S skupnimi močmi zaščititi živali
Policisti, lokalne skupnosti, veterinarji, nevladne organizacije, ljubitelji živali... na okrogli mizi o zaščiti živali
Murska Sobota – Glede na to, da je na skrajnjem severovzhodu države še vedno veliko (menda največ v državi sploh) primerov mučenja, trpinčenja, zanemarjanja in tudi protizakonitega ubijanja živali, so vedno dobrodošle aktivnosti, ki bi to stanje izboljšale. In zato so Policijska uprava Murska Sobota, IPA Regionalni klub za Pomurje in Društvo za zaščito živali Pomurja, s skupnimi močmi, pripravili odmevno in dobro obiskano okroglo mizo z naslovom »Zaščita živali«.
Na dogodku, ki je potekal na Policijski postaji v Murski Soboti, in katerega se je udeležilo veliko poslušalcev in razpravljalcev, so svoje poglede in razmišljanja predstavili policisti (direktor PU Murska Sobota Drago Ribaš, in policijski inšpektor, vodja enote za službene pse Drago Kocbek), veterinarji (direktor Veterinarie Murska Sobota in zavetišča Mala hiša Marjan Ivan Kerčmar, dr. vet. med. in Xsena Curkov Novak, dr. vet. med, vodja Veterinarske inšpekcije – izpostava Murska Sobota), predstavnici Društva za zaščito živali Pomurja (Breda Habjanič in Petra Gjureć), predstavnik zavetišča za živali, predstavnik lokalnih skupnosti (direktor uprave Mestne občine Murska Sobota Bojan Petrijan) idr.
Vsem skupaj je bil enak cilj: boljša skrb in odgovornost lastnikov do živali. Vsi skupaj so se tudi strinjali, da se na področju zaščite živali lahko stori še marsikaj. Bili so še enotnega mnenja, da je Zakon o zaščiti živali potreben, predvsem ga je treba še dopolniti. Kot je bilo slišati, je tudi na tem področju eno teorija, druga pa praksa. „V Pomurju v zadnjem času ugotavljamo problematiko na področju varstva in zaščite živali,” je povedal direktor PU Murska Sobota Drago Ribaš. Prvi mož soboške policijske uprave meni, da so težave predvsem na področju informiranosti glede organa, ki je pristojen za področje zaščite živali, s tovrstnimi dogodki in javnimi debatami pa se izboljšuje stanje odgovornosti pri lastnikih hišnih ljubljenčkov ter skrbnikih živali. Največja težava pri zaščiti živali je po besedah direktorja PU Murska Sobota Draga Ribaša zakonodaja, predvsem področje pristojnosti in obravnavanja primerov kršitev.
„Razlog za izvedbo dogodka je še vedno neurejeno stanje na področju zaščite živali, tako v Sloveniji, kakor tudi v Pomurju, kjer je še za korak slabša situacija kakor v Sloveniji nasploh. Da so psi vsakodnevno zaprti v bokse brez rednega gibanja, brez redne oskrbe, brez pravilne hrane, takšne stvari se danes ne bi smele dogajati. V primeru nepravilnega ravnanja ali mučenja živali je v prvi vrsti pristojen VURS ,” je pojasnila predsednica društva za zaščito živali Pomurja Breda Habjanič, ki meni, da je zakonodaja dobra, želijo pa si izboljšanje stanja na področju nege in skrbništva predvsem domačih živali. Zato je eden izmed razlogov za izvedbo tokratne javne debate, po besedah Habjaničeve tudi izboljšanje relacij med organi, ki posredujejo pri tovrstnih zlorabah in kršitvah.
Zbrani gostje in predavatelji so se dotaknili tako teoretičnega oz. zakonodajnega dela, kot praktičnega dela zaščite in varstva živali, manjkalo pa ni niti napotkov o pravilnem ravnanju lastnikov v določenih primerih, ko se skrbnik s svojim hišnim ljubljenčkom poda med ljudi.