Vročina brez sveže vode je morija tudi za živali
Nič nas ne stane če štirinožnim prijateljem, zlasti pripetim psom, ne le svojim, pogosto nalijemo sveže vode...
Eno najbolj vročih poletij v zadnjih desetletjih, ki ni bilo preveč prizanesljivo zlasti do kroničnih bolnikov, starejših oseb in praktično vseh ljudi, se počasi izteka. Kljub temu pa je temperatura še vedno visoko nad 25 stopinjami, kar mnogim ljudem še vedno ni prijetno še zlasti med deseto in sedemnajsto uro. Seveda to velja tudi za živali, še posebej tiste, ki se nimajo možnosti skriti v senco in si poiskati sveže, ohlajene vode.
In enako kot že vse poletje, aktivisti po društvih za zaščito živali ter drugi ljubitelji živali, še naprej prosijo vse državljane, da naj pomagajo ubogim živalim. Nič nas namreč ne stane če štirinožnim prijateljem, zlasti pripetim psom, ne le svojim, pogosto nalijemo sveže vode.
Živali sicer zaradi različne telesne zgradbe in bioloških lastnosti različno uravnavajo toploto, zato v vročih dneh potrebujejo ustrezno oskrbo. Po večini so prekriti z dlako in določene živalske vrste, npr. zajčki nimajo žlez znojnic. Psi jih sicer imajo, vendar občutno manj kot človek. V ekstremnih razmerah se psi lahko znojijo skozi žleze med blazinicami na tačkah, sicer pa je njihov glavni način uravnavanja telesne temperature oz. način oddajanje vode, ki ga človek pozna pod imenom »znojenje« - sopenje oz. sopihanje z odprtimi usti in iztegnjenim jezikom. Skratka psi se hladijo bistveno težje kot človek in težje prenašajo vročino. „Društvo za zaščito živali Pomurja (DZŽP) zato poziva vse imetnike oz. lastnike živali, da v teh vročih dneh ne pozabijo na svoje živali: še posebno psom na verigi in v boksih je potrebno večkrat na dan zamenjati svežo hladno pitno vodo in hrano ter jim zagotoviti senco oz. prostor v senčni legi. Pogosto si pes vodo po nesreči razlije in trpi žejo, dokler se lastniku le ne posveti, da pogleda ali ima kužek zadosti vode ali ne. Zato tukaj še posebej pozivamo lastnike psov, da redno preverjajo, ali ima njihov pes na voljo dovolj sveže pitne vode. Psi potrebujejo poleti manj hrane oziroma manj kalorično hrano. Vedeti moramo, da se v vročini hrana prej pokvari, zato pripravljamo poleti manjše obroke in sproti. Najprimernejša je briketirana hrana. Kužkov ne silite s hrano in se ne vznemirjajte, če niso lačni“, pravi Breda Habjanič, predsednica DZŽP.
Po njenem enako velja tudi za muce, morske prašičke, hrčke, miške, ptice v kletkah in ostale živali; vsi potrebujejo svežo in čisto vodo v vročih poletnih dneh. Tudi živino na pašnikih je potrebno oskrbeti z vodo oz. jim omogočiti pitni vir. Zaradi koncentracije plinov in težkega vročega zraka, je potrebno redno prezračevanje hlevov. Lastniki naj nikoli ne puščajo psa ali katere koli druge živali same v avtu, niti pri delno odprtem oknu ne, kajti pločevina se lahko v zelo kratkem času segreje do zelo visokih temperatur, kar posledično lahko privede do kolapsa, dehidracije ali celo smrti živali. „V primeru prevoza hišnih ljubljenčkov, morajo lastniki upoštevati, glede na Zakon o zaščiti živali posebne pogoje za prevoz živali, pri čemer je treba paziti, da se ne prevaža živali, ki zaradi svoje fizične zgradbe in drugačnega načina življenja ali zaradi zdravstvenih težav, niso sposobne za prevoz. Živali, ki jih boste prevažali s sabo, denimo na dopust, naj bodo deležne posebne skrbi, kot je zagotovitev ustreznega zračenja, primerne temperature, zadostne količine vode ipd. Če je le možno, se s kužkom podajte na pot v zgodnjih jutranji urah ali ponoči, predvsem v primeru, če v avtu ni nameščene klime. Važno je in zavedati se moramo, da nikoli ne silimo kužka k sprehodu v poletni vročini. Pustimo ga počivati v senci, če si to želi. Psi se hladijo izključno preko jezika, ki jim visi iz gobčka. Pri hoji po razbeljenem asfaltu in kamenju se zelo hitro lahko pregrejejo in posledice so lahko usodne. Kužka je potrebno po kopanju v morju oz. odhodu z plaže temeljito sprati s sladko vodo, da speremo sol s kože in dlake, saj le-ta v nasprotnem primeru kožo razdraži“, dodajajo v DZŽP.
Tukaj si lahko ogledate slike.
{jgototop}{/jgototop}