V evropskih gozdovih živijo tudi ogrožene živali
Redko srečanje volka in risa je znak vrnitve divjih živali v Evropo
Svetovni sklad za naravo (WWF) je te dni objavil nadvse zanimiv in razveseljujoč video izjemno redkega srečanja med ogroženima volkom in risom v evropskih divjih gozdovih. Zahvaljujoč strogemu varstvu sta se obe vrsti plenilcev v Evropi vrnili z roba izumrtja, vendar sta še vedno ogroženi. Povratek divjih živali v Evropo, ki smo mu priča tudi preko tega videa, je nesporen signal obnovljenega, zdravega in uravnoteženega ekosistema, ki ga je potrebno še dodatno zavarovati, pravijo v WWF. Video sicer prikazuje »divja prednika« naših psov in mačk, ki se srečata v zasneženih gozdovih Karpatov na Poljskem.
Posnetek je uspel biologu in video-fotografu Zenonu Wojtasu, ki je to edinstveno in nepozabno srečanje komentiral: »Opazovanje divjega risa in volka v njihovem naravnem okolju je izjemno težko in redko. Pogosto preživim mesece v ledenih pogojih, da bi le videl živali v naravi. To srečanje je edinstveno, saj nam daje vpogled v harmonijo, ki obstaja v naravi, kjer lahko plenilci živijo v istem habitatu ne da bi ogrožali drug drugega. Ko volk počasi hodi proti samici risa, le-ta usloči svoj hrbet, da zaščiti mladiče, kot bi naredile vse matere. To ni bil boj, volk se je le želel igrati.«
Populacije evrazijskega risa in sivega volka so so v nekaterih delih Evrope, žal tudi pri nas v Sloveniji, skoraj izumrle, zato je bilo nujno zavarovati skozi EU direktivi o pticah in habitatih, ključnih evropskih zakonov za varstvo narave. Po ocenah WWF na Poljskem trenutno živi okoli 1.000 volkov in 200 risov. »Vrnitev teh močnih in čudovitih živali v Evropo je velik uspeh po dolgih letih truda za ohranitev teh vrst. Ne smemo tvegati, da bi jih spet izgubili; so temeljne vrste, ki držijo naš naravni ekosistem v ravnovesju. Na naših voditeljih je odgovornost, da zagotovijo dovolj prostora in učinkovito varstvo evropske divje narave,« je dejal Andreas Baumueller, vodja programa naravnih virov pri WWF-ovem uradu za evropsko politiko.
WWF trenutno vodi kampanjo, s katero želi zagotoviti, da se EU direktive za varstvo narave, ki varujejo vrste, kot sta volk in ris, in na tisoče naravnih območij, ohranijo in v celoti izvajati na nacionalni ravni. Nedavno poročilo WWF je pokazalo, da netrajnostne industrijske dejavnosti, vključno s krčenjem gozdov, kmetijstvom in energetskim izkoriščanjem, ogrožajo nekatera od najbolj dragocenh naravnih območij v svetu in Evropi. WWF poziva k močnim pravnim ukrepom za ustavitev takšnega škodljivega uničenja. WWF kampanja Naj narava živi: WWF trenutno vodi evropsko kampanjo, katere cilj je zaščita EU direktiv o habitatih in pticah pred morebitno oslabitvijo. Evropska komisija trenutno izvaja oceno obeh direktiv (Fitness Check), s katero želi oceniti, ali so predpisi učinkoviti pri varovanju narave. Do sedaj je svoje nasprotovanje odpiranju direktiv izrazilo pol milijona državljanov EU, najmanj 12 vlad EU ter EU parlament, ki zahtevajo tudi njihovo boljše izvajanje v vseh državah članicah EU.
EU direktive o naravi so v Evropi prispevale k zaščiti volka, risa, medveda in glavate želve. Te vrste bodo s strani WWF prejele posebno pozornost v aprilu, maju in juniju 2016, saj želi WWF dvigniti zavest ljudi in povečati podporo za njihovo zaščito. Volk in ris sta ključni vrsti, ki igrata izjemno pomembno vlogo v strukturi, delovanju ali produktivnost habitata ali ekosistema na določenem nivoju (habitata, tal, razpršenosti semen, itd). Prispevek volka k zagotavljanju ekosistemskih storitev, na primer pri zmanjšanju prekomerne paše v gozdovih in škode, ki jo povzroča divji prašič v kmetijstvu, ne smemo podcenjevati.
WWF je sicer ena največjih in najbolj spoštovanih neodvisnih organizacij za varstvo narave, ki s skoraj petimi milijoni privržencev in globalnim omrežjem deluje v več kot sto državah. Poslanstvo WWF je ustaviti degradacijo Zemljinega naravnega okolja in graditi prihodnost, v kateri ljudje živijo v sožitju z naravo skozi ohranjanje svetovne biotske raznovrstnosti, zagotavljanjem trajnostne uporabe obnovljivih naravnih virov in spodbujanjem zmanjševanja onesnaževanja ter potratne porabe...