Sarme, segedin, grajevo zelje, sladice iz zelja...
Odlično obiskan 16. Kapüstni den v Šalovcih, kjer je najboljši segedin skuhala ekipa Domanjševcev
Minulo nedeljo je pod šotorom in okrog njega, v središču Šalovcev znova bilo veselo, razigrano in „zeljnato", še posebej pa je dišalo iz loncev po »segedinu«. Turistično društvo Dišeči volčin Šalovci je namreč, skupaj s krajani Šalovcev in domačo občino Šalovci, pripravilo že 16. tradicionalno prireditev „Kapüstni den 2018" (dan zelja), katere prvotni namen je ohranjanje jedi iz zelja, ki je nekoč bilo ena glavnih jedi zlasti na podeželju.
Prireditev Kapüstni den ali dan zelja, ki je tudi letos bila množično obiskana, vsako leto postreže z obilico razstavljenih jedi iz zelja ter drugih dobrot, ki jih pripravljajo gospodinje iz vseh vasi občine Šalovci ter tudi iz drugih krajev, celo iz sosednje Madžarske. Letošnja prireditev je bila še posebej slovesna, kajti občina Šalovci je predala namenu nov dolgo pričakovan prireditveno-turistični prostor Volčin. Ob tej priložnosti so pripravili posebni kulturni program, na katerem so nastopili Folklorna skupina Zveze Slovencev na Madžarskem iz Gornjega Senika in učenci OŠ Šalovci.
Dogajanje na dnevu zelja se je po uradni otvoritvi prostora, nadaljevalo pod tradicionalnim šotorom, kjer so gospodinje iz občine Šalovci pripravile razstavo jedi iz zelja, ki so jih ponudile na pokušnjo vsem obiskovalcem. Enajst ekip je tokrat tekmovalo v kuhanju znamenite jedi iz zelja in mesa - segedina, ocenjevalna komisija pa je izbrala tudi naj zeljno maskoto. Že vseh šestnajst let, odkar prireditev Kapüstni den poteka, se namreč ekipe preizkušajo tudi v ustvarjalnosti, tako so obiskovalci vsako leto priča izvirnim maskotam, ki večinoma nastanejo iz jesenskih plodov in vrtnin. Letos je naj zeljno mastkoto imela domača ekipa iz Šalovcev. Štiričlanska komisija je po pokušanju vseh izdelkov ocenila, da je najboljši segedin letos skuhala ekipa iz Domanjševcev, na drugo mesto se je uvrstila ekipa Cero Puconci, na tretje pa ekipa Dolenec. Že nekaj let zapored organizatorji, poleg ohranjanja jedi iz zelja, skrbijo tudi za ohranjanje domačih običajev, in sicer s prikazom ribanja in tlačenja zelja na tradicionalen način, za kar so tudi letos poskrbeli člani Kulturno-umetniškega društva Budinci. Na prireditvi, katero sta pred mikrofonom povezovala dva Jožefa, je bilo poskrbljeno tudi za živo glasbo. Na stojnicah so se predstavili lokalni obrtniki in proizvajalci, za obiskovalce pa so pripravili tudi bogat srečelov lokalnih pridelkov in izdelkov. Degustacijske dobrote iz zelja so tudi letos dopolnili z zanimivo gostinsko ponudbo domačih jedi, in gotovo ga ni bilo obiskovalca, ki ni našel nekaj zase, zlasti so na svoje prišli ljubitelji zelja...