Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Viničarka, ki še danes peče kruh, potice, gibanice...

( 1 Ocena ) 

Marija Šipek iz Spodnjih Ivanjcev obeležila lep osebni jubilej-80. rojstni dan

Marija ŠipekTe dni je lep življenjski jubilej, 80 – letnico plodnega in pestrega življenja obeležila Marija Šipek iz Spodnjih Ivanjcev pri Gornji Radgoni. V domačem gostišču „Šenekar", kjer so ji otroci pripravili pravo gostijo, je z njo praznovalo še kakšnih 80 gostov, predvsem svojcev, prijateljev in sosedov. Sama slavljenka, ki je bila zelo ganjena in srečna, nam je povedala, da so ji slavje pripravili njeni otroci, ki jo spoštujejo in jo imajo radi. In, kot je dejala, prav delo, ki ga rada še danes opravlja jo ohranja v formi in sploh pri življenju.

Marija, rojena Muhič, se je rodila v viničarski družini petih otrok na Stavešinskem Vrhu, izmed katerih, ob njej, živita še Angela in Ivanka. Starša sta bila viničarja kmeta Merčnika, katerim so po vojni viničarijo zaplenili in jo dodelili tedanjemu Kmetijskemu kombinatu Gornja Radgona. Pozneje sta starša, Marija in Franc Muhič, hišo in ohišnico, ki je obsegala hektar zemlje, odkupila, v njej pa sedaj živi Marijina sestra Ivanka. Marija je po osnovni šoli, ki jo je obiskovala v Negovi, kakor vsi viničarski otroci, takoj začela z delom v kmetijskem kombinatu. Njena otroška želja je bila, da bi se učila za šiviljo, a za to ni bilo možnosti. Zato se je zaposlila v tedanjem kombinatu in sedem let delala kot vinogradniška delavka. Poročila se je z Francem Kaučičem in se naselila v znani Breznikovi vili v Gornjih Ivanjcih. V tem zakonu so se ji rodili štirje otroci. Od teh je eden umrl, živijo pa Drago, Štefka in Zdenka, ki so si vsi ustvarili družine. Po devetih letih zakona ji je v prometni nesreči, ob vožnji na delo v Avstrijo, mož Franc Kaučič umrl. Ker je bil v Avstriji zaposlen komaj tri mesece po njem ni dobila nobene pokojnine.
S tremi otroki je težko shajala, zato se je po treh letih poročila z Janezom Šipkom iz Spodnjih Ivanjcev in se z otroki preselila na njegov dom, kjer se je predala kmetovanju in vodenju gospodinjstva. V tem zakonu sta se rodila dva sina, Slavek in Milan. Pri tem pogovoru se je ustavila in ob tem dejala: »Ob poroki z Janezom Šipkom, sem imela veliko sreče. Bil je dober in ljubeč oče do vseh otrok. Enako rad je imel tiste, ki sem jih pripeljala v zakon, kakor dva njegova. Bil je delaven in dober gospodar, tako da smo lepo in složno živeli. Toda mož Janez je zbolel in umrl. Vajena dela sem dalje peljala gospodarstvo in obdelovala 6 ha veliko posest. V pomoč so mi bili otroci, posebno sin Milan, ki je ostal doma. Kot sem že povedla, sem srečna, da me otroci in njihove družine spoštujejo in me radi obiskujejo. Veselim se obiskov 10 vnukov in šestih pravnukov. Vse to mi odtehta tiste skrbi in odrekanja, ko sem ostala sama brez prvega in drugega moža.«
Marija se rada s traktorjem ali kolesom zapelje na Ivanjski Vrh, kjer ima gorice. Čeprav ni bila veliko zaposlena Marija prejema pokojnino. Kot je dejala, človek mora v mladosti misliti na starost. Čim se je pojavila možnost za plačevanje prispevkov za pokojnino je začela plačevati. Velikokrat s težavo, a je zmogla. To ji je v veliko zadovoljstvo, saj sedaj ni odvisna od nikogar, tudi če ni več prihodkov od zemlje.
Čeprav je bila Marija iz viničarske družine, je znala prijeti za vsako kmečko in gospodinjsko delo. V krušni peči je pekla kruh, pogače, potice in gibanice iz doma pridelanega sira, kot so rekli skuti. Za njeno slavje sta tokrat gibanice spekli njena snaha Lidija in Lidijina mama Marija. Peciva in druge sladkarije pa so spekle slavljenkine hčerke, njene tri snahe in soseda Vida. Ker ima slavljenka tudi vinograd, so udeleženci slavja bili deležni domače vinske kapljice. Srečanje je z igranjem na harmoniki, ter ob petju, popestril sosed Robi Majerič, slavljenka pa je tudi zaplesala...

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Obletnice Viničarka, ki še danes peče kruh, potice, gibanice...