občinskemu zavodu Zavodu za upravljanje kulturne dediščine Grad (ZUKD). „Prvič smo Vulkanijo za obiskovalce odprli 31. avgusta 2013. V letu 2014 je ob izgradnji 3. faze prišlo do požara. Uničena je bila tudi oprema v obstoječem delu, zato je bila potrebna sanacija. Vulkanijo smo po sanaciji in izgradnji 3. faze ponovno odprli 2. oktobra 2015. Od takrat nemoteno deluje in privablja vedno več obiskovalcev. Skupni stroški izvedbe projekta od 1. do 3. faze izgradnje Vulkanije so bili 2.848.286,96 EUR, od tega so bila pridobljena nepovratna sredstva v višini 2.104.686,19 EUR, vse iz naslova prednostne usmeritve »Regionalni razvojni programi« razvojne prioritete »Razvoj regij« Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov 2007-2013", je povedala direktorica Krpičeva.
Zavod ZUKD Grad je leta 2013 prevzel vodenje in uspešno upravlja z Vulkanijo in ostalimi turističnimi točkami v občini, skrbi za promocijo in razvoj turizma tako v občini kot širše na Goričkem. Vulkanija privablja obiskovalce iz cele Slovenije ter ostalih držav Evrope in sveta, saj je enkratna vulkanska zgodba tako izobraževalne narave kot tudi posebno doživetje za vse generacije. Vodenja v Vulkaniji potekajo tudi v angleškem in nemškem jeziku. Od leta 2013 do danes je Vulkanija sprejela preko 100.000 obiskovalcev. V avgustu smo namreč zabeležili 100-tisočega obiskovalca. Obisk se od ponovnega odprtja vsako leto povečuje, v letu 2016 so imeli preko 26 tisoč obiskovalcev, lani preko 32 tisoč, letos jih pričakujejo še več. Zavod ZUKD Grad je v tem času obogatil vulkansko zgodbo z dodatno ponudbo, delavnicami in doživetji v vulkanski pokrajini ter s pohodom po Olijevi vulkanski poti, ki poteka vsako leto po kraterju goričkega vulkana. Prav tako zavod skupaj s Krajinskim parkom Goričko trži skupno vstopnico za grad Grad in Vulkanijo, se povezuje z ostalimi turističnimi ponudniki in rokodelci, bogati in širi svojo ponudbo, s čimer postaja Goričko vse bolj prepoznavno in zanimivo za obiskovalce iz cele Slovenije in tujine.
„Zavod je letos izvedel tudi operacijo »Z Olijem po vulkanski pokrajini«, s katero smo obogatili potovanje skozi vulkansko podzemlje (fogscreen), dodali možnost spominskega fotografiranja z Olijem, naredili novo razstavo mineralov v geološkem muzeju, izdelali aplikacijo Oli vulkan ter posneli dva kratka filma o olivinu in delu v kamnolomih, s katerima smo obogatili ogled vulkanske kamnine v kamnolomu. Našo ponudbo bomo v prihodnje še širili, vulkansko zgodbo dopolnjevali in tako navduševali vse obiskovalce, ki bodo prišli na Goričko, da bi spoznali našo čudovito pokrajino, vse naše naravne in kulturne danosti ter doživeli izbruh goričkega vulkana", je še dejala Danijela Krpič, direktorica ZUKD Grad.